Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Teraz najważniejsze
Matura 2025 to matura w nowej odsłonie, z licznymi zmianami, zwłaszcza w kontekście przedmiotów obowiązkowych. Najwięcej z nich wprowadzono do pisemnego egzaminu z języka polskiego, ale i język angielski nie obył się bez modyfikacji. Na czym polegają zmiany w egzaminie z najchętniej wybieranego języka obcego? Na co powinni przygotować się zdający ten język? Jak będzie wyglądał arkusz z języka angielskiego na poziomie podstawowym?
Język obcy nowożytny to trzeci obowiązkowy przedmiot maturalny. Od lat największą popularnością wśród maturzystów cieszy się język angielski, który na maturze 2024 wybrało ponad 97% wszystkich zdających.
Wśród wielu uczniów egzamin z języka angielskiego uchodzi za najłatwiejszy w całej maturalnej batalii, stąd często pojawiają się pytania o to, czy taki stan pozostanie po wprowadzonych zmianach? Matury 2025 zostaną przeprowadzone w oparciu o podstawę programową, która została uszczuplona o około 20 % treści nauczania.
Celem tych zmian ma być poświęcenie większej uwagi kształtowaniu praktycznych umiejętności, a nie tylko zdobywaniu teoretycznej wiedzy. W przypadku języka angielskiego chodzi między innymi o rozumienie wypowiedzi, tworzenie wypowiedzi oraz reagowanie na wypowiedzi.
Arkusz maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym zawiera zadania, które możemy podzielić na kilka kategorii: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedź pisemna.
Oznacza to, że egzamin sprawdza różne umiejętności, w tym między innymi: posługiwania się w miarę rozwiniętym zasobem środków językowych, rozumienia wypowiedzi pisemnych o umiarkowanym stopniu złożoności, a także tworzenia spójnych i logicznych wypowiedzi pisemnych.
W przypadku pierwszej wymienionej umiejętności chodzi o zdolność swobodnego poruszania się po różnych, dość szerokich i złożonych zagadnieniach, takich jak między innymi: człowiek, miejsce zamieszkania, życie prywatne, podróżowanie i turystyka czy kultura.
W przypadku drugiej umiejętności chodzi o zdolność rozumienia między innymi: broszur, listów, e-maili, listów czy artykułów, natomiast w przypadku trzeciej umiejętności istotne są zdolności w zakresie między innymi: przedstawiania faktów z przeszłości i teraźniejszości, opisywania zjawisk i miejsc czy wyrażania emocji.
A jak dokładnie wygląda arkusz? Każdy arkusz maturalny posiada stronę tytułową, na której znajdują się informacje dotyczące przedmiotu, poziomu egzaminu oraz formuły, według której jest przeprowadzany. Ponadto znajdziemy na niej datę, godzinę rozpoczęcia oraz czas trwania egzaminu, liczbę punktów do uzyskania, a także ( na samej górze strony ) wolne miejsca, które należy uzupełnić numerem PESEL oraz specjalnym kodem. Wiele osób nie zwraca baczniejszej uwagi na stronę tytułową. To błąd.
Przed rozpieczętowaniem arkusza należy sprawdzić, czy otrzymaliśmy właściwy. Jeśli nie, należy zgłosić ten fakt nauczycielowi.
Zanim przejdziemy do wykonywania poleceń zawartych w arkuszu warto zapoznać się z krótką instrukcją, która widnieje na kolejnej stronie. Instrukcja jest istotna choćby dlatego, że objaśnia symbole, z którymi spotkamy się czytając treść poleceń.
Zadania zawarte w arkuszu maturalnym z języka angielskiego mają dwie formy: zamkniętą i otwartą i mogą występować w każdej kategorii, oprócz – co zrozumiałe – wypowiedzi pisemnej. Zadania zamknięte mogą polegać między innymi na wielokrotnym wyborze czy dobieraniu, natomiast zadania otwarte mogą posiadać formę zadań z lukami czy tłumaczenia.
Na pierwszy ogień idą zazwyczaj zadania polegające na udzieleniu odpowiedzi w oparciu o to, co usłyszeliśmy. Wypowiedzi, dialogi lub inne dźwięki prezentowane są dwukrotnie. Następnie w arkuszu znajdą się zadania, które wymagają udzielenia odpowiedzi na podstawie zaprezentowanego tekstu.
Mogą to być zadania polegające na dobraniu właściwego nagłówka do fragmentów tekstów, dopasowaniu do każdego podanego zdania właściwego tekstu, uzupełnieniu krótkich dialogów czy też wskazaniu opcji, która najlepiej oddaje sens wyróżnionego zdania lub jego fragmentu.
Wypowiedź pisemna jest zawsze ostatnim zadaniem, a zatem zamyka egzaminacyjny arkusz. Polega na napisaniu tekstu zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi treści oraz formy zawartymi w poleceniu.
W przypadku matury 2025 z języka angielskiego na poziomie podstawowym chodzi o tekst użytkowy, na przykład e- mail, wpis na blogu lub wpis na forum internetowym, z elementami opisu, relacjonowania, uzasadniania opinii, w tym przedstawienia zalet i wad różnych rozwiązań.
W treści polecania zaznaczone jest, jakie wiadomości powinny znaleźć się w naszej pracy pisemnej.
Wiemy już, że w arkuszach maturalnych z języka angielskiego na poziomie podstawowym znajdą się zadania zamknięte i zadania otwarte. Każda forma oceniana jest inaczej, a wszystko uzależnione jest od złożoności polecenia.
W przypadku zadań zamkniętych, za każda prawidłową odpowiedź zdający otrzymują 1 punkt. W przypadku zadań otwartych stosuje się jasno określone kryteria i w ocenie treści bierze się najpierw pod uwagę, do ilu podpunktów polecenia zdający odnieśli się w swojej wypowiedzi, a następnie ile z tych podpunktów rozwinęli w zadowalającym stopniu.
Najwięcej punktów można uzyskać za ostatnie zadanie, czyli wypowiedź pisemną. Tutaj istotne są następujące elementy: treść, spójność i logika wypowiedzi, zakres środków językowych oraz poprawność środków językowych.
Egzamin maturalny rządzi się konkretnymi zasadami, których należy przestrzegać. Bardzo ważne jest to, aby pisać czytelnie i używać wyłącznie długopisu lub pióra z czarnym tuszem lub atramentem.
A co z korektorem? Nie wolno używać korektora na maturze. Błędne zapisy należy wyraźnie przekreślić. Na końcu arkusza egzaminacyjnego znajduje się brudnopis. Można go używać według potrzeb, a zapiski w nim zawarte nie będą oceniane. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Wypowiedź pisemna, czyli ostatnie zadanie, musi wynosić określoną liczbę wyrazów. W przypadku języka polskiego liczenie wyrazów wydaje się stosunkowo proste, ale jak to wygląda w języku angielskim? Otóż, liczone są wyrazy oddzielone spacją, na przykład: at home (2 wyrazy) czy for a change (3 wyrazy), natomiast jako jeden wyraz liczone są formy skrócone (na przykład: don’t), wyrazy łączone dywizem (na przykład: well-built), oznaczenia i symbole literowe (na przykład: sms), adres mailowy lub internetowy oraz numer telefonu.
Harmonogram matury 2025 (terminy)
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy