Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Teraz najważniejsze
Matura 2025 zostanie przeprowadzona na bazie zasad, obowiązujących od roku szkolnego 2024/2025. Informacje o okrojonej podstawie programowej oraz zmianach wprowadzonych do arkuszy egzaminacyjnych sprawiają, że nie wszyscy zainteresowani wiedzą, z jakimi zadaniami przyjdzie im się mierzyć.
Najwięcej uwagi poświęca się przede wszystkim maturze z języka polskiego, odstawiając na dalszy plan temat języka obcego nowożytnego, który także należy do przedmiotów obowiązkowych. Na co powinni przygotować się zdający język naszych zachodnich sąsiadów? Jak będzie wyglądał arkusz egzaminacyjny z języka niemieckiego na poziomie podstawowym?
Każdy maturzysta musi podejść do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W zestawie językowym znajduje się między innymi język naszych zachodnich sąsiadów, który popularnością ustępuje miejsca językowi angielskiemu, a na maturze 2024 był drugim najchętniej wybieranym. Na poziomie podstawowym język niemiecki zdawało 4 % wszystkich maturzystów.
Egzaminy z języków obcych oceniane są przez zdających za najłatwiejsze pośród obowiązkowych, a zatem warto wiedzieć czy taki stan utrzyma się po wprowadzonych zmianach? O jakich zmianach mówimy?
Matura 2025 zostanie przeprowadzona w oparciu o podstawę programową, która została uszczuplona o około 20 % treści nauczania. Zabieg ten stanowi odpowiedź na czas, którego często brakuje, aby zrealizować wszystkie założone w programie tematy, a przede wszystkim zakłada poświęcenie większej uwagi kształtowaniu praktycznych umiejętności.
Zanim przejdziemy do samego wyglądu oraz zawartości arkusza, dowiedzmy się tego, na co egzamin z języka niemieckiego na poziomie podstawowym kładzie największy nacisk.
Matura 2025 z języka niemieckiego na poziomie podstawowym sprawdza konkretne wiadomości i umiejętności, a mianowicie: znajomość środków językowych, rozumienie wypowiedzi, tworzenie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi oraz przetwarzanie wypowiedzi.
Mówiąc bardziej szczegółowo chodzi między innymi o: posługiwanie się pewnym zasobem środków językowych, rozumienie wypowiedzi ustnych i pisemnych, tworzenie spójnych i logicznych wypowiedzi pisemnych czy też przetwarzanie tekstu oraz reagowanie w formie prostego tekstu pisanego.
Jak zatem wygląda arkusz? Arkusz maturalny z języka niemieckiego na poziomie podstawowym składa się zwykłe z 21 stron, a pierwszą z nich jest strona tytułowa. Na stronie tytułowej znajdują się informacje dotyczące przedmiotu, poziomu egzaminu oraz formuły, według której jest przeprowadzany.
Ponadto znajdziemy na niej datę, godzinę rozpoczęcia oraz czas trwania egzaminu, liczbę punktów do uzyskania, a także ( na samej górze strony ) wolne miejsca, które należy uzupełnić numerem PESEL oraz specjalnym kodem.
Przed rozpieczętowaniem arkusza, należy upewnić się, że nauczyciel przekazał właściwy arkusz. Jeśli nie, należy to natychmiast zgłosić. Jeśli wszystko jest w porządku, można rozerwać banderolę i przejść do kolejnej strony, na której znajduje się krótka, choć przydatna instrukcja. Jest ona istotna dlatego, że objaśnia symbole, z którymi spotkamy się czytając polecenia oraz mówi o tym, że rozwiązania niektórych zadań należy umieszczać w karcie odpowiedzi.
Zadania zawarte w arkuszu maturalnym z języka niemieckiego na poziomie podstawowym mają zawsze dwie formy: zamkniętą i otwartą.
Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybierają odpowiedź spośród podanych, natomiast zadania otwarte to takie, w których zdający samodzielnie formułują odpowiedź. Polecenia wszystkich zadań napisane są w języku polskim.
Zestaw zadań otwierają te, które polegają na udzieleniu odpowiedzi w oparciu o wysłuchany materiał dźwiękowy, a zatem przypisane są do kategorii rozumienia ze słuchu. Źródłami tekstów są teksty oryginalne lub adaptowane, czytane przez rodzimych użytkowników języka, a nagrania prezentowane są dwukrotnie. Kolejne zadania polegają na udzieleniu odpowiedzi w oparciu o przeczytany tekst. Mogą to być zadania polegające na dobraniu właściwego nagłówka do fragmentów tekstów, dopasowaniu do każdego podanego zdania właściwego tekstu, uzupełnieniu krótkich dialogów czy też wskazaniu opcji, która najlepiej oddaje sens wyróżnionego zdania lub jego fragmentu.
Na finiszu egzaminacyjnych zmagań czeka najbardziej pracochłonne zadanie, czyli wypowiedź pisemna. To zadanie polega na napisaniu tekstu zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi treści oraz formy zawartymi w poleceniu.
W przypadku matury z języka niemieckiego na poziomie podstawowym chodzi o tekst użytkowy, na przykład e- mail, wpis na blogu lub wpis na forum internetowym, z elementami opisu, relacjonowania, uzasadniania opinii, w tym przedstawienia zalet i wad różnych rozwiązań. W treści polecania zaznaczone jest, jakie wiadomości powinny znaleźć się w naszej pracy pisemnej.
Arkusze maturalne złożone są z zadań zamkniętych i zadań otwartych. Z racji tego, że różnią się poziomem skomplikowania oceniane są inaczej.
W przypadku zadań zamkniętych i otwartych, za każda prawidłową odpowiedź zdający otrzymują 1 punkt. Wyjątkiem jest oczywiście dłuższa wypowiedź pisemna, która oceniana jest według szczegółowych kryteriów. Otóż, w ocenie wypracowania zwraca się na uwagę na: zgodność z poleceniem, spójność i logikę wypowiedzi, zakres środków językowych oraz poprawność środków językowych. W każdej z wymienionych kategorii przyznaje się od 0 do 2 lub 3 punktów.
Egzamin maturalny wymaga od zdających respektowania konkretnych zasad, które wymienione są w instrukcji, na drugiej stronie arkusza.
Ważne jest między innymi to, aby pisać czytelnie i używać wyłącznie długopisu lub pióra z czarnym tuszem lub atramentem. Ponadto na maturze nie wolno używać korektora. Wszystkie błędne zapisy należy bardzo wyraźnie przekreślić. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
Tworząc wypowiedź, czyli realizując ostatnie zadanie w arkuszu, musimy napisać określoną liczbę wyrazów. Na maturze z języka niemieckiego na poziomie podstawowym zasada jest taką, że liczone są wyrazy oddzielone spacją, na przykład: zu Hause (2 wyrazy), für die Arbeit (3 wyrazy), 10. Januar 2024 (3 wyrazy), 1780 (1 wyraz), dreihundertsiebenundzwanzig (1 wyraz).
Jako jeden wyraz liczone są: wyrazy łączone dywizem, formy skrócone, oznaczenia, symbole literowe, adres mailowy i internetowy, numer telefonu. Podpis nie jest uwzględniany w liczbie wyrazów.
Harmonogram matury 2025 (terminy)
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy