Arkusze maturalne język niemiecki rozszerzony

Wyszukiwarka arkuszy

Wyszukiwarka arkuszy

język niemiecki
Forma
rozszerzony
Rok

Matura 2025. Arkusz z języka niemieckiego (poziom rozszerzony) – jak będzie wyglądał

Matura 2025 to temat przykuwający uwagę, na długo przed rozpoczęciem egzaminacyjnych zmagań. Powodem dużego zainteresowania są zmiany, jakie wprowadzono w podstawie programowej, na bazie której zostaną opracowane arkusze maturalne.

Największą metamorfozę przeszedł egzamin z języka polskiego, jednak i inne przedmioty poddano większym bądź mniejszym poprawkom. Jak teraz będzie przebiegała matura z języka niemieckiego? Na co powinni przygotować się zdający język naszych zachodnich sąsiadów? Jak będzie wyglądał arkusz egzaminacyjny z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym?

Każdy maturzysta musi podejść do trzech egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, a zatem języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a także przynajmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego, który zdawany jest na poziomie rozszerzonym.

Lista przedmiotów, jakie można wybrać jest bardzo długa, a jednym z nich jest język naszych zachodnich sąsiadów. Język niemiecki, choć uważany za popularny, nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak język angielski. Na maturze 2024 egzamin z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym zdawało 2772 uczniów, z czego zdecydowaną większość stanowili absolwenci liceów ogólnokształcących.

W zestawie przedmiotów obowiązkowych egzamin z języka obcego nowożytnego uchodzi za najłatwiejszy. Czy taka opinia panuje także w przypadku poziomu rozszerzonego? Niezależnie od tego, jak oceniano matury w przeszłości warto skupić się na tym, że matura 2025 będzie wyglądała inaczej. Wszystko przez odświeżoną, a mówiąc dokładniej uszczuploną o około 20 % treści podstawę programową. Czy słowo „uszczuplona” oznacza, że maturzystów czeka mniej nauki? Niekoniecznie.

Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym

Jak będzie wyglądał arkusz maturalny z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym

Arkusze maturalne z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym składają się z zadań, których celem jest sprawdzenie jasno określonych umiejętności oraz konkretnego zestawu wiadomości. 

Przede wszystkim chodzi o: znajomość środków językowych, rozumienie wypowiedzi, tworzenie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi oraz przetwarzanie wypowiedzi. Od zdających wymagane jest, aby wyróżniali się między innymi: zdolnością posługiwania się dość bogatym zasobem środków językowych, rozumieniem różnorodnych i złożonych wypowiedzi pisemnych czy też umiejętnością tworzenia bogatych pod względem treści oraz spójnych i logicznych wypowiedzi pisemnych.

W arkuszu znajdą się zadania w różnych formach, których polecenia będą napisane w języku polskim, i które można przypisać do kilku kategorii: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedź pisemna.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omawiania wymagań, jakie stawiane są zdającym zwróćmy uwagę na to, jak powinien wyglądać właściwy arkusz.

 

Arkusz

Arkusz maturalny z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym to około 20 stron, na których zapisano (w języku polskim) polecenia do wykonywania. W pierwszej kolejności zdający czytają stronę tytułową, na której znajdują się informacje dotyczące przedmiotu, poziomu egzaminu oraz formuły, według której jest przeprowadzany.

Ponadto na stronie tytułowej znajduje się data, godzina rozpoczęcia oraz czas trwania egzaminu, liczba punktów do uzyskania, a także (na samej górze strony) wolne miejsca, które należy uzupełnić numerem PESEL oraz specjalnym kodem.

Przed rozerwaniem banderoli należy sprawdzić czy otrzymaliśmy właściwy arkusz. Jeśli tak, warto przejść do strony drugiej, na której zapisana jest krótka instrukcja. Zawiera ona bardzo przydatne informacje, między innymi na temat symboli, które znajdą się przy treści poleceń.

 

Zadania

Arkusz maturalny z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym zawiera zadania zamknięte i zadania otwarte.

Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybierają odpowiedź spośród podanych, natomiast zadania otwarte to takie, w których zdający samodzielnie formułują odpowiedź. Jak już zdążyliśmy zaznaczyć, polecenia wszystkich zadań napisane są w języku polskim.

W pierwszej kolejności spotkamy się z zadaniami sprawdzającymi umiejętność rozumienia ze słuchu. Polegają one na udzieleniu odpowiedzi na podstawie dwukrotnie wysłuchanego materiału dźwiękowego. Następnie będziemy rozwiązywać zadania, które sprawdzają umiejętność rozumienia tekstów pisanych.

Polegają one na udzieleniu odpowiedzi na podstawie zamieszczonych tekstów. Kolejnymi zadaniami są te, które sprawdzają znajomość środków językowych. Polegają na udzieleniu odpowiedzi na podstawie zamieszczonych krótkich tekstów lub pojedynczych zdań.

 

Wypowiedź pisemna

Ostatnim zadaniem jest wypowiedź pisemna. Zdający otrzymują dwa tematy, wybierają jeden i tworzą tekst argumentacyjny, z elementami na przykład: opisu, relacjonowania, sprawozdania, recenzji czy pogłębionej argumentacji.

Praca może mieć formę rozprawki, artykułu lub listu formalnego, choć ta ostatnia forma pojawia się coraz rzadziej. Co warto odnotować, każdy temat zawiera dwa elementy, które należy omówić w swojej wypowiedzi.

Jak oceniana jest matura z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym?

Na arkusz maturalny z niemieckiego na poziomie rozszerzonym składają się zadania zamknięte i zadania otwarte. Oznacza to, że polecenia mają różny poziom trudności.

Czasem wymagają wypełnienia luki w tekście, a czasem przetłumaczenia na język niemiecki fragmentów wypowiedzi.

Ogólnie rzecz ujmując za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje się 1 punkt, chociaż zazwyczaj za prawidłowe rozwiązanie całego zadania można otrzymać więcej niż 3 punkty.

Najwyżej punktowane, ponieważ najbardziej wymagające i pracochłonne, jest zadanie zamykające arkusz, czyli wypowiedź pisemna. Tutaj przy ocenie stosuje się liczne kryteria, a największą uwagę zwraca się na: zgodność z poleceniem, spójność i logikę wypowiedzi, zakres środków językowych oraz poprawność środków językowych.

To warto wiedzieć!

Podchodząc do pisemnej matury – z każdego przedmiotu i na każdym poziomie – należy trzymać się określonych zasad. Jedną z najważniejszych, o której nie wolno zapomnieć jest używanie wyłącznie długopisu lub pióra z czarnym tuszem lub atramentem.

Zaznaczmy to bardzo wyraźnie: na maturze 2025 używamy tylko czarnego długopisu lub pióra. Ponadto nie używamy korektora – wszystkie błędne zapisy należy wyraźnie przekreślić. Oprócz tego nie wolno wpisywać żadnych znaków w części przeznaczonej dla egzaminatora.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest limit słów na maturze. Chodzi o to, ile wyrazów powinno mieć wypracowanie, a także o to, w jaki sposób są liczone. Otóż, liczone są wyrazy oddzielone spacją, na przykład: zu Hause (2 wyrazy), für die Arbeit (3 wyrazy), 10. Januar 2024 (3 wyrazy), 1780 (1 wyraz), dreihundertsiebenundzwanzig (1 wyraz).

Jako jeden wyraz liczone są: wyrazy łączone dywizem, formy skrócone (na przykład geht’s albo gibt’s), oznaczenia, symbole literowe, adres mailowy i internetowy, numer telefonu. Podpis nie jest uwzględniany w liczbie wyrazów.

Harmonogram matury 2025 (terminy)

  • matury próbne - od 5 do 17 grudnia 2024 r.
  • część pisemna – od 5 do 22 maja 2025 r.
  • część ustna – od 9 do 24 maja 2025 r.
  • egzaminy w terminie dodatkowym - od 3 do 17 czerwca 2025 r.
  • ogłoszenie wyników - 8 lipca 2025 r.
  • egzaminy w terminie poprawkowym - od 19 do 20 sierpnia 2025 r.
  • ogłoszenie wyników egzaminów poprawkowych - 10 września 2025 r.

sprawdź

harmonogram matur 2025

kalkulator maturalny

progi punktowe na studia

matura 2025 polski - podstawowy

matura 2025 polski - rozszerzony

matura 2025 polski - ustny

matura 2025 matematyka - podstawowa

matura 2025 matematyka - rozszerzona

matura 2025 angielski - podstawowy

matura 2025 angielski - rozszerzony

matura 2025 angielski - ustny

matura 2025 niemiecki - podstawowy

matura 2025 biologia

matura 2025 chemia

matura 2025 fizyka

matura 2025 historia

matura 2025 geografia

matura 2025 informatyka

matura 2025 wos

matura 2025 - wszystko

matura poprawkowa

niezdana matura

jak wyglądają matury 2025

jak liczyć punkty matura 2025

nowa lista pytań jawnych matura 2025

kierunki studiów 2025

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku