Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
04.05.2022
Maturalne przecieki powoli stają się tradycją. Czy w tym roku również mamy do czynienia z nieczystą grą podczas egzaminu z języka polskiego?
Egzamin maturalny z języka polskiego rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00, a już kilkanaście minut po rozdaniu arkuszy, w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się ich treści. Maturalna gorączka zaczęła się jednak nieco wcześniej, bo już na kilka godzin przed startem egzaminów zdający poszukiwali informacji o możliwych przeciekach. Jakie hasła poszukiwane były najczęściej?
Pisemna matura z języka polskiego rozpoczęła się o godzinie 9:00, a przystąpiło do niej blisko 290 tysięcy abiturientów. Jakich informacji szukali najbardziej zdeterminowani? Pierwsze sygnały o możliwych przeciekach bądź częstym wykorzystywaniu internetowych wyszukiwarek zaczęły pojawiać się na kilka godzin przed oficjalnym startem egzaminu, a popularność poszukiwanych haseł zmieniała się wraz z minutami odliczanymi do wejścia.
Na kilka godzin przed egzaminem, najczęściej wyszukiwanymi hasłami w Internecie były: motyw przemiany w „Dziadach” Adama Mickiewicza, dworek szlachecki, motyw ojczyzny, a także odpowiedzi na pytania: „czym jest świerzop”, „czy cierpienie umożliwia osiągnięcie konkretnego celu” oraz „czy cierpienie uszlachetnia”. Innym popularnym hasłem wyszukiwanym z Internecie była „tradycja”.
Z nieoficjalnych doniesień w mediach społecznościowych wynika, że tematy tegorocznych wypracowań dotyczą motywu tradycji w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza oraz motywu przyjaźni w „Nocach i dniach” Marii Dąbrowskiej, zatem plotki o wystąpieniu tego pierwszego częściowo się potwierdziły. Jednak na oficjalne informacje należy poczekać do zakończenia egzaminu.
Podczas ubiegłorocznych egzaminów maturalnych pojawiły się podejrzenia o przecieku w województwie podlaskim. To właśnie w tym regionie, jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu, najczęściej poszukiwano szczegółowych informacji na temat „Lalki” Bolesława Prusa, która faktycznie okazała się tematem pracy. W tym roku, chociaż nikt nie mówi o przeciekach, najaktywniejsi w Internecie byli uczniowie z województwa mazowieckiego, wyszukujący hasła: „Pan Tadeusz tradycja”.
Trzydzieści minut po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego w Internecie zaczęły pojawiać się zdjęcia arkuszy. Wśród nich przedstawiające temat: „Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu ‘Nocy i dni’ Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.” Jeśli zamieszczane w sieci zdjęcia są prawdą, świadczy to nie tylko o biegłości maturzystów w posługiwaniu się narzędziami mediów społecznościowych.
MATURA 2022 - ważne informacje
jak będzie wyglądać matura 2022 jakie przedmioty zdawać na studia 2022
|
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia