Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
10.09.2024
Matura 2023 z informatyki na poziomie rozszerzonym w terminie głównym zostanie przeprowadzona w poniedziałek 22 maja 2023 r. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 16 czerwca 2023 r. Wyniki egzaminu maturalnego z informatyki ogłoszone zostały 7 lipca 2023 roku.
Matura z informatyki na poziomie rozszerzonym sprawdza umiejętność analizy i logicznego myślenia. Zadania mogą dotyczyć między innymi wiedzy teoretycznej z sieci komputerowych, grafiki, systemów operacyjnych czy urządzeń komputerowych. Zawierają także dużą ilość obliczeń matematycznych.
Matura z informatyki często nie jest wymagana podczas rekrutacji na studia, jednak jest brana pod uwagę przy takich kierunkach, jak informatyka, biotechnologia, geoinformacja, analiza danych czy grafika. Wiedza, która jest sprawdzana podczas matury z informatyki przydaje się także na kierunkach typu fizyka, energetyka, inżynieria medyczna czy budownictwo i transport.
Wyjaśniamy, jak będzie wyglądała matura z informatyki w 2023 roku: ile będzie czasu na egzaminie, jakie przedmioty będzie można wnieść na salę egzaminacyjną i najważniejsze – kiedy będą wyniki matury z informatyki w 2023 roku.
najpopularniejsze dzisiaj
wyniki matur 2023, kiedy i gdzie sprawdzić
rekrutacja na studia 2023 terminy
Co znajdziesz w artykule
Informatyka - matura 2024 (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Informatyka - matura 2024 (formuła 2015) (poziom rozszerzony)
Informatyka - matura 2023 (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Informatyka - matura 2023 (formuła 2015) (poziom rozszerzony)
Informatyka - matura 2022 matura próbna grudzień (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Informatyka - matura 2022 arkusz pokazowy (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Matura z informatyki odbędzie się 22 maja 2023 roku w poniedziałek o godzinie 9:00. Egzamin z informatyki w terminie dodatkowym odbędzie się 16 czerwca 2023 roku również o godzinie 9:00. Będzie to piątek.
Informatyka matura 2023 - data:
Terminy wszystkich egzaminów maturalnych można sprawdzić w harmonogramie przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2023 roku, opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Terminy matur 2023 - harmonogram
sprawdź harmonogram matur 2023
Dalsza część artykułu pod reklamą
Matura w Formule 2015 oraz w Formule 2023 będzie przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych (a nie jak kiedyś – bazując na podstawie programowej).
Przykładowe zadania i wymagania można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym z informatyki od roku szkolnego 2022/2023 (Formuła 2023), a także Informatorze o egzaminie maturalnym z informatyki od roku szkolnego 2014/2015 (Formuła 2015).
UWAGA: W roku 2023 i 2024 Informatory należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera informacje o treściach Informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 roku.
Opublikowane materiały zawierają m.in.:
Ile będzie zadań z informatyki
W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte oraz praktyczne.
W Formule 2015:
Egzamin maturalny z informatyki jest podzielony na dwie części. Pierwsza część trwa 60 minut i obejmuje zestaw zadań rozwiązywanych bez użycia komputera, a druga część trwa 150 minut i polega na rozwiązywaniu zadań przy użyciu komputera. Arkusze egzaminacyjne do każdej części matury z informatyki będą zawierały około czterech zadań.
W Formule 2023:
Egzamin będzie składał się tylko z jednej części z wykorzystaniem komputera. W arkuszu egzaminacyjnym część zadań wymaga jedynie zapisu odpowiedzi w arkuszu papierowym. Rozwiązanie większości zadań wymaga użycia komputera i zapisania komputerowej realizacji rozwiązania. W zadaniach tego typu rozwiązanie, w którym brakuje komputerowej realizacji, nie będzie oceniane.
Ile punktów można zdobyć z informatyki
Za wykonanie wszystkich zadań można uzyskać maksimum 50 punktów.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Egzamin maturalny z informatyki trwa 210 minut.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Matura w Formule 2015 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z informatyki. Uczeń ma jednak obowiązek, by podejść do jednego dodatkowego przedmiotu.
Matura w Formule 2023 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z informatyki (obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych będzie obowiązywać od 2025 r.).
Dalsza część artykułu pod reklamą
Na maturę z informatyki uczeń może wnieść ze sobą kalkulator prosty.
Zdający przez cały czas trwania egzaminu ma do dyspozycji autonomiczne stanowisko komputerowe i może korzystać wyłącznie z programów i danych zapisanych na dysku twardym oraz na innych nośnikach stanowiących wyposażenie stanowiska lub otrzymanych z arkuszem egzaminacyjnym.
Należy także pamiętać, że nie wolno wnosić na salę telefonów komórkowych czy innych urządzeń telekomunikacyjnych czy teleinformatycznych, a także maskotek na szczęście. Jeżeli jakieś urządzenie włączy się podczas egzaminu maturalnego – egzamin zostanie unieważniony.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Zgodnie z rozporządzeniem na nowej maturze w 2023 roku (w Formule 2023) egzamin pisemny z informatyki będzie się składał tylko z jednej części – z wykorzystaniem komputera. Teraz egzamin pisemny z informatyki (w Formule 2015) składa się z dwóch części – bez komputera i z jego wykorzystaniem.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wyniki egzaminu maturalnego (w terminie głównym oraz dodatkowym) ogłoszone zostaną na stronie OKE w systemie ZIU - 7 lipca 2023 r. po godzinie 8 rano.
Sprawdź wyniki matur 2023
*w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym
Informatyka jest jednym z często wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze:
Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jakie były średnie wyniki z informatyki w 2022
Średnie wyniki z matury z informatyki w 2022 roku wynosiły 40 procent.
Opinie zdających w latach ubiegłych
Jak maturzystom poszedł egzamin maturalny z informatyki w 2022 roku? Okazuje się, że dla uczniów ten przedmiot nie był zbyt trudny w tym roku. Oto niektóre z komentarzy maturzystów: "Pierwsza część chyba poszła mi dobrze. Miałem dużo więcej czasu więc mogłem wszystko sprawdzić", "Git była teoria", "całkiem łatwa była ta infa", "matura z informatyki; najłatwiejsze rozszerzenie, jakie pisałam".
Znalazły się jednak też osoby, które twierdziły, że w porównaniu z poprzednimi latami – matura z informatyki w 2022 roku była dość trudna: "Informatyka w tym roku w porównaniu do lat poprzednich, moim zdaniem kosmiczny poziom", "Informatyka mnie pokonała".
W 2021 roku zadania na maturze z informatyki z kolei bardzo zaskoczyły maturzystów. W sieci pojawiły się głosy, że niektórzy "nic nie umieli". Niektórzy maturzyści byli wręcz załamani tym, co zobaczyli w arkuszach CKE z informatyki – poddali się i oddali arkusze na długo przed zaplanowanym końcem egzaminu. Niektórzy przyznali wprost, że strzelali z odpowiedziami.
Dalsza część artykułu pod reklamą
We wtorek, 20 grudnia, w sesji popołudniowej odbyły się kolejne próbne egzaminy maturalne. Tym razem uczniowie podchodzili do informatyki na poziomie rozszerzonym oraz języków: rosyjskiego i włoskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
Punktualnie, o godzinie 14:00, rozpoczęła się popołudniowa sesja przedostatniego dnia próbnych matur. Tym razem uczniowie podchodzili do rozwiązywania poleceń z Informatyki oraz dwóch języków obcych nowożytnych – rosyjskiego i włoskiego. Do zakończenia maratonu z próbnymi maturami pozostały jeszcze dwa egzaminy – z chemii i historii, które zostaną przeprowadzone w środę, 21 grudnia.
dowiedz się więcej matura próbna z informatyki - poziom rozszerzony
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia