Arkusze maturalne biologia

Wyszukiwarka arkuszy

Wyszukiwarka arkuszy

biologia
Forma
Poziom
Rok

Matura 2024 arkusz z biologii - jak będzie wyglądał

W arkuszach na maturze 2024 z biologii znajdzie się od 20 do 25 zadań, w tym od 6 do 8 zamkniętych. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów.

Biologia jest jednym z najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze. Średni wynik matury 2023 z biologii wyniósł 48 procent (absolwenci liceum w formule 2023) oraz 26 procent (absolwenci technikum w formule 2015).

Do matury 2023 z biologii podeszło ponad 46 tysięcy maturzystów (16% absolwentów). Poza przedmiotem dodatkowym (w którym nie obowiązuje żaden próg punktowy) uczeń w 2024 roku musi obowiązkowo przystąpić także do egzaminu dojrzałości z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (najczęściej jest nim język angielski). W tym przypadku obowiązuje jednak próg punktowy, który wynosi 30 procent wszystkich punktów możliwych do zdobycia.

Przygotowując się do matury z biologii w 2024 roku, ale także z każdego innego przedmiotu – warto zapoznać się wcześniej z tym, jak wygląda arkusz egzaminacyjny. Nie będzie to trudne, ponieważ na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej są opublikowane takie arkusze z różnych przedmiotów z poprzednich lat (jeśli chodzi o maturę w Formule 2015). Z kolei w przypadku matury w Formule 2023 opublikowane są arkusze pokazowe, dodatkowo dostępne są już również arkusze z matury próbnej z biologii.

sprawdź wszystko o matura 2024 biologia

Poniżej tłumaczymy, jak dokładnie będzie wyglądać arkusz maturalny z biologii w 2024 roku.

Jak będzie wyglądała matura z biologii w 2024 roku

Matura 2024 odbędzie się w dwóch formułach. Pierwsza z nich, Formuła 2015, znana jest uczniom, ponieważ maturzyści przystępowali do niej w poprzednich latach. Będą ją zdawać również w tym roku (dotyczy to absolwentów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum). Uczniowie po raz pierwszy przystąpią również do "nowej matury", czyli matury w Formule 2023 (dotyczy to absolwentów 4-letniego liceum (od 2023 r.) i 5-letniego technikum (od 2024 r.).

Uczniowie mogą sprawdzić, jakie wymagania będą obowiązywały na maturze z biologii w 2024 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała je w specjalnych Informatorach dostępnych na stronie CKE (należy je czytać razem z Aneksami 2023/2024).

W obu wersjach uczeń nie może nie zdać matury z biologii, ponieważ nie został ustalony próg punktowy (w przeciwieństwie na przykład do matury z języka polskiego, matematyki lub języka obcego nowożytnego). Maturzysta ma jednak obowiązek, by podejść do jednego przedmiotu dodatkowego w 2023 roku – może nim być właśnie między innymi biologia.

Sprawdź arkusze maturalne

Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z biologii w 2024 roku

Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z biologii w 2024 roku

Arkusz maturalny z biologii w 2024 roku będzie wyglądał bardzo podobnie do arkuszy maturalnych z innych przedmiotów (jeśli chodzi o kwestię wizualną). Wszystkie zadania będą ponumerowane, a także będzie podana maksymalna liczba punktów, jakie uczeń może zdobyć za ich poprawne rozwiązanie.

Na pierwszej stronie znajdują się pola, które powinien wypełnić uczeń: PESEL oraz kod ucznia. Jest również instrukcja dla zdającego, którą należy przeczytać z wielką uwagą. Przed tym jednak znajdują się polecania krok po kroku, co uczeń powinien zrobić:

Przed rozpoczęciem pracy z arkuszem egzaminacyjnym:

1. Sprawdź, czy nauczyciel przekazał Ci właściwy arkusz egzaminacyjny, tj. arkusz we właściwej formule, z właściwego przedmiotu na właściwym poziomie.

2. Jeżeli przekazano Ci niewłaściwy arkusz – natychmiast zgłoś to nauczycielowi. Nie rozrywaj banderol.

3. Jeżeli przekazano Ci właściwy arkusz – rozerwij banderole po otrzymaniu takiego polecenia od nauczyciela. Zapoznaj się z instrukcją na stronie 2.

 

Przykładowa instrukcja z arkusza maturalnego z biologii:

1. Sprawdź, czy arkusz egzaminacyjny zawiera 27 stron (zadania 1–19). Ewentualny brak zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin.

2. Na pierwszej stronie arkusza oraz na karcie odpowiedzi wpisz swój numer PESEL i przyklej naklejkę z kodem.

3. Odpowiedzi zapisz w miejscu na to przeznaczonym przy każdym zadaniu.

4. Pisz czytelnie. Używaj długopisu/pióra tylko z czarnym tuszem/atramentem.

5. Nie używaj korektora, a błędne zapisy wyraźnie przekreśl.

6. Nie wpisuj żadnych znaków w tabelkach przeznaczonych dla egzaminatora. Tabelki umieszczone są na marginesie przy każdym zadaniu.

7. Pamiętaj, że zapisy w brudnopisie nie będą oceniane.

8. Możesz korzystać z Wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzaminvmaturalny z biologii, chemii i fizyki, linijki oraz kalkulatora prostego.

Na końcu każdego arkusza znajduje się także brudnopis, gdzie uczeń może robić swoje notatki, rozwiązywać zadania na brudno, etc. Ta część nie podlega ocenie i nie jest sprawdzana przez egzaminatora.

Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z biologii w 2024 roku: zadania

W arkuszu maturalnym z biologii w 2024 roku pojawią się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Wśród zadań zamkniętych znajdą się: zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz, zadania na dobieranie.

Z kolei zadania otwarte to: zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, a także zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające napisania krótkiego tekstu.

Matura z biologii w Formule 2015 oraz w Formule 2023 będzie przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych (a nie jak kiedyś – bazując na podstawie programowej).

 

Zadania na maturze z biologii będą dotyczyły następujących zagadnień:

  • Biologia komórki
  • Różnorodność i funkcjonowanie organizmów
  • Genetyka i ewolucja
  • Biologia środowiska.

Zadania w arkuszu maturalnym w 2024 roku będą dotyczyły:

  • znajomość różnorodności biologicznej i umiejętność wykorzystania nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów biologicznych
  • umiejętność naukowego rozumowania, argumentowania i wnioskowania
  • rozumienie praw biologicznych, umiejętność dostrzegania współzależności między faktami
  • biologicznymi i wyjaśniania związków przyczynowo-skutkowych
  • umiejętność projektowania doświadczeń i obserwacji oraz analizowania i interpretowania wyników badań
  • umiejętność stosowania prostej analizy statystycznej (średnia arytmetyczna i ważona,
  • dominanta, mediana, odchylenie standardowe) do opisu i interpretacji wyników badań
  • umiejętność wykorzystania i przetwarzania informacji pochodzących z różnych źródeł, ich krytycznej analizy oraz formułowania opinii.

sprawdź

harmonogram matur 2024

arkusze maturalne

matura 2024 polski - podstawowy

matura 2024 polski - rozszerzony

matura 2024 polski - ustny

matura 2024 matematyka - podstawowa

matura 2024 matematyka - rozszerzona

matura 2024 angielski - podstawowy

matura 2024 angielski - rozszerzony

matura 2024 angielski - ustny

matura 2024 niemiecki - podstawowy

matura 2024 niemiecki - rozszerzony

matura 2024 niemiecki - ustny

matura 2024 biologia

matura 2024 chemia

matura 2024 fizyka

matura 2024 historia

matura 2024 geografia

matura 2024 informatyka

matura 2024 wos

matura 2024 - wszystko

wyniki matur 2024

matura poprawkowa 2024

niezdana matura 2024

jak wyglądają matury 2024

jak liczyć punkty matura 2024

nowa lista pytań jawnych matura 2024

kierunki studiów 2024

progi punktowe na studia

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku