Arkusze maturalne język angielski rozszerzony

Wyszukiwarka arkuszy

Wyszukiwarka arkuszy

język angielski
Forma
rozszerzony
Rok
Arkusze maturalne: 19 Poziom Forma Rok
Język angielski - (formuła 2015) - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2024
Język angielski - (formuła 2023) - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2024
Język angielski - (formuła 2015) - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2023
Język angielski - (formuła 2023) - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2023
Język angielski - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2022
Język angielski - arkusz pokazowy (formuła 2023) - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2022
Język angielski - matura próbna grudzień (formuła 2023) - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2022
Język angielski - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2021
Język angielski - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2020
Język angielski - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2019
Język angielski - arkusz dla osób niesłyszących - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2019
Język angielski - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2018
Język angielski - arkusz dla osób niesłyszących - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2018
Język angielski - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2017
Język angielski - arkusz dla osób niesłyszących - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2017
Język angielski - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2016
Język angielski - arkusz dla osób niesłyszących - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2016
Język angielski - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2015
Język angielski - arkusz dla osób niesłyszących - poziom rozszerzony rozszerzony pisemny 2015

Matura 2025. Arkusz z języka angielskiego (poziom rozszerzony) – jak będzie wyglądał

Matura 2025 to matura, która będzie przeprowadzona na bazie konkretnych zmian, które weszły w życie z początkiem roku szkolnego. Treści zdawanych egzaminów zostaną opracowane w oparciu o odświeżoną podstawę programową, o której wiemy, że została znacznie uszczuplona.

Jak wprowadzone modyfikacje wpłyną na maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym? Będzie łatwiejsza czy trudniejsza? Na co należy się przygotować? Jak będzie wyglądał arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym?

Według obowiązującej zasady, każdy maturzysta musi podejść do trzech egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, a także jednego przedmiotu dodatkowego, zdawanego na poziomie rozszerzonym. Wśród przedmiotów, jakie można wybrać są między innymi języki obce, a zatem każdy, kto czuje się na siłach może przystąpić do egzaminu z języka angielskiego.

Język angielski jest nie tylko najpopularniejszym językiem obcym, ale również jednym z najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Na maturze 2024 rozszerzony angielski wybrało niemal 70 % absolwentów.

Egzaminy maturalne w 2025 roku zostaną przeprowadzone w oparciu o podstawę programową, która została uszczuplona o około 20 % treści nauczania. Taki zabieg ma na celu zwrócenie większej uwagi na kształtowanie praktycznych umiejętności oraz rozwijanie zainteresowań.

W przypadku matury 2025 z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym sprawdzane są: znajomość środków językowych, rozumienie wypowiedzi, tworzenie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi oraz przetwarzanie wypowiedzi.

Osoby podchodzące do egzaminu powinny wyróżniać się między innymi: zdolnością posługiwania się dość bogatym zasobem środków językowych, rozumieniem różnorodnych i złożonych wypowiedzi pisemnych czy też umiejętnością tworzenia bogatych pod względem treści oraz spójnych i logicznych wypowiedzi pisemnych.

Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym

Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym

W arkuszu maturalnym z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym znajdą się zadania w różnych formach, których polecenia będą napisane w języku polskim. Zadania będą poświęcone czterem elementom: rozumieniu ze słuchu, rozumieniu tekstów pisanych, znajomości środków językowych oraz wypowiedzi pisemnej.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omawiania wymagań, stawianych przed zdającymi sprawdźmy jak otrzymany arkusz powinien wyglądać i co powinien zawierać.

Arkusz maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym posiada stronę tytułową, na której znajdują się informacje dotyczące przedmiotu, poziomu egzaminu oraz formuły, według której jest przeprowadzany. Ponadto znajdziemy na niej datę, godzinę rozpoczęcia oraz czas trwania egzaminu, liczbę punktów do uzyskania, a także ( na samej górze strony ) wolne miejsca, które należy uzupełnić numerem PESEL oraz specjalnym kodem.

Arkusz zabezpieczony jest banderolą, której nie wolno rozerwać przed sprawdzaniem, czy otrzymaliśmy właściwy, a zatem arkusz we właściwej formule, z właściwego przedmiotu oraz na właściwym poziomie. Jeśli wszystko jest w porządku warto zaznajomić się z kolejną stroną, na której znajduje się krótka instrukcja. Warto poświęcić jej chwilę, ponieważ objaśnia symbole, z którymi spotkamy się podczas rozwiązywania zadań. Jednym z ważniejszych jest ten, oznajmiający, że rozwiązania niektórych zadań należy nanieść na kartę odpowiedzi.

 

Zadania

Jak już wspomnieliśmy, na maturze z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym znajdą się zadania zamknięte i zadania otwarte. Zadania zamknięte mogą polegać między innymi na wielokrotnym wyborze czy dobieraniu, natomiast zadania otwarte mogą posiadać formę zadań z lukami czy tłumaczenia.

Na początku naszej pracy z arkuszem spotkamy się z zadaniami, które polegają na udzieleniu odpowiedzi na podstawie wysłuchanych tekstów.

Nagrania prezentowane są zawsze dwukrotnie. Kolejnym zestawem zadań są te, które wymagają od zdających udzielenia odpowiedzi na podstawie przeczytanego tekstu.

Jednym z najczęściej występujących zadań w tej kategorii jest takie, które polega na przeczytaniu tekstu, z którego usunięto kilka fragmentów. Po zapoznaniu się z jego treścią należy wpisać w każdą lukę literę, którą oznaczono brakujący fragment, tak aby otrzymać spójny i logiczny tekst.

 

Wypowiedź pisemna

Wypowiedź pisemna jest zawsze ostatnim zadaniem, a zatem zamyka egzaminacyjny arkusz. Zdający otrzymują dwa tematy, wybierają jeden i tworzą dłuższy tekst. Każdy temat zawiera dwa elementy, które należy omówić w swojej wypowiedzi.

W poleceniach zaznaczone jest zwykle w jakiej formie wypowiedź powinna być napisana. Na rozszerzonej maturze z angielskiego mogą to być: rozprawka, artykuł publicystyczny albo list formalny.

Czym charakteryzują się te formy? Rozprawka to wypowiedź, w której zdający rozważa zagadnienie podane w poleceniu, przedstawiając argumenty i wspierając je dodatkowymi wyjaśnieniami oraz przykładami.

W artykule publicystycznym zdający wyraża swoje stanowisko wobec problemu lub zjawiska społecznego wskazanego w poleceniu. List formalny natomiast napisany jest w odpowiedzi na sytuację określoną w zadaniu egzaminacyjnym.

Jak oceniana jest matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym

W arkuszu maturalnym spotkamy się z zadaniami w różnej formie. Inaczej oceniane są zadania zamknięte, a inaczej zadania otwarte. Co wydaje się oczywiste, najwyżej punktowane jest zadanie ostatnie, czyli wypowiedź pisemna.

Tutaj stosuje się liczne kryteria i uwagę zwraca się na wiele elementów, w tym między innymi: właściwe i adekwatne do tematu rozpoczęcie wypowiedzi, szczegółowe omówienie i podanie przykładów oraz właściwe i adekwatne do tematu zakończenie. Przy ocenianiu pracy zwraca się uwagę na: zgodność z poleceniem, spójność i logikę wypowiedzi, zakres środków językowych oraz poprawność środków językowych.

To warto wiedzieć

Przed rozpoczęciem realizowania zawartych w arkuszu poleceń, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim należy pisać czytelnie i używać wyłącznie długopisu lub pióra z czarnym tuszem lub atramentem.

A co z korektorem? Nie wolno używać korektora na maturze. Błędne zapisy należy wyraźnie przekreślić. Nie wolno również wpisywać żadnych znaków w części przeznaczonej dla egzaminatora.

O czym jeszcze warto wspomnieć? O tym, że wypowiedź pisemna powinna składać się z określonej liczby wyrazów. Liczone są wyrazy oddzielone spacją, na przykład: at home (2 wyrazy), for a change (3 wyrazy), 1789 (1 wyraz), 11.03.2025 (1 wyraz).

Jako jeden wyraz liczone są formy skrócone (na przykład: can’t), wyrazy łączone dywizem (na przykład: twenty- four), oznaczenia i symbole literowe (na przykład: sms), adres mailowy lub internetowy oraz numer telefonu. Podpis nie jest uwzględniany w liczbie wyrazów.

Harmonogram matury 2025 (terminy)

  • matury próbne - od 5 do 17 grudnia 2024 r.
  • część pisemna – od 5 do 22 maja 2025 r.
  • część ustna – od 9 do 24 maja 2025 r.
  • egzaminy w terminie dodatkowym - od 3 do 17 czerwca 2025 r.
  • ogłoszenie wyników - 8 lipca 2025 r.
  • egzaminy w terminie poprawkowym - od 19 do 20 sierpnia 2025 r.
  • ogłoszenie wyników egzaminów poprawkowych - 10 września 2025 r.

sprawdź

harmonogram matur 2025

kalkulator maturalny

progi punktowe na studia

matura 2025 polski - podstawowy

matura 2025 polski - rozszerzony

matura 2025 polski - ustny

matura 2025 matematyka - podstawowa

matura 2025 matematyka - rozszerzona

matura 2025 angielski - podstawowy

matura 2025 angielski - rozszerzony

matura 2025 angielski - ustny

matura 2025 niemiecki - podstawowy

matura 2025 biologia

matura 2025 chemia

matura 2025 fizyka

matura 2025 historia

matura 2025 geografia

matura 2025 informatyka

matura 2025 wos

matura 2025 - wszystko

matura poprawkowa

niezdana matura

jak wyglądają matury 2025

jak liczyć punkty matura 2025

nowa lista pytań jawnych matura 2025

kierunki studiów 2025

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku