Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Teraz najważniejsze
Matura 2025 często określana jest mianem matury na nowych zasadach. To prawda, wprowadzono sporo zmian w egzaminach, jednak nie dotyczą one wszystkich przedmiotów. Największą metamorfozę przeszedł pisemny język polski, który na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym.
A co z egzaminami na poziomie rozszerzonym? Na co powinni przygotować się w szczególności ci zdający, którzy wybrali mniej popularne przedmioty? Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z języka łacińskiego i kultury antycznej?
O maturze 2025 mówi się w kontekście wprowadzonych zmian, jednak egzaminacyjna struktura pozostała nienaruszona. Każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminów obowiązkowych, które zdawane są na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz jednego egzaminu dodatkowego, który zdawany jest zawsze na poziomie rozszerzonym.
Mówiąc o maturze rozszerzonej warto uspokoić tych, którzy słyszeli informację o tym, że egzamin na tym poziomie także będzie oceniany i aby go zaliczyć trzeba będzie uzyskać 30 % punktów możliwych do zdobycia. To prawda, pojawił się taki pomysł, jednak ministerstwo dość szybko się z niego wycofało. Przynajmniej na razie.
Wśród przedmiotów, które można zdawać na poziomie rozszerzonym znajduje się język łaciński i kultura antyczna, czyli przedmiot, który na maturze 2024 wybrały 154 osoby.
Matura 2025 zostanie przeprowadzona w oparciu o podstawę programową, która została uszczuplona o około 20 % treści nauczania. W przypadku języka łacińskiego i kultury antycznej zakłada ona przede wszystkim kompetencje językowe, kompetencje kulturowe oraz kompetencje społeczne. Mówiąc dokładniej chodzi między innymi o: znajomość gramatyki i słownictwa języka łacińskiego oraz umiejętność rozumienia i tłumaczenia tekstu łacińskiego przy pomocy słownika łacińsko- polskiego, znajomość twórczości istotnych autorów piszących po łacinie, a także świadomość dziedzictwa grecko- rzymskiego antyku.
Arkusze maturalne z języka łacińskiego i kultury antycznej zawiera zadania, które sprawdzają wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji językowych (w tym przede wszystkim odbiór, rozumienie i tłumaczenie tekstu łacińskiego, rozpoznawanie i tworzenie form gramatycznych i struktur składniowych, transformacje gramatyczne) oraz wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji interkulturowych (w tym znajomość, rozumienie i interpretacja faktów, zjawisk i tekstów kultury odnoszących się do antyku).
Arkusz rozpoczyna strona tytułowa, na której znajdują się informacje dotyczące przedmiotu, poziomu egzaminu oraz formuły, według której jest przeprowadzany. Ponadto znajdziemy na niej datę, godzinę rozpoczęcia oraz czas trwania egzaminu, liczbę punktów do uzyskania, a także wolne miejsca, które należy uzupełnić numerem PESEL oraz specjalnym kodem. Przed rozpieczętowaniem arkusza należy sprawdzić, czy otrzymaliśmy właściwy. Jeśli tak, można rozerwać banderolę i przejść do kolejnej strony, na której znajduje się krótka, choć pomocna instrukcja.
Zadania
Arkusz egzaminacyjny z języka łacińskiego i kultury antycznej złożony jest z trzech części: tekstu do tłumaczenia i zadań do tego tekstu, testu kulturowo- gramatycznego oraz zadań interpretacyjnych. Zadania mają dwie formy: zamkniętą i otwartą.
Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdują się między innymi zadania wyboru wielokrotnego oraz zadania na dobieranie.
Zadania otwarte to takie, w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych znajdują się:
zadanie polegające na tłumaczeniu tekstu łacińskiego
zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania bądź krótkiego tekstu jednym lub kilkoma wyrazami
zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające napisania krótkiego tekstu
Tłumaczenie tekstu łacińskiego na język polski jest zwykle pierwszym zadaniem w arkuszu, a tekst przeznaczony do przetłumaczenia mieści się w przedziale od 90 do 120 wyrazów.
Zadania, które zawarte są w arkuszu egzaminacyjnym z języka łacińskiego i kultury antycznej, posiadają różne formy i poziom trudności, a zatem oceniane są wedle zmiennych kryteriów.
Zadanie zamknięte są oceniane – w zależności od maksymalnej liczby punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie danego zadania – zgodnie z poniższymi zasadami:
albo według zasady:
Za rozwiązanie zadania otwartego krótkiej odpowiedzi, będzie można otrzymać od 0 do 5 punktów, a za rozwiązanie zadania polegającego na przetłumaczeniu tekstu – od 0 do 25 punktów. Zasady oceniania będą opracowywane do każdego zadania odrębnie.
Matura 2025 jest egzaminem, przeprowadzanym w oparciu o liczne zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać. Bardzo ważne jest to, aby pisać czytelnie i używać wyłącznie długopisu lub pióra z czarnym tuszem lub atramentem. A co z korektorem? Nie wolno używać korektora na maturze. Błędne zapisy należy wyraźnie przekreślić.
Na końcu arkusza egzaminacyjnego znajduje się brudnopis. Można go używać według potrzeb, a zapiski w nim zawarte nie będą oceniane. Co warto wyraźnie zaznaczyć, na maturze z języka łacińskiego i kultury antycznej można korzystać ze słownika łacińsko- polskiego oraz atlasu historycznego.
Wiele osób, zastanawiających się nad wyborem tego przedmiotu zadaje sobie pytanie: w jaki sposób przygotować się do egzaminu? Warto zajrzeć do obowiązującej podstawy programowej i zapoznać się z tym, co będzie wymagane podczas egzaminu. Warto przypomnieć sobie postacie mitologiczne, twórców, filozofów, uczonych, miejsca, wydarzenia czy ważniejsze pojęcia.
Oznacza to, że ucząc się do matury na pewno musimy spotkać się między innymi z: Demostenesem, Peryklesem, Remusem i Romulusem, a także Fidiaszem, Archimedesem czy Epikurem.
Harmonogram matury 2025 (terminy)
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy