Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
01.11.2022
Piąty dzień egzaminów maturalnych upłynie pod znakiem języków. Jako pierwszy odbędzie się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Co będzie na egzaminie?
We wtorek, 10 maja, o godzinie 9:00 rozpocznie się kolejny egzamin z przedmiotu dodatkowego. Tym razem będzie nim język polski. Czym charakteryzują się egzaminy z przedmiotów dodatkowych? Każdy maturzysta musi przystąpić do jednego takiego egzaminu. W przeciwieństwie do egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, które zdawane są na początku maturalnego maratonu, zdający nie musi martwić się o uzyskanie wyniku gwarantującego zaliczenie.
Mówiąc inaczej, nawet jeśli uzyskamy 0 punktów, a poradziliśmy sobie z egzaminami z przedmiotów obowiązkowych, otrzymamy świadectwo maturalne.
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym wygląda zupełnie inaczej od tego, z którym zdający spotykają się pierwszego dnia matur, podchodząc do egzaminu na poziomie podstawowym. Nie zawiera on zadań zamkniętych i składa się tylko z wypracowania.
Zdający otrzymują dwa tematy do wyboru. W pierwszym zwykle należy przyjąć formę wypowiedzi problemowej, rozprawki, w której zajmujemy konkretne stanowisko, natomiast drugi temat dotyczy zazwyczaj interpretacji porównawczej dwóch utworów literackich. Wspólnym mianownikiem zawartych w arkuszu tematów jest długość wypowiedzi. Nasza praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.
Zobacz także
matura z języka polskiego 2022 (poziom podstawowy)
W zeszłym roku, osoby podchodzące do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym mieli następujące tematy do wyboru:
1. Określ, jaki problem podejmuje Jan Błoński w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. – polecenie dotyczyło tekstu autorstwa Jana Błońskiego „Dramat i przestrzeń.”.
2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. – polecenie dotyczyło utworów: „Labirynt” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz „Labirynt” Wisławy Szymborskiej.
Do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przystąpi niemal 64 tysiące uczniów. Egzamin ten może być dla nich przepustką do wielu interesujących kierunków z obszaru studiów humanistycznych, społecznych, czy filologicznych, takich jak: Filologia polska, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Edytorstwo, Kulturoznawstwo, czy Pedagogika.
Na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie rozszerzonym można uzyskać maksymalnie 40 punktów. Nie obowiązują natomiast progi punktowe. Wyniki poznamy 5 lipca, natomiast w dniu egzaminu, o godzinie 14:00, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje tegoroczny arkusz egzaminacyjny.
MATURA 2022 - ważne informacje
jak będzie wyglądać matura 2022 jakie przedmioty zdawać na studia 2022
|
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia