Arkusze maturalne historia muzyki

Wyszukiwarka arkuszy

Wyszukiwarka arkuszy

historia muzyki
Forma
Poziom
Rok

Matura 2025. Arkusz z historii muzyki – jak będzie wyglądał

Matura 2025 zostanie przeprowadzona w oparciu o podstawę programową, która uległa dość istotnym zmianom. Najpoważniejsze wprowadzono do egzaminu z języka polskiego, ale nie oznacza to, że inne przedmioty nie poddano mniejszym lub większym modyfikacjom.

Każdy maturzysta dobrze wie, że musi podejść do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Lista przedmiotów do wyboru jest długa, a znajduje się na niej między innymi historia muzyki. Na co powinny przygotować się osoby wybierające ten przedmiot? Jak będzie wyglądał arkusz egzaminacyjny z historii muzyki?

Maturalny maraton składa się zawsze z egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, a zatem języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a także przynajmniej jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru, który zdawany jest na poziomie rozszerzonym. Historia muzyki nie należy do czołówki najpopularniejszych, bowiem na maturze 2024 przedmiot ten wybrało 313 osób, ale wiedząc, że matura 2025 będzie maturą w nowo zaprojektowanej szacie warto poświęcić jej sporo uwagi.

Obowiązująca podstawa programowa została uszczuplona o około 20% treści nauczania, ale i tak lista wymagań wydaje się całkiem długa. Do fundamentalnych elementów programu należą: muzyka w ujęciu historycznym, analiza i interpretacja dzieł muzycznych oraz tworzenie wypowiedzi związanych z historią i kulturą muzyczną.

Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z historii muzyki

Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z historii muzyki

Arkusz egzaminacyjny z historii muzyki to zwykle około 15 zadań, w różnych formach, które sprawdzają określoną wiedzę oraz określone umiejętności. Przed zabraniem się do pracy maturzyści czytają stronę tytułową.

Znajdują się na niej informacje dotyczące przedmiotu, poziomu egzaminu, a także formuły, według której jest przeprowadzany. Ponadto widnieje na niej data, godzina rozpoczęcia oraz czas trwania egzaminu, liczba punktów do uzyskania, jak również wolne miejsca, które wypełnia zdający numerem PESEL oraz specjalnym kodem, podanym na naklejce.

Wiele osób nie przywiązuje większej wagi do strony tytułowej, ale to duży błąd. Arkusz zabezpieczony jest banderolą, ale przed rozerwaniem należy sprawdzić czy otrzymaliśmy właściwy arkusz. Jeśli nie, należy natychmiast zgłosić ten fakt nauczycielowi. Ponadto do arkusza powinny być dołączone nuty oraz płyta z nagraniami.

Zadania

Arkusze maturalne z historii muzyki składają się z dwóch części. Pierwszą jest test, natomiast drugą jest wypracowanie.

W pierwszej części znajdują się zadania, które sprawdzają wiedzę i umiejętności z zakresu: chronologii historii muzyki, znajomości epok oraz stylów i kierunków, dorobku artystycznego najwybitniejszych twórców, terminologii muzycznej, znajomości najważniejszych dzieł muzycznych, a także analizy i opisu dzieł muzycznych.

Zadania ułożone są chronologicznie i obejmują wszystkie epoki od starożytności do pierwszej dekady XXI wieku. Co bardzo ważne, w zadaniach wykorzystywane są przykłady dzieł muzycznych – nutowe i dźwiękowe, ikonografia muzyczna, teksty źródłowe, rysunki i ilustracje.

Zadania mają formę zamkniętą i otwartą, a dotyczą zazwyczaj analizy wybranych utworów czy fragmentów utworów prezentowanych w postaci zapisu lub nagrania, bądź w postaci partytury z nagraniem, jak również analizy wybranego utworu lub utworów prezentowanych w postaci partytury z nagraniem.

Wypracowanie to ostatnie zadanie w arkuszu egzaminacyjnym. Podane są dwa tematy, z których należy wybrać jeden i napisać tekst, który będzie albo pracą szczegółową albo pracą przekrojową.

Jak oceniana jest matura z historii muzyki

Na arkusz maturalny składają się zadania zamknięte i zadania otwarte. Za zadania otwarte rozumie się zadania otwarte krótkiej odpowiedzi oraz zadanie otwarte rozszerzonej odpowiedzi, czyli wypracowanie.

Zadania zamknięte oceniane są, w zależności od maksymalnej liczby punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie danego zadania, zgodnie z następującymi zasadami:

  • 1 punkt – odpowiedź poprawna
  • 0 punkt - odpowiedź niepoprawna lub niepełna albo brak odpowiedzi

albo według zasady:

  • 2 punkty - odpowiedź całkowicie poprawna
  • 1 punkt - odpowiedź częściowa poprawna lub odpowiedź niepełna
  • 0 punkt - odpowiedź niepoprawna lub brak odpowiedzi

Za zadania otwarte można uzyskać różną liczbę punktów, a wszystko zależy od złożoności oraz spełnionych wymagań, jakie zaznaczono w poleceniu.

Co zrozumiałe, najwyżej oceniane jest wypracowanie. Punkty przyznawane są w czterech głównych kryteriach:

  • spełnienie formalnych warunków polecenia
  • wartość merytoryczna
  • terminologia
  • kompozycja

Na wymienione kryteria składa się wiele elementów, między innymi: pełne opracowanie tematu, wnikliwy opis i analiza dzieł muzycznych ze znajomością kontekstów i datowań, przekonujący wnioskowanie, bogata i różnorodna terminologia czy proporcjonalna kompozycja.

To warto wiedzieć

Arkusze maturalne, niezależnie do zdawanego przedmiotu, należy wypełniać wyłącznie długopisem lub piórem z czarnym tuszem bądź atramentem. Nie wolno używać korektora, a błędne zapisy należy po prostu wyraźnie przekreślać. Ponadto na samym końcu arkusza znajduje się brudnopis, który można używać według potrzeb i nie jest oceniany.

Harmonogram matury 2025 (terminy)

  • matury próbne - od 5 do 17 grudnia 2024 r.
  • część pisemna – od 5 do 22 maja 2025 r.
  • część ustna – od 9 do 24 maja 2025 r.
  • egzaminy w terminie dodatkowym - od 3 do 17 czerwca 2025 r.
  • ogłoszenie wyników - 8 lipca 2025 r.
  • egzaminy w terminie poprawkowym - od 19 do 20 sierpnia 2025 r.
  • ogłoszenie wyników egzaminów poprawkowych - 10 września 2025 r.

sprawdź

harmonogram matur 2025

kalkulator maturalny

progi punktowe na studia

matura 2025 polski - podstawowy

matura 2025 polski - rozszerzony

matura 2025 polski - ustny

matura 2025 matematyka - podstawowa

matura 2025 matematyka - rozszerzona

matura 2025 angielski - podstawowy

matura 2025 angielski - rozszerzony

matura 2025 angielski - ustny

matura 2025 niemiecki - podstawowy

matura 2025 biologia

matura 2025 chemia

matura 2025 fizyka

matura 2025 historia

matura 2025 geografia

matura 2025 informatyka

matura 2025 wos

matura 2025 - wszystko

matura poprawkowa

niezdana matura

jak wyglądają matury 2025

jak liczyć punkty matura 2025

nowa lista pytań jawnych matura 2025

kierunki studiów 2025

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku