Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Teraz najważniejsze
W arkuszach na maturze 2025 z języka niemieckiego znajdzie się około 48 zadań. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów. Na poziomie podstawowym egzamin potrwa 120 min (2 godziny).
Z pewnością większość uczniów zdążyła się już zapoznać z tym, jak wygląda arkusz egzaminu maturalnego. Często pokazują go nauczyciele podczas zajęć. Popularną praktyką jest także rozwiązywanie z uczniami na zajęciach arkuszy maturalnych z poprzednich lat.
Na pewno znajdzie się jednak grupa osób, która nie miała okazji zobaczyć arkusza. Arkusze maturalne z poprzednich lat są opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Warto więc zapoznać się zarówno z ich treścią, jak i zwrócić uwagę na schemat takiego arkusza. Poniżej tłumaczymy dokładnie, jak będzie wyglądał arkusz maturalny z języka niemieckiego w 2025 roku.
Przed maturą w maju 2025 uczeń powinien powtórzyć zdobytą do tej pory wiedzę oraz uzupełnić luki w niej, a także na bieżąco ćwiczyć zdobyte umiejętności. Poza przygotowaniem merytorycznym bardzo ważne jest też, żeby uczeń przygotował się w odpowiedni sposób, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne.
Ważne jest, by nie spóźnić się na egzamin (w takiej sytuacji maturzysta może nie zostać wpuszczony na salę, a maturę będzie musiał zdawać w innym terminie), być odpowiednio ubranym (obowiązuje strój galowy), nie mieć przy sobie niedozwolonych przedmiotów (jest nim na przykład telefon komórkowy – jeśli zadzwoni w trakcie trwania matury, egzamin maturalny może zostać unieważniony), posiadać długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym atramentem. Nie mniej ważne jest również to, by wiedzieć, jak wygląda arkusz egzaminacyjny
W 2025 roku uczniowie przystąpią do matury w Formule 2023 (dla absolwentów 4-letniego liceum (od 2023 r.) i 5-letniego technikum (od 2024 r.).
W trakcie matury 2025 roku maturzyści będą musieli przystąpić do czterech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, z języka obcego nowożytnego (na przykład z języka niemieckiego) oraz matematyki,a także jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Z pewnością część tegorocznych maturzystów zastanawia się, jak będzie wyglądał arkusz egzaminacyjny z języka niemieckiego w 2025 roku. Takie arkusze egzaminacyjne z lat poprzednich uczniowie mogą obejrzeć w tutaj, ponieważ zostały one opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Schemat wszystkich arkuszy maturalnych (w tym z języka niemieckiego) jest podobny. Wszystkie strony są ponumerowane, na pierwszej stronie znajdują się pola, które musi wypełnić uczeń, dotyczące kodu ucznia, a także PESELu. Pod żadnym pozorem maturzysta nie powinien uzupełniać pól przeznaczonych do wypełnienia dla egzaminatora.
Na pierwszej stronie arkusza znajdują się też najważniejsze informacje o egzaminie: z jakiego przedmiotu i na jakim poziomie jest on przeprowadzany, ile minut będzie trwał, a także kiedy dokładnie się odbywa. Podana jest także instrukcja dla zdającego – powinien ją przeczytać każdy uczeń. Oto taka przykładowa instrukcja z arkusza maturalnego z języka niemieckiego:
1. Sprawdź, czy arkusz egzaminacyjny zawiera 15 stron (zadania 1–10). Ewentualny brak zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin.
2. Teksty do zadań od 1. do 3. zostaną odtworzone z płyty CD.
3. Pisz czytelnie. Używaj długopisu/pióra tylko z czarnym tuszem/atramentem.
4. Nie używaj korektora, a błędne zapisy wyraźnie przekreśl.
5. Pamiętaj, że zapisy w brudnopisie nie będą oceniane.
6. Na tej stronie oraz na karcie odpowiedzi wpisz swój numer PESEL i przyklej naklejkę z kodem.
7. Zaznaczając odpowiedzi w części karty przeznaczonej dla zdającego, zamaluj pola do tego przeznaczone. Błędne zaznaczenie otocz kółkiem i zaznacz właściwe.
8. Tylko odpowiedzi zaznaczone na karcie będą oceniane.
9. Nie wpisuj żadnych znaków w części przeznaczonej dla egzaminatora.
Choć arkusze maturalne od strony wizualnej każdego roku wyglądają podobnie, to różnią się między sobą zadaniami. Tak będzie również na maturze w 2025 roku. O ile można przewidzieć liczbę zadań, ich rozkład na stronie, etc, to treść zadań pozostaje tajemnicą. Istotną informacją jest fakt, że przy każdym zadaniu znajduje się maksymalna liczba punktów, jaką uczeń będzie mógł zdobyć za prawidłowe rozwiązanie tego zadania. Może się to okazać pomocne, gdy na przykład maturzyście kończy się czas i stoi on przed dylematem, które z zadań rozwiązać.
W arkuszu maturalnym z języka niemieckiego w 2025 roku w Formule 2023 na poziomie podstawowym uczeń będzie musiał rozwiązać 15 zadań - rozumienie ze słuchu, 20 zadań - rozumienie tekstów pisanych, 13 zadań - znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych), a taże zmierzyć się z napisaniem wypracowania (na minimum 100-150 wyrazów).
Na maturze na poziomie rozszerzonym w Formule 2023 będzie 15 zadań - rozumienie ze słuchu, 18 zadań - rozumienie tekstów pisanych, 14 zadań - znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych) oraz wypracowanie (200-250 wyrazów).
Harmonogram matury 2025 (terminy)
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy
nowa lista pytań jawnych matura 2025
jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku