Zdrowie publiczne
Warszawa
Pokaż
Ścieżki kształcenia na kierunku zdrowie publiczne
Specjalności na kierunku zdrowie publiczne
Specjalności na kierunku zdrowie publiczne
Studia na kierunku Zdrowie publiczne to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku zdrowie publiczne | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku zdrowie publiczne możesz podjąć na 18 uczelniach publicznych oraz 9 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | zdrowie publiczne - uczelnie >
Współczesne studia z zdrowia publicznego charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku zdrowie publiczne: asystent osób starszych, epidemiologia i biostatystyka, higiena dentystyczna, higiena i epidemiologia, monitorowanie badań klinicznych, ochrona zdrowia pracujących.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku zdrowie publiczne najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku zdrowie publiczne:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Zanim rozpoczniesz kształcenie wyższe, zastanów się, jaka forma nauki będzie dla ciebie najbardziej dogodna. Studia na kierunku zdrowie publiczne możesz bowiem rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym), jak i niestacjonarnym.
Studia na kierunku Zdrowie publiczne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Znajdą się zarówno zwolennicy pierwszego, jak i drugiego trybu. Studia dzienne, czyli stacjonarne, mają formę regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia.
Z kolei studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zdrowie publiczne: metodologia badań, prawo, zagrożenia zdrowia psychicznego, epidemiologia ogólna, propedeutyka medycyny.
Musisz mieć świadomość, że kierunki takie jak zdrowie publiczne mają interdyscyplinarny program kształcenia i są niejako odpowiedzią na wyzwania współczesnego sektora medycznego, a zwłaszcza jego kwestią organizacyjną.
Specjalista do spraw zdrowia publicznego zajmuje się niejednokrotnie wdrażaniem różnego rodzaju projektów profilaktycznych, które wiążą się z doskonałą znajomością przepisów.
Osoby te opracowują także najbardziej skuteczne plany marketingowe, dzięki którym projekty profilaktyczne dotrą do jak największego grona odbiorców.
W programie dydaktycznym muszą znaleźć się zatem przedmioty takie jak:
Pamiętaj, że specjaliści do spraw zdrowia publicznego powinni posiadać także szereg wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich – je także będziesz rozwijać na studiach o tym profilu.
Wiele uczelni w Polsce umożliwia studiowanie tego kierunku, dlatego program oraz wybór specjalności jest indywidualny dla każdego uniwersytetu.
Jednak mimo tych różnic, możesz spodziewać się, że na zajęciach zdobędziesz wiedzę dotyczącą ochrony zdrowia, rozpoznawania czynników środowiskowych, społecznych, demograficznych oraz także psychologicznych, które wpływają na stan naszego zdrowia.
Zapoznasz się również z zasadami opracowywania programów profilaktycznych, jak również zostaną zaprezentowane wiadomości z obszaru nauk ekonomicznych.
W ostatnich latach dyscyplina jaką jest zdrowie publiczne niezwykle się rozwinęła. Nie ma czemu się dziwić – dobrze funkcjonujące systemy opieki zdrowotnej eliminują negatywne czynniki, które nieustannie się pojawiają w życiu każdego człowieka.
Jednak by tak się stało, potrzeba wykształconych specjalistów w tej dziedzinie, którzy będą potrafili zadbać o nasze zdrowie. Jeśli interesujesz się naukami medycznymi, społecznymi i oczekujesz szerokich perspektyw zawodowych to jedynym rozwiązaniem jest podjęcie studiów na kierunku Zdrowie publiczne!
5. Gdzie studiować Zdrowie publiczne
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Zdrowie publiczne:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Zdrowie publiczne trwają 3 lata (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Studenci swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczynają na ogół od studiów licencjackich, czyli pierwszego stopnia. Trwają one trzy lata, podczas których pasjonaci tego zagadnienia zdobywają podstawową wiedzę i niezbędne umiejętności z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem medycznym.
To także czas przygotowań do obrony pracy licencjackiej – jej pomyślna obrona otwiera drzwi do zawodowego, dynamicznego rozwoju.
Osoby, które pragną kształcić się dalej, otrzymują taką możliwość na studiach drugiego stopnia. To czas poszerzania swojej wiedzy i kwalifikacji o znacznie bardziej rozbudowane zagadnienia. Studia drugiego stopnia na kierunku zdrowie publiczne trwają półtora roku lub dwa lata i kończą się przystąpieniem do obrony pracy magisterskiej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Absolwenci studiów na kierunku Zdrowie publiczne mogą się cieszyć szeroką gamą możliwości zatrudnienia. Po uzyskaniu dyplomu, będziesz mógł pracować w jednostkach administracji państwowej oraz samorządowej, których głównym zadaniem jest ochrona i promowanie zdrowia.
Jako wykwalifikowany specjalista w tej dziedzinie, zatrudnienie znajdziesz także w firmach farmaceutycznych, centrach medycznych czy instytucjach ubezpieczeń zdrowotnych. Możesz również zajmować się tworzeniem programów profilaktycznych lub edukacją prozdrowotną.
Nie da się zaprzeczyć, że studia na kierunku Zdrowie publiczne zaskakują zawodowymi perspektywami, zatem wszystkie wątpliwości odnośnie tego wyboru powinny w tym momencie zniknąć!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Zdrowie publiczne
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Ja ze zdrowia publicznego robiłem podyplomówkę, jeżeli ktoś też się zastanawia to ze swojej strony mogę polecić. Zastanawiałem się na rózymi uczelniami, ale ostatecznie wybrałem WSKZ, bo forma zdalna przy pracy na pełen etat najbardziej mi odpowiadała. Samą uczelnię też polecam