Gospodarka przestrzenna
Warszawa
Pokaż
Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna
Ścieżki kształcenia na kierunku gospodarka przestrzenna
Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna
Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna
Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami
Specjalności na kierunku nieruchomości i gospodarka przestrzenna
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna to studia inżynierskie/licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera/licencjata lub magistra/magsitra inżyniera).
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne, online |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna możesz podjąć na 23 uczelniach publicznych oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online | gospodarka przestrzenna - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia z gospodarki przestrzennej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna: doradztwo na rynku nieruchomości, geoinformacja, gospodarka nieruchomościami i, planowanie przestrzenne, gospodarka odnawialnymi źródłami energii, gospodarka przestrzenna obszarów miejskich, inteligentne miasto i region.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku gospodarka przestrzenna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, biologia, chemia, geografia, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie, informatyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku gospodarka przestrzenna:
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku gospodarka przestrzenna: przyrodnicze podstawy gospodarowania, historia urbanistyki, podstawy ekonomii, prawoznawstwo, rysunek techniczny.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Gospodarka przestrzenna? Studia te na większości uczelni, które oferują kierunek Gospodarka przestrzenna dzielą się na przedmioty ogólne, kierunkowe, techniczne oraz profilujące, dzięki którym będziesz specjalizować się w danym zakresie gospodarki przestrzennej.
Będziesz także uczęszczać na zajęcia terenowe, a także na praktyki w urzędach gminnych. Na pewno nie będziesz się nudzić, ponieważ program studiów oferuje wiele ciekawych przedmiotów nie tylko teoretycznych, ale także praktycznych.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program nauczania na kierunku gospodarka przestrzenna oscyluje głównie wokół treści związanych z naukami ekonomicznymi, dlatego też jako absolwent uzyskasz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru tematycznego.
Powyższy kierunek można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studia stacjonarne będą idealnym wyborem dla osób, które chcą w pełni poświęcić się nauce. Jeżeli natomiast zależy Ci na połączeniu innych aktywności, an przykład pracy zawodowej, ze zdobywaniem wykształcenia to zdecyduj się na studia niestacjonarne. Pamiętaj, że w tym przypadku zajęcia będą odbywać się w wybrane weekendy semestru.
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku gospodarka przestrzenna, studenci będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu:
Jako student dowiesz się więcej na temat ekologii oraz środowiska naturalnego, a także nauczysz się planowania urbanistycznego z uwzględnieniem natury i harmonii środowiskowej. Ponadto, w siatce zajęć znajdzie się także wiele rozwijających i ciekawych zajęć, takich jak:
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Ze względu na praktyczny wymiar studiów na kierunku gospodarka przestrzenna, będziesz miał okazję wykształcić cenne umiejętności, które wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jako student nauczysz się projektowania urbanistycznego i przestrzennego.
Co więcej, będziesz miał dostęp do nowoczesnych narzędzi informatycznych, w tym programu GIS, stosowanego na co dzień przez geodetów. Dużo czasu poświęcisz także doskonaleniu kompetencji z zakresu przeprowadzania analiz przestrzennych i ekonomicznych.
Kierunek Gospodarka przestrzenna to studia, które przygotują Cię do zarządzania oraz organizowania przestrzeni. Odnosi się to nie tylko do procesów gospodarczych, ale także społecznych, w tym planowania infrastruktury czy tworzenia lokalnych strategii rozwoju.
Studia oferują przedmioty ogólne z zakresu matematyki, fizyki, a także geometrii i rysunku, a ponadto do wyboru jest wiele przedmiotów kierunkowych. Zapoznaj się z naszym opisem, by poznać więcej szczegółów!
5. Gdzie studiować gospodarkę przestrzenną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek gospodarka przestrzenna:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna trwają od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).
Kierunek gospodarka przestrzenna można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. W pierwszym przypadku, nauka będzie trwała trzy lata (sześć semestrów) lub trzy i pół roku (siedem semestrów) i zakończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. W zależności od uczelni, studia drugiego stopnia trwają dwa lata, czyli cztery semestry lub półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej uzyskasz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Gospodarka przestrzenna? Ukończone studia na tym kierunku pozwolą Ci na podjęcie pracy w urzędach gmin, starostwach i urzędach marszałkowskich. Praca będzie także czekać na Ciebie w biurach agencji rządowych, w biurach projektowych i konsultingowych, a także w biurach obrotu nieruchomościami, bankach i innych firmach prywatnych.
Jeżeli zatem lubisz projektować i masz pomysł jak przyczynić się do poprawy infrastruktury oraz ogólnego poziomu życia w sakli krajowej, ale także lokalnej to ten kierunek może być dobry wyborem i przepustka do kariery w tej dziedzinie.
Absolwent kierunku Gospodarka przestrzenna znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Gospodarka przestrzenna
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia