Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Teraz najważniejsze
W arkuszach na maturze 2025 z języka rosyjskiego znajdzie się około 48 zadań. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów. Egzamin potrwa 120 min (2 godziny) - poziom podstawowy.
Matura 2025 z jezyka rosyjskiego na poziomie podstawowym w Formule 2023 będzie się składać z: 15 zadań - rozumienie ze słuchu, 20 zadań - rozumienie tekstów pisanych, 13 zadań - znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych) oraz wypracowania na minimum 100-150 wyrazów.
Przystępując do egzaminu maturalnego, ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne – czyli powtórzenie wiadomości z danego przedmiotu, przećwiczenie umiejętności. Jednak istotne jest również, żeby uczeń zaznajomił się z kwestiami organizacyjnymi, czyli tym, kiedy dany egzamin się odbędzie, ile będzie trwał, jak należy się ubrać, jakich przedmiotów nie można wnosić na salę egzaminacyjną. Ważną kwestią jest również wiedza, jak będą wyglądały arkusze maturalne.
Poniżej tłumaczymy, czego uczniowie będą mogli się spodziewać na maturze z języka rosyjskiego i jaki dokładnie wygląd będzie miał arkusz z tego właśnie przedmiotu.
W 2025 uczniowie będą zdawać maturę w Formule 2023 (dotyczy to absolwentów 4-letniego liceum (od 2023 r.) i 5-letniego technikum (od 2024 r.).
W obu przypadkach wymagania maturalne będą bazować na wymaganiach podstawy programowej z 2024 roku). Wymagania ze wszystkich przedmiotów, również języka rosyjskiego, zostały opublikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Matura 2025 z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym będzie obejmować:
Matura na poziomie podstawowym w Formule 2023 będzie się składać z: 15 zadań - rozumienie ze słuchu, 20 zadań - rozumienie tekstów pisanych, 13 zadań - znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych) oraz wypracowania na minimum 100-150 wyrazów.
Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1 (B1+ w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
Egzamin maturalny z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym będzie się składał z części testowej oraz wypracowania.
W Formule 2023 test będzie składał się z 3-4 zadań- rozumienie ze słuchu, 3-4 zadań- rozumienie tekstów pisanych, 2-3 zadań- znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych), a także wypracowania (na minimum 200-250 wyrazów).
Na pierwszej stronie każdego arkusza będą pola, które powinien wypełnić uczeń – chodzi o PESEL oraz kod ucznia. Każda strona będzie ponumerowana. Ponumerowane będą także zadania, a obok każdego z nich podana będzie maksymalna ilość punktów, jaką może zdobyć uczeń. Podane są także najważniejsze informacje o danym egzaminie, między innymi: z jakiego przedmiotu i na jakim poziomie jest on przeprowadzany, ile minut będzie trwał, jaka jest godzina jego rozpoczęcia. Uczeń m do dyspozycji także instrukcję dla zdającego, którą z dużą uwagą powinien przeczytać każdy maturzysta. Oto przykładowa instrukcja z arkusza egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego:
1. Sprawdź, czy arkusz egzaminacyjny zawiera 15 stron (zadania 1–10). Ewentualny brak zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin.
2. Teksty do zadań od 1. do 3. zostaną odtworzone z płyty CD.
3. Pisz czytelnie. Używaj długopisu/pióra tylko z czarnym tuszem/atramentem.
4. Nie używaj korektora, a błędne zapisy wyraźnie przekreśl.
5. Pamiętaj, że zapisy w brudnopisie nie będą oceniane.
6. Na tej stronie oraz na karcie odpowiedzi wpisz swój numer PESEL i przyklej naklejkę z kodem.
7. Zaznaczając odpowiedzi w części karty przeznaczonej dla zdającego, zamaluj pola do tego przeznaczone. Błędne zaznaczenie otocz kółkiem i zaznacz właściwe.
8. Tylko odpowiedzi zaznaczone na karcie będą oceniane.
9. Nie wpisuj żadnych znaków w części przeznaczonej dla egzaminatora.
Zadania w arkuszu maturalnym z języka rosyjskiego będą sprawdzały kompleksową wiedzę uczniów na różnych płaszczyznach. Zadania będą miały na celu weryfikację tego, jak dobrze uczniowie radzą sobie z czytaniem w tym języku, słuchaniem oraz pisaniem.
Arkusz egzaminacyjny z języka rosyjskiego w 2025 roku będzie obejmował:
Na maturze w 2025 roku z języków obcych nowożytnych, w tym z języka rosyjskiego, na wszystkich poziomach wprowadzono zadania otwarte tj. rozumieniu ze słuchu, rozumieniu tekstów pisanych, znajomości środków językowych (gramatyki i leksyki).
Na egzaminie będzie również ograniczony zakres środków gramatycznych i leksykalnych.
W arkuszu egzaminacyjnym z języka rosyjskiego w 2025 roku pojawią się zadania, sprawdzające:
Uczeń będzie musiał posługiwać się w miarę rozwiniętym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: człowiek, miejsce zamieszkania, edukacja, praca, życie prywatne, żywienie, zakupy i usługi, podróżowanie i turystyka, kultura, sport, zdrowie, nauka i technika, świat przyrody.
Harmonogram matury 2025 (terminy)
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy
nowa lista pytań jawnych matura 2025
jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku