Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Teraz najważniejsze
Matura 2025 przynosi zmiany, przede wszystkim w kwestii podstawy programowej, na bazie której zostanie przeprowadzona. Jak wprowadzone modyfikacje wpłyną nie tylko na przebieg egzaminów, ale i wygląd i treść samych arkuszy maturalnych?
Każdy maturzysta powinien wyróżniać się znajomością lektur, umiejętnością czytania ze zrozumieniem, ale także podstawową wiedzą na temat tego, jak wygląda egzaminacyjny arkusz oraz w jaki sposób wypełnić polecenia w nim zawarte. Na co należy być przygotowanym, podchodząc do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym? Jak będzie wyglądał arkusz z języka polskiego na poziomie rozszerzonym?
Znajomość arkusza maturalnego oraz wiedza na temat tego, co może w nim się znaleźć znacznie poprawia położenie, a przede wszystkim wprowadza potrzebny spokój i daje pewność. Znacznie łatwiej jest przygotowywać się do egzaminu, jeśli dokładnie wiemy, jak on wygląda, jakiego typu zadania występują i w jaki sposób są oceniane.
Matura 2025 będzie wyglądać inaczej, ponieważ zostanie przeprowadzona w oparciu o podstawę programową z 2024 roku, w myśl której oprócz zdobywania wiedzy teoretycznej każdy uczeń rozwijać ma umiejętności praktyczne.
Wokół pisemnej matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym pojawiło się sporo zamieszania, ponieważ na podstawie wprowadzanych zmian miała składać się z dwóch części: testu i wypracowania, a nie tak, jak zwykle z samego wypracowania. Doszło nawet do publikacji arkusza pokazowego, ale – uspokajając wszystkich zainteresowanych - zmiany te nie będą obowiązywać w przyszłorocznych egzaminach.
Osoby podchodzące do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będą miały do wykonania jedno zadanie, czyli napisanie wypracowania.
Ku uciesze zdających, od razu można wspomnieć o tym, że w porównaniu z ubiegłoroczną maturą wypracowanie będzie krótsze. To, co pozostanie bez zmian to czas trwania egzaminu oraz maksymalna liczba punktów do zdobycia.
Podstawowa matura z języka polskiego składa się z trzech części, natomiast rozszerzona z jednej, ale i tak sprawdza u zdających sporo nabytych umiejętności, a mianowicie:
Każdy zdający otrzymuje jeden arkusz, który rozpoczyna się stroną tytułową. Na stronie tytułowej znajdują się informacje dotyczące przedmiotu, poziomu egzaminu, a także formuły według której jest przeprowadzany. Ponadto znajdziemy na niej datę, godzinę rozpoczęcia egzaminu oraz czas trwania, a także maksymalną liczbę punktów do uzyskania oraz kilka istotnych adnotacji formalnych.
Po otrzymaniu arkusza należy sprawdzić, czy nauczyciel przekazał właściwy (we właściwej formule, z właściwego przedmiotu i na właściwym poziomie). Kolejna strona to krótka, choć pomocna dla każdego zdającego, instrukcja objaśniająca w jaki sposób wypełniać polecenia zawarte w arkuszu oraz informacje o miejscu umieszczenia specjalnych naklejek z kodem oraz numeru PESEL.
Wypracowanie
Arkusz maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zawiera dwa tematy wypracowania do wyboru. Zadaniem zdających jest napisanie dłuższej wypowiedzi na wybrany przez siebie temat, nie krótszej niż 400 wyrazów.
Tematy dotyczą literatury (poezji, prozy, dramatu), a zrealizować je można w formie: rozprawki, szkicu krytycznego, przemówienia, listu otwartego, artykułu lub eseju, pod warunkiem, że będzie to wypowiedź argumentacyjna.
W każdym temacie wskazane są cztery obowiązkowe elementy:
trzy utwory literackie, w tym jedna lektura z listy lektur obowiązkowych wskazanych w podstawie programowej i zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym,
jeden kontekst do wyboru spośród: historycznoliterackiego, teoretycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego.
Co warto podkreślić, temat można zrealizować zgodnie z przyjętą przez siebie koncepcją. Oznacza to, że w wypracowaniu nie jest wymagane omawianie utworów literackich ani w porządku chronologicznym, ani w porządku przedstawionym w temacie.
Co również warto zaznaczyć, za utwór literacki w wypracowaniu nie uznaje się: komiksu, powieści obrazkowej, mangi, scenariusza filmowego czy gry komputerowej. Traktowane są jako teksty kultury, które można wykorzystać jako kontekst.
Matura 2025 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym to jedno zadanie do wykonania. Za napisanie wypracowania można otrzymać maksymalnie 35 punktów, które przydzielane są w czterech kryteriach głównych:
W ramach kompozycji wypowiedzi przydziela się punkty za: strukturę wypowiedzi, spójność wypowiedzi oraz styl wypowiedzi, natomiast w ramach języka wypowiedzi za: zakres i poprawność środków językowych, poprawność ortograficzną oraz poprawność interpunkcyjną.
Wybór przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym to kwestia indywidualna, a zatem każdy maturzysta wybiera taki przedmiot, w którym czuje się mocny i wie, że poradzi sobie z nim na wyższym poziomie. Czy można ćwiczyć pisanie wypracowań?
Oczywiście, że tak. W każdej dziedzinie trening czyni mistrza, ale w przypadku tworzenia dłuższej wypowiedzi istotny jest nie tylko proces samego pisania. Przede wszystkim warto czytać i to nie tylko lektury obowiązkowe.
Chodzi o poszerzanie i urozmaicanie własnego słownika, czyli zasobu słów czy zwrotów, które można wykorzystać w pracy pisemnej. Warto mieć na uwadze to, że egzamin, do którego chcemy przystąpić wymaga więcej niż egzamin przeprowadzany na poziomie podstawowym.
Ponadto w przypadku dłuższej wypowiedzi pisemnej należy wskazać przynajmniej jeden kontekst, co jeszcze wyraźniej podpowiada, że warto poruszać się po przestrzeni literatury, ale również kultury, sztuki czy życia politycznego lub społecznego. Im szersze horyzonty posiadamy, tym łatwiej będzie nam poradzić sobie z napisaniem wypracowania.
Harmonogram matury 2025 (terminy)
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy