Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
24.08.2023
Dziś o godzinie 9:00 wystartowała matura 2023 z matematyki na poziomie podstawowym. Już po 9:30 internet zalała fala przecieków. Po upływie kolejnych dwudziestu minut na Twitterze pojawiły się zdjęcia arkuszy w obydwóch formułach. Portale społecznościowe przepełnione były zadaniami egzaminacyjnymi i odpowiedziami. "To była istna plaga" - mówią użytkownicy.
Matematyka, określana jako królowa nauk, bywa postrachem wśród maturzystów. Na poziomie podstawowym jest to egzamin obowiązkowy, a więc wynik z niego jest szalenie ważny i decyduje o zdaniu matury, a co za tym idzie - wpływa na to, czy uczeń będzie mógł rozpocząć wybrane studia.
Każdy maturzysta może również przystąpić do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym jako przedmiotu dodatkowego. Aby zdać maturę z matematyki wystarczy 30 procent możliwych do zdobycia punktów, jednak tylko z pozoru wydaje się to proste, ponieważ dla wielu uczniów wcale takie nie jest.
Wyjaśniamy, jak będzie wyglądać egzamin z matematyki na poziomie podstawowym w 2023 roku.
Co znajdziesz w artykule
Matematyka - matura 2024 arkusz poprawkowy sierpień (formuła 2023) (poziom podstawowy)
Matematyka - matura 2024 arkusz poprawkowy sierpień (formuła 2015) (poziom podstawowy)
Matematyka - matura 2024 (formuła 2023) (poziom podstawowy)
Matematyka - matura 2024 dla obywateli Ukrainy (formuła 2023) (poziom podstawowy)
Matematyka - matura 2024 (formuła 2015) (poziom podstawowy)
Matematyka - matura 2024 dla obywateli Ukrainy (formuła 2015) (poziom podstawowy)
Do matury 2023 z matemtyki przystąpiło 270 tys. abiturientów. Egzamin z matematyki przeraża wiele osób, tym bardziej stresujące wydaje się oczekiwanie na ten dzień. Maturzyści jednak dość szybko przystąpią do matury z matematyki na poziomie podstawowym, ponieważ odbędzie się ona już trzeciego dnia matur.
Pierwszego dnia matur uczniowie musieli zmierzyć się z językiem polskim na poziomie podstawowym, drugiego – z językiem angielskim na poziomie podstawowym, a następnie czeka ich... weekend!
Dzięki temu do matury z matematyki na poziomie podstawowym maturzyści przystąpią dopiero pod dwóch dniach "oddechu", co z pewnością będzie dla nich zdrowie i ważne. I "przewietrzoną" głową, zdolną do logicznego myślenia (co przecież na tym egzaminie jest najważniejsze), maturzyści przystąpią do matury z matematyki.
Matematyka poziom podstawowy matura 2023 - data:
Terminy matur 2023 - harmonogram
sprawdź harmonogram matur 2023
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dla wielu uczniów egzamin maturalny z matematyki jest najbardziej znaczący, ponieważ od lat uchodzi za ten przedmiot na maturze, z którym uczniowie mają najwięcej problemów.
Co będzie na maturze z matematyki na poziomie podstawowym? Lista wymagań jest nieco inna dla maturzystów, przystępujących do egzaminu w Formule 2015 i Formule 2023. Najważniejszą zmianą dla obu typów matur jest to, że egzamin maturalny z matematyki zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w latach jeszcze sprzed pandemii koronawirusa, na podstawie podstawy programowej.
Jest to gest w stronę uczniów, którzy w ostatnich latach mieli utrudnioną naukę ze względu na nauczanie zdalne i próba wyrównania szans podczas rekrutacji na studia.
Egzamin maturalny 2023 przeprowadzony będzie w dwóch formułach - 2023 i 2015.
Już po 9:30 internet zalała fala przecieków. Po upływie kolejnych dwudziestu minut na Twitterze pojawiły się zdjęcia arkuszy w obydwóch formułach. Portale społecznościowe przepełnione były zadaniami egzaminacyjnymi i odpowiedziami. "To była istna plaga" - mówią użytkownicy.
Czytaj dalej matura 2023 matematyka przecieki i opinie
O godzinie 9:17 zostały udostępnione pierwsze zdjęcia formuły 2015. Na fotografii widnieją zdjęcia zadań 1-7, za każde można uzyskać po jednym punkcie. Pogłoski podają, że jest to arkusz formuły 2015. Logarytmy pojawiają się już w pierwszym zadaniu. Następnie widzimy potęgi oraz procenty. Zadanie czwarte brzmi: "Dla każdej liczby rzeczywistej a wyrażenie (2a-3)² - (2a+3)² jest równe...".
Czytaj dalej matura z matematyki przecieki 2023
Maturalne przecieki mają to do siebie, że nie zawsze warto im ufać. Nierzadko bowiem są bardzo dobrym przykładem tzw. fake newsów, czyli zagadnienia, które staje się coraz powszechniejsze. Czego dotyczyły tegoroczne przecieki?
Zacznijmy od tego, że wielu maturzystów w 2023 poszukuje wiedzy w wyszukiwarkach internetowych. Wśród najpopularniejszych haseł dominowały takie jak "matura 2023 wyciekła", "arkusze CKE matura matematyka 2023", czy chociażby i "matura 2023 z matematyki", "dobre odpowiedzi matematyka 2023", "odpowiedzi matura 2023 matematyka", "matura 2023 wyciekła". Od rana wszyscy szukają informacji o podstawowym twierdzeniu z geometrii.
Warto zaznaczyć, że nauczona doświadczeniami Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała dodatkowe środki ostrożności, aby zapobiec wyciekom prawdziwych zadań i tematów. Mają być przeprowadzane niezapowiedziane kontrole, jak również używane specjalne nadajniki.
Co należy podkreślić najmocniej – zdecydowanie lepiej poszukiwać wiadomości we własnych głowach, niż w internetowych wyszukiwarkach, ponieważ coraz częściej tematy maturalne stają się przedmiotem handlu i wymiany, czyli produktem. Niestety, bardzo często produktem wątpliwej jakości.
Treść arkuszy egzaminacyjnych jest ściśle chroniona, a tego co będzie na maturze z matematyki 2023, uczniowie dowiedzą się dopiero w dniu egzaminu, w momencie, kiedy otworzą arkusz przygotwany przez CKE. Niektórzy jednak już zaczęli szukać przecieków, licząc, że być może takie się zdarzą. Poniżej dowiecie się, o jakie zagadnienia najczęściej pytają uczniowie.
Nauczyciele szkół średnich zgodnie stwierdzają, że do pewniaków na maturze 2023 z matematyki należą: potęgi, logarytmy, procenty, funkcje, dodawanie ułamków algebraicznych, rozkład wielomianu na czynniki, twierdzenie cosinusów, równanie okręgu, twierdzenie o dwusiecznej kąta wewnętrznego, nierówność z wartością bezwzględną, równanie wymierne, zadanie z lokatą, dowody algebraiczne oraz równanie okręgu. Pojawić się może także twierdzenie Talesa i układy równań, a także zadanie z optymalizacji.
W swoich powtórkach nie można zapomnieć o równaniach i nierównaniach kwadratowych oraz o funkcji kwadratowej. Bezdyskusyjnie należy spodziewać się również trygonometrii. Często spotykamy się również z zadaniami dotyczącymi ciągu arytmetycznego i geometrycznego, układów równań, wartości bezwzględnej i błędów względnych.
Podczas analizy rozdziałów dotyczących geometrii płaskiej warto przypomnieć sobie wykorzystanie twierdzenia Pitagorasa. Zadania z geometrii przestrzennej są zazwyczaj wysoko punktowane, nie zapominajmy również o geometrii analitycznej i statystyce oraz rachunku podobieństwa.
Kluczem do maturalnego sukcesu i otrzymania pozytywnego wyniku z egzaminu z matematyki jest przede wszystkim analiza arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Często schematy zadań powtarzają się. Każdy maturzysta powinien również zapoznać się z tablicą wzorów matematycznych. Tak naprawdę są one taką legalną ściągą, z której możecie korzystać przez cały czas trwania egzaminu. Współpraca z tablicą wzorów z pewnością ułatwi wam rozwiązanie zadań!
Zobacz więcej
pewniaki maturalne 2023 z matematyki
Matura 2023 - WYNIKI: kiedy, gdzie, jak i o której godzinie sprawdzić?
Liczba zadań na maturze z matematyki na poziomie podstawowym będzie się nieco różnić dla uczniów, przystępujących do egzaminu w Formule 2015 i Formule 2023. Uczniowie z Formuły 2023 będą mieć mniej zadań zamkniętych do rozwiązania, kosztem jednak możliwej większej ilości zadań otwartych. Czy wypadną na tym korzystnie? To pokażą wyniki egzaminu maturalnego z matematyki z 2023 roku.
Matura 2023 – co zawierają tablice wzorów matematycznych?
Zarówno treści jak i wygląd tablic z matematyki, z których będzie można korzystać podczas egzaminu maturalnego nie są żadną tajemnicą. Wręcz przeciwnie – są uczniom dobrze znane, ponieważ zostały opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Z racji tego, że uczniowie będą pisać maturę w dwóch formułach – szata graficzna oraz zawartość tablic nieznacznie się od siebie różnią.
Czytaj dalej
tablice wzorów matematycznych 2023
Na maturze z matematyki na poziomie podstawowym uczniowie będą mogli zdobyć taką samą ilość punktów, niezależnie od formuły, w której zdają maturę. Najwięcej punktów uczeń będzie mógł uzyskać za zadania zamknięte. Należy jednak pamiętać o tym, że zadania otwarte wcale nie są mniej ważne! Nawet jeden punkt może zdecydować o tym, czy uczeń zda maturę, czy nie lub czy uda mu się dostać na wymarzone studia.
Formuła 2015:
Egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego [LO i technikum] dotyczących ostrosłupów).
Liczba zadań z matematyki (formuła 2015) - matura 2023
Za rozwiązanie zadań z matematyki na poziomie podstawowym (formuła 2023) można uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte
Formuła 2023:
Egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów, ograniczenie wymagań ze stereometrii, m.in. całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych).
Liczba zadań z matematyki (formuła 2023) - matura 2023
Za rozwiązanie zadań z matematyki na poziomie podstawowym (formuła 2023) można uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod reklamą
Matura z matematyki prawdopodobnie nie budziła by tak wielkiego strachu wśród uczniów, gdyby nie fakt, że... można jej nie zdać. Tak, ten egzamin jest bardzo kluczowy i może zadecydować o przyszłości ucznia.
Żeby zdać maturę na poziomie podstawowym z matematyki uczeń musi uzyskać 30 procent wszystkich możliwych do uzyskania punktów. Choć niektórym to 30 procent może wydawać się niewiele, to dla sporej części uczniów, poziom ten bywa trudny do przekroczenia.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Egzamin maturalny z matematyki jest jednym z nielicznych egzaminów maturalnych, na który uczniowie mogą wnieść swój "ekwipunek" w postaci przyborów matematycznych.
Oczywiście, uczeń może przyjść na egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym również bez nich, jednak wtedy może się okazać, że podczas rozwiązywania któregoś z zadań po prostu nie ma jak zmierzyć/ narysować niektórych figur. Wtedy zadanie zostanie albo nierozwiązane, albo rozwiązane nieprawidłowo.
Materiały i przybory pomocnicze, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym z matematyki, to:
Szczegółowe informacje dotyczące materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym (w tym osoby, którym dostosowano warunki przeprowadzenia egzaminu), będą ogłaszane w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Najważniejszą zmianą na egzaminie z matematyki jest fakt, że będzie ona przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w latach sprzed pandemii koronawirusa – na podstawie wymagań zawartych w podstawie programowej.
Poza tym zostaną usunięte lub ograniczone niektóre zadania lub ich części. Oto, co zmieni się na maturze z matematyki na poziomie podstawowym w 2023 roku.
Matematyka (formuła 2023) - ograniczone wymagania podstawy programowej:
Matematyka (formuła 2015) - ograniczone wymagania podstawy programowej:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wyniki z matury z matematyki na poziomie są podstawowym są jednymi z najważniejszych dla wyników dla większości maturzystów.. Uczniowie poznają je po około dwóch miesiacach od dnia przystąpienia do egzaminu maturalnego.
Wyniki egzaminu maturalnego z matematyki oraz innych przedmiotów (w terminie głównym oraz dodatkowym) ogłoszone zostały na stronie OKE w systemie ZIU - 7 lipca 2023 r. po godzinie 8 rano, a dla osób poprawiających egzamin w sierpniu - 8 września 2023.
Sprawdź wyniki matur 2023
*w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym
Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Co roku część uczniów boi się, że nie zda egzaminu z matematyki w zakresie podstawowym. Czy słusznie? Cóż, niestety dane pokazują, że owszem, ponieważ część uczniów rzeczywiście polega na tym egzaminie.
Ile osób nie zdało matematyki w 2022 roku
Maturę z matematyki zdało 82 procent uczniów, oznacza to, że w 2022 roku 18 procent uczniów nie zdało tego egzaminu. Wynik ten jest jednak lepszy, niż 2021 roku, ponieważ maturę z matematyki na poziomie podstawowym zdało 79 procent uczniów, którzy przystąpili do tego egzaminu.
Opinie zdających w latach ubiegłych
Zdaniem niektórych uczniów matura z matematyki na poziomie podstawowym w 2022 roku była prosta: "Za łatwo mi to poszło i teraz się stresuję, że mnie sierpień czeka", "cudowna ta matematyka". Jednak dla wielu maturzystów egzamin ten okazał się trudny.
Najwięcej problemów, jak co roku, sprawiły zdającym zadania otwarte. Oto niektóre z komentarzy uczniów: "Tragedia ta matma", "Matma nieciekawie, mam nadzieję, że udało mi się wystrzelać te 30%".
Wielu uczniów było też zdania, że w arkuszu znalazły się zadania, których można było się spodziewać.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Trzeci dzień próbnych matur zarezerwowany jest dla „królowej nauk”. Jakich zadań można spodziewać się na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym?
Punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie otworzą arkusze egzaminacyjne i rozpoczną próbny egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym. Za prawidłowe rozwiązanie zadań będą mogli uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 punktów za zadania zamknięte oraz 17 punktów za zadania otwarte. A ile potrwa egzamin? 180 minut.
dowiedz się więcej matura próbna z matematyki
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ale jazda. Równianie okręgu aż dwa razy się pojawi
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia