Matura z języka polskiego 2023 – poziom rozszerzony

Matura z języka polskiego 2023 – poziom rozszerzony

Matura z języka polskiego 2023 – poziom rozszerzony

10.09.2024

Matura 2023 z języka polskiego – poziom rozszerzony (część pisemna)

W środę 17 maja 2023 r., o godzinie 9:00 rozpoczęła się matura 2023 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 16 czerwca 2023 roku. Egzamin potrwa 210 min. (3,5 godziny). W arkuszach znalazły się 2 tematy wypracowania. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 35 punktów.

Do egzaminu przystąpiło około 56 tysięcy uczniów, z czego 43 tys. napiszę formułę 2023, a 13 tys. formułę 2015.

Wyniki egzaminu maturalnego z języka polskiego ogłoszone zostały 7 lipca 2023 roku. Średni wynik matury z języka polskiego w 2023 roku wyniósł 50 procent (absolwenci liceum w formule 2023) oraz 49 procent (absolwenci technikum w formule 2015) .

Maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zazwyczaj zdają absolwenci klasy humanistycznej. Egzamin ten wymaga solidniejszego przygotowania, ale także przeczytania większej ilości lektur. Egzamin ten, podobnie jak egzaminy z innych przedmiotów rozszerzonych, nie ma jednak wpływu na to, czy uczeń zda maturę, czy nie.

Wynik uzyskany z egzaminu zostanie odnotowany na świadectwie maturalnym i może być brany pod uwagę przez niektóre uczelnie wyższe podczas rekrutacji. Z pewnością będzie on miał znaczenie podczas rekrutacji np. na filologię polską.

Jakie były tematy wypracowania i jak wyglądała matura 2023 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym? Tłumaczymy!

Arkusze maturalne i zasady oceniania zadań

Kiedy matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym 2023

Język polski poziom rozszerzony matura 2023 - data:

  • 17 maja 2023 (środa), godz. 9:00 - termin główny
  • 16 czerwca 2023 (piątek), godz. 14:00 - termin dodatkowy

Matura 2023 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w terminie rozszerzonym odbędzie się 17 maja 2023 roku o godzinie 9:00.

Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w terminie dodatkowym odbędzie się 16 czerwca 2023 roku o godzinie 14:00.

sprawdź harmonogram matur 2023

Dalsza część artykułu pod reklamą

Tematy i przecieki - co było na maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Temat 1

Pierwszy temat na maturze brzmiał: "Realizm i fantastyka. Rozważ, jaką rolę pełni wykorzystanie konwencji realistycznej i konwencji fantastycznej w tym samym utworze". Wybrała go zdecydowana większość absolwentów: "Ten pierwszy temat był taki prosty!!!", "Boski ten pierwszy temat" – pisali na Twitterze – "Podejrzanie łatwy był ten temat 1". Abiturienci odwoływali się m.in. do postaci Konrada z "Dziadów" cz. III Adama Mickiewicza, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

 

Temat 2

Drugi temat krążył wokół "Małej apokalipsy" Tadeusza Konwickiego. Zdający mieli omówić temat w nawiązaniu do dzieł i tradycji antycznych i biblijnych. "Wszystkiego się spodziewałam tylko nie "Małej apokalipsy", której oczywiście nie powtórzyłam" – absolwenci dzielą się swoimi opiniami na portalach społecznościowych.

Maturzyści są zadowoleni z przebiegu egzaminu: "Szczerze mega przyjemne oba tematy" oraz "Polski rozszerzenie takie powiem fajne nawet". Część zdających pozostaje podejrzliwa: "Te tematy były jakoś dziwnie proste jak na rozszerzenie". Emocje opadły, absolwenci najgorsze mają już za sobą. Niektórzy spodziewali się najgorszego i są zadowoleni z takiego obrotu sprawy: "Myślałam, że będą gorsze tematy na tym polskim" oraz "Rozprawkę na rozszerzeniu lepiej mi się pisało niż na podstawie, super był ten temat".

 

Obawy przed maturą 2023 z języka polskiego

Od wczesnego poranka abiturienci dzielili się swoimi obawami dotyczącymi przebiegu egzaminu na portalach społecznościowych. Wielu kwestionowało zarówno swój poziom wiedzy, jak i podjęcie decyzji o przystąpieniu do tej matury:

  • "Nic nie umiem, nie wiem po co przyszłam"
  • "Tak, to prawda, nie przeczytałam żadnej lektury od podstawówki. Ale wiem co to metafora, więc raczej dam radę, przecież mówię po polsku"
  • "Po co ja wzięłam ten polski rozszerzony w ogóle".

Absolwenci narzekali również na kolejność egzaminów: "Polski rozszerzony powinien być zaraz po podstawię po nic nie pamiętam już". Od kilku dni zdający doszukiwali się przecieków, chwytając się ostatniej deski ratunku: "Nie wiem czy byłam kiedykolwiek czymś tak zawiedziona, jak w tym roku brakiem przecieków od Podlasia" oraz "Dajcie mi przecieki tematów, bo nie wytrzymam!".

 

Przecieki matura 2023 z języka polskiego 2023

Pojawiły się również pytania o przecieki: "Hej, macie może jakieś przecieki dot. matury rozszerzonej z polskiego? Proszę, bo ja już się trzęsę na myśl o tej maturze". Podczas egzaminu na poziomie podstawowym zdający udostępnili tematy wypracowań w sieci, na Twitterze zdjęcia całego arkusza krążyły.

Podobnego obrotu akcji można spodziewać się również podczas rozszerzenia. W tym roku, pomimo starań dyrektora CKE, spora część maturzystów wnosi na salę egzaminacyjną telefony komórkowe. Dyrektorzy szkół zapowiadają, że wyciągną surowe konsekwencje jeżeli zdający zostanie złapany na korzystaniu z urządzenia mobilnego.

 

Co będzie na maturze rozszerzonej z języka polskiego

Maturzyści chwytają się ostatniej deski ratunku, powtarzają epoki literackie oraz wszystkie obowiązkowe lektury, do których należą m.in.: "Nie-Boska Komedia" Zygmunta Krasińskiego, "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa i "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza. Zdający przewidują, że na egzaminie może pojawić się motywy: tragizmu, oniryzmu, mitologizacji, konwencji fantastycznej, paraboli lub przestrzeni.

Arkusz maturalny CKE z języka polskiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym składa się z wypracowania. Zdający będą mieli do wyboru dwa tematy, jeden wymagający napisania rozprawki (wypowiedzi argumentacyjnej), drugi – interpretacji porównawczej dwóch tekstów literackich w odniesieniu do tekstu historycznoliterackiego, teoretycznoliterackiego lub krytycznoliterackiego.

 

Matura 2023 jak napisać rozprawkę? Najważniejsze zasady i przydatne słownictwo

Podczas pisania rozprawki uczniowie mają możliwość, żeby wykazać się zdobytą wiedzą, bogactwem językowym, ale także umiejętnością odpowiedniego konstruowania swojej wypowiedzi. W Formule 2023 sami będą wybierać lekturę obowiązkową, do której chcą się odnieść – a następnie będą musieli przywołać minimum dwa konteksty (na przykład kulturowy, biograficzny, historyczny).

czytaj dalej jak napisać rozprawkę na maturze

 

Jak wygląda matura 2023 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Egzamin maturalny z języka polskiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym sprawdza umiejętność dokonywania interpretacji porównawczej utworów literackich lub tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (w formie wybranej przez zdającego, np. rozprawki lub szkicu), wymagającej odniesienia się do tekstu historycznoliterackiego albo teoretycznoliterackiego, albo krytycznoliterackiego.

Podczas egzaminu zdający otrzymuje jeden arkusz egzaminacyjny zawierający 2 tematy wypracowania do wyboru, w tym jeden wymagający napisania wypowiedzi argumentacyjnej, drugi – interpretacji porównawczej dwóch tekstów literackich. Zdający realizuje jeden, wybrany przez siebie temat.

 

Ile będzie zadań z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Na egzaminie maturalnym z języka polskiego w 2023 roku uczeń będzie musiał napisać wypracowanie.

  • W Formule 2023: wypracowanie musi mieć minimum 500 wyrazów
  • W Formule 2015: wypracowanie musi mieć minimum 300 wyrazów

 

Ile punktów można zdobyć na poziomie rozszerzonym

  • Formuła 2023: uczeń będzie mógł zdobyć 35 punktów
  • Formuła 2015: uczeń będzie mógł uzyskać 40 punktów

 

Zobacz także

język polski pisemny - poziom podstawowy

lista pytań jawnych matura 2023

jak zdać maturę 2023

przecieki maturalne 2023

pewniaki maturalne 2023

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwa matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będzie trwał:

  • Formuła 2023: 210 minut (3,5 godziny)
  • Formuła 2015: 180 minut (3 godziny)

Dalsza część artykułu pod reklamą

Czy można nie zdać języka polskiego na poziomie rozszerzonym?

Matura w Formule 2015 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Uczeń ma jednak obowiązek, by podejść do jednego dodatkowego przedmiotu.

Matura w Formule 2023 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. (Obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych będzie obowiązywać od 2025 r.)

Pomimo tego, iż podejście do egzaminu z jednego przedmiotu do wyboru jest obowiązkowe, to nie obowiązują w nim żadne progi punktowe. Oznacza to, że podejście do egzaminu już go zalicza.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Co można mieć przy sobie podczas egzaminu?

Uczniowi potrzebny będzie jedynie długopis lub pióro z czarnym wkładem czy tuszem. Niezbędne będzie także okazanie dowodu osobistego, by nauczyciel mógł zweryfikować tożsamość danej osoby.

W sali powinien być także zapewniony słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny –nie mniej niż 1 na 25 osób.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zmiany na egzaminie z języka polskiego

Egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.

Obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym; bez progu zaliczenia. Obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych – od 2025 r.

Formuła 2023:

Ograniczenie listy lektur w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz zmiana formatu arkusza.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Kiedy wyniki z matury z języka polskiego

Wyniki egzaminu maturalnego (w terminie głównym oraz dodatkowym) ogłoszone zostaną na stronie OKE w systemie ZIU - 7 lipca 2023 r. po godzinie 8 rano.

Sprawdź wyniki matur 2023

 

Wyniki matury 2022 z języka polskiego (poziom rozszerzony)

  • Średnie wyniki matury 2022 z języka polskiego: 55 proc. możliwych do uzyskania punktów*

*w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym

 

Język polski jest jednym z częścięj wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze:

  • 2022: 63 834 osoby (30% - absolwenci liceum, 10% - absolwenci technikum)
  • 2021: 56 793 osoby (27% - absolwenci liceum, 10% - absolwenci technikum)
  • 2020: 58 095 osób (29% - absolwenci liceum, 12% - absolwenci technikum)

 

Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:

Liceum

Technikum

Dalsza część artykułu pod reklamą

Łatwa czy trudna - opinie zdających w latach ubiegłych

Jakie były średnie wyniki z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w 2022

Średni wynik z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w 2022 roku wyniósł 55 procent.

 

Opinie zdających w latach ubiegłych

Po maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w 2022 roku większość uczniów była zadowolona: „Chyba nigdy nie napisałam tak szybko tak dobrej rozprawki” - brzmi komentarz jednej z uczennic. „Dobra, wyszłam, pisałam interpretację porównawczą i szło mi aż za dobrze, ciekawe czy było na tyle łatwe, czy źle zinterpretowałam” - napisała na Twitterze kolejna maturzystka.

Część uczniów nie była jednak zadowolona z tego, jak poszedł im ten egzamin: „Jaką daliście tezę i do czegoś się odnieśliście? Bo czuję, że to było za łatwe i coś źle zrozumiałam”. Jak widać zdania wśród uczniów są bardzo podzielone.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Lista lektur na maturze z języka polskiego

Lista lektur - matura 2023 (Formuła 2023 zakres podstawowy)

  1. Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni na Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy św. Jana;
  2. Jan Parandowski, Mitologia, część I Grecja;
  3. Homer, Iliada (fragmenty), Odyseja (fragmenty);
  4. Sofokles, Antygona;
  5. Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty);
  6. Legenda o św. Aleksym (fragmenty);
  7. Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty);
  8. Pieśń o Rolandzie (fragmenty);
  9. Gall Anonim, Kronika polska (fragmenty);
  10. Dante Alighieri, Boska Komedia (fragmenty);
  11. Jan Kochanowski, Odprawa posłów greckich;
  12. Piotr Skarga, Kazania sejmowe (fragmenty);
  13. Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki (fragmenty);
  14. William Szekspir, Makbet
  15. Molier, Skąpiec;
  16. Ignacy Krasicki, wybrane satyry;
  17. Adam Mickiewicz, wybrane ballady, w tym Romantyczność;
  18. Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrod

  19. Adam Mickiewicz, Dziady cz. III
  20. Juliusz Słowacki, Kordian;
  21. Zygmunt Krasiński, Nie-Boska Komedia;
  22. Bolesław Prus, Lalka
  23. Henryk Sienkiewicz, Potop;
  24. Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara;
  25. Stanisław Wyspiański, Wesele;
  26. Stefan Żeromski, Przedwiośnie;
  27. Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu, Ludzie, którzy szli;
  28. Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat;
  29. Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem;
  30. Albert Camus, Dżuma;
  31. George Orwell, Rok 1984;
  32. Sławomir Mrożek, Tango;
  33. Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym (wybrane opowiadanie), Górą „Edek” (z tomu Prawo prerii);
  34. Jacek Dukaj, Katedra (z tomu W kraju niewiernych);
  35. Andrzej Stasiuk, Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie);
  36. Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach);
  37. Ponadto z zakresu szkoły podstawowej: bajki Ignacego Krasickiego, Dziady cz. II i Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Zemsta Aleksandra Fredry, Balladyna Juliusza Słowackiego

 

Utwory poetyckie w części pisemnej

  • Bogurodzica
  • Lament świętokrzyski (fragmenty)
  • Jan Kochanowski, Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II, treny IX, X, XI, XIX oraz – z zakresu szkoły podstawowej – treny I, V, VII, VIII
  • Ignacy Krasicki, Hymn do miłości ojczyzny
  • Adam Mickiewicz, Oda do młodości
  • Juliusz Słowacki, Grób Agamemnona (fragmenty), Testament mój
  • Czesław Miłosz, Traktat moralny (fragmenty)

żródło: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/Informator_EM2023_jezyk_polski_PP.pdf

 

Lista lektur - matura 2023 (zakres rozszerzony)

  1. Arystoteles, Poetyka, Retoryka (fragmenty);
  2. Platon, Państwo (fragmenty);
  3. św. Augustyn, Wyznania (fragmenty);
  4. św. Tomasz z Akwinu, Summa teologiczna (fragmenty);
  5. Michel de Montaigne, Próby (fragmenty);
  6. Jan Kochanowski, Treny (jako cykl poetycki);
  7. William Szekspir, Hamlet;
  8. Juliusz Słowacki, Lilla Weneda;
  9. realistyczna lub naturalistyczna powieść europejska (Honoré de Balzac, Ojciec Goriot lub Charles Dickens, Klub Pickwicka, lub Mikołaj Gogol, Martwe dusze, lub Gustaw Flaubert, Pani Bovary);
  10. Stanisław Wyspiański, Noc listopadowa;
  11. Franz Kafka, Proces (fragmenty);
  12. Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata;
  13. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy;
  14. Bruno Schulz, wybrane opowiadania z tomu Sklepy cynamonowe;
  15. Tadeusz Konwicki, Mała Apokalipsa;
  16. Sławomir Mrożek, wybrane opowiadania;
  17. wybrane eseje następujących autorów: Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Zbigniewa Herberta, Zygmunta Kubiaka, Jarosława Marka Rymkiewicza (co najmniej po jednym utworze). 

 

Utwory poetyckie

  • Cyprian Kamil Norwid, Bema pamięci żałobny – rapsod, Fortepian Szopena

źródło: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/Informator_EM2023_jezyk_polski_PR.pdf

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Co było na maturze próbnej w grudniu 2022

Próbne egzaminy maturalne weszły na wyższy poziom, czyli poziom rozszerzony. W czwartek, 15 grudnia, uczniowie przystąpili do testu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Jakie zadania znalazły się w arkuszu egzaminacyjnym?

Czwartek to dzień zarezerwowany dla języków. W sesji porannej, która rozpoczęła się o godzinie 9:00 zdający zasiedli do poleceń z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W sesji popołudniowej, czyli o godzinie 14:00 przystąpią do zadań z języków francuskiego i niemieckiego, również na poziomie dwujęzycznym.

dowiedz się więcej matura próbna z języka polskiego - poziom rozszerzony

Dalsza część artykułu pod reklamą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować