Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
29.08.2024
Równo o godzinie 9:00 rozporczęła się matura 2024 z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin potrwa 240 minut i będzie składać się z trzech części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki oraz wypracowanie. Za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można uzyskać maksymalnie 60 punktów. Arkusze maturalne z języka polskiego są już dostępne!
Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 3 czerwca 2024 r, a egzamin w terminie poprawkowym 20 sierpnia 2024 r.
Wyniki egzaminu maturalnego z języka polskiego ogłoszone zostaną 9 lipca 2024 r., a dla osób poprawiających w sierpniu - 10 września 2024 r. Sprawdź wyniki matur 2024
Matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowym egzaminem dla wszystkich maturzystów. Uczniowie nie mogą więc do niej nie przystąpić, jest to jeden z najważniejszych egzaminów maturalnych, możemy go również zdawać na poziomie rozszerzonym jeśli wybierzemy go jako przedmiot dodatkowy.
Żeby zdać maturę 2024 z języka polskiego na poziomie podstawowym absolwent musi uzyskać co najmniej 30 procent wszystkich możliwych do zdobycia punktów. Sprawdź czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.
Zdawalność matury 2023 z języka polskiego, w terminie głównym oraz dodatkowym, wyniosła 97% (cz. pisemna), 99% (cz. ustna). Średnie wyniki matury 2023 z języka polskiego to: 66 proc. (formuła 2023), 57 proc. (formuła 2015) możliwych do uzyskania punktów.
Co znajdziesz w artykule
Język polski - matura 2024 arkusz poprawkowy sierpień (formuła 2023) (poziom podstawowy)
Język polski - matura 2024 arkusz poprawkowy sierpień (formuła 2015) (poziom podstawowy)
Język polski - matura 2024 (formuła 2023) (poziom podstawowy)
Język polski - matura 2024 (formuła 2023) dla obywateli Ukrainy (poziom podstawowy)
Język polski - matura 2024 (formuła 2015) (poziom podstawowy)
Język polski - matura 2024 (formuła 2015) dla obywateli Ukrainy (poziom podstawowy)
Matura 2024 pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym w terminie głównym odbędzie się 7 maja (wtorek) 2024 roku o godzinie 9:00. Natomiast egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 3 czerwca 2024 roku o godzinie 9:00.
Matura 2024 w terminie poprawkowym w części pisemnej odbędzie się 20 sierpnia 2024 (wtorek).
Język polski poziom podstawowy matura 2024 - data:
Daty matur obowiązują w całym kraju i właśnie w tym czasie do tego egzaminu przystąpią wszyscy uczniowie z Polski.
Terminy matur 2024 - harmonogram
sprawdź harmonogram matur 2024
Dalsza część artykułu pod reklamą
Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym z języka polskiego w Formule 2015 trwa 170 minut. Z kolei egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym w Formule 2023 trwa 240 minut.
Kontrolowanie czasu podczas pisania egzaminu jest niezwykle istotne z kilku powodów. Pozwala uniknąć sytuacji, w której nie zdążymy odpowiedzieć na wszystkie pytania lub zadania. Zbyt długa koncentracja nad jednym zagadnieniem może skutkować brakiem czasu na inne, co może negatywnie wpłynąć na wynik egzaminu.
Czytaj dalej ile trwają matury 2024
Dalsza część artykułu pod reklamą
Formuła 2023: Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 60 punktów, w tym:
część 1: Język polski w użyciu (czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, notatka syntetyzująca) – 10 pkt (ok. 5–7 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
część 2: Test historycznoliteracki (znajomość problematyki lektur obowiązkowych) – 15 pkt (ok. 6–15 zadań – głównie otwartych, w większości opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach)
część 3: Wypracowanie – 35 pkt.
Formuła 2015: Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:
część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwania się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 10–13 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
część 2: wypracowanie – 50 pkt.
sprawdź
Dalsza część artykułu pod reklamą
Matura 2024 polski - tematy
O godzinie 9:00 maturzyści zasiedli do arkuszy maturalnych. „Mitologia” Jan Parandowski, „Tren X” Jana Kochanowskiego”, „Pan Tadeusz”, „Dziady cz. III” - co pojawiło się na tegorocznej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Odpowiadamy, z jakimi poleceniami oraz dziełami literackimi musieli zmierzyć się tegoroczni abiturienci.
Przecieki – matura z języka polskiego 2024
Pierwsze wycieki pojawiły się już ponad godzinę temu. Wtedy rzekomo poznaliśmy już tematy wypracowań na maturze 2024, które brzmiały: „Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” oraz „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”. Internauci niemalże jednogłośnie uznali te tematy za przyjemne i stosunkowo proste.
Jednakże, gdy nieco później pojawiły się zdjęcia pozostałych poleceń w arkuszu, zdania bardziej się podzieliły. Podczas egzaminu maturzyści mieli zmierzyć się z fragmentami utworów takich jak m.in.: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Pan Tadeusz” czy „Kordian”. Co ciekawe, jak donoszą media społecznościowe pierwsze rzekome przecieki, które potwierdziły się w zadaniach w arkuszu, wypłynęły już około północy. Właśnie wtedy pojawiła się informacja, że w poleceniach pojawi się „Pan Tadeusz” oraz mity Parandowskiego.
Co pojawiło się w arkuszu?
Zdjęcia poleceń z matury z języka polskiego na poziomie podstawowych 2024 krążą po sieci już nieco ponad godzinę. Jakiś czas temu, rzekomo, skompletowany został niemalże cały arkusz wraz z poleceniami. Właśnie w nim czytamy: „Czy podstawa podmiotu lirycznego w Trenie X Jana Kochanowskiego jest podobna do postaci Demeter? W uzasadnieniu odpowiedzi odwołaj się do Trenu X oraz do zacytowanego fragmentu „Mitologii” Jana Parandowskiego.”
Fragment „Pieśni o Rolandzie” padł w zadaniu, w którym należało ocenić prawdziwość podanych stwierdzeń i zaznaczyć P/F. Zdający musieli również przeczytać definicję pojęcia koncept oraz wiersz „Niestatek” Jana Andrzeja Morsztyna. Musieli wyjaśnić koncept w podanym wierszu. Następnie na podstawie podanego tekstu należało wykazać, że „Dziady cz. III” to utwór o charakterze profetycznym. Pojawił się także fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Potop” Henryka Sienkiewicza. W treści załączono również plakat przedstawienia na podstawie dzieła Juliusza Słowackiego „Kordiana”.
W arkuszu maturzyści na podstawie fragmentu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego musieli wyjaśnić symbolikę złotego rogu pojawiającego się w tekście. Przytoczony został również fragment „Na probostwie w Wyszkowie” Stefana Żeromskiego, przy którym widniało polecenie: „Czy ocena sytuacji Polski tuż po odzyskaniu niepodległości zawarta we fragmencie utworu »Na probostwie w Wyszkowie« znajduje potwierdzenie w »Przedwiośniu« Stefana Żeromskiego?" Zdających zapytano również o reportaż Hanny Krail „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Opinie maturzystów matura z j. polskiego 2024
„Polski zaliczony fajny temat dało to cke” - pisali maturzyści na X - „Łatwiejszych tych tematów dać nie mogli?. Zdecydowana większość osób, które przystąpiły do tegorocznego egzaminu zgadza się, że arkusz był stosunkowo prosty: „Szczerze matury były wyjątkowo proste i przyjemne.
Ciekawe tematy rozprawek do wyboru oraz ciekawe teksty do porównywania w notatce syntetyzującej. Wydaje mi się, że osiągniemy w tym roku rekordową zdawalność:)”. Podsumowali, że matura z roku na rok jest coraz prostsza. Zwrócono uwagę również na to, że w arkuszu pojawiło się dużo „ikonicznych” lektur: „Dziady część II”, „Potop”, „Przedwiośnie”, „Pan Tadeusz” czy „Kordian”.
Zobacz więcej opinie maturzystów polski 2024
Tematy wypracowań
1. Bunt i konsekwencje dla człowieka
w pracy odwołaj się do:
2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?
w pracy odwołaj się do:
Od samego rana portal społecznościowy „X” aż wrze od maturalnych wpisów. „Wokulski” oraz „matura 2024” znalazły się w trendujących tematach na dawnym Twitterze. Kilka osób udzielało się na portalu zaledwie kilka minut po rozpoczęciu egzaminu. Okazało się, że w tym roku zakaz telefonów na sali egzaminacyjnej bardzo wcześnie zebrał swoje żniwa.
Około godziny 9:35 w sieci zaczęły krążyć pierwsze pogłoski dotyczące tegorocznych tematów wypracowań. Już wtedy padały hasła „bunt” oraz „relacje z drugim człowiekiem”. Informacje te nieoficjalnie zostały potwierdzone kilka minut później zdjęciem udostępnionym przez jednego ze zdających. W ostatnim poleceniu, w którym maksymalny wynik wynosi 35 punktów, czytamy:
„Wybierz jeden z poniższych tematów i napisz wypracowanie. W wypracowaniu rozważ problem podany w temacie. Przedstaw również swoje zdanie i je uzasadnij [...]
Temat 1: Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.
Temat 2: Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”
Jak powinno wyglądać wypracowanie?
Wypracowanie stanowi ostatnią część arkusza z języka polskiego. Za poprawne napisanie tekstu maturzyści mogą otrzymać maksymalnie 35 punktów. Zadaniem abiturientów jest wybrać jeden z podanych tematów i na jego podstawie napisać wypracowanie na co najmniej 300 wyrazów.
W swoich rozważaniach muszą przedstawić argumenty, odwołując się do utworów literackich oraz do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Należy zaznaczyć, że jednym z przywołanych przez zdających utworów musi być lektura obowiązkowa.
Opinie internautów
Po opublikowaniu przecieków w sieci pojawiły się liczne opinie na temat poziomu trudności tematów na tegorocznym wypracowaniu maturalnym. Zdecydowana większość użytkowników uznała je za dość proste, pisali: „Tematy marzenie”, „Przecież to jest temat jak z egzaminu ósmoklasisty” czy „Bardzo fajny temat”.
Rozpoczęła się również dyskusja, do jakich lektur należałoby się odwołać przy danych tematach. Temat 1: „Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” wymieniano m.in.: „Dziady”, „Kordiana”, „Antygona”, „Tango”, „Przedwiośnie”, „Nie-boską komedię” oraz Prometeusza i Hioba.
Z kolei w przypadku tematu 2: „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?” padały przykładowe postaci Legolasa i Gimliego z „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia” J.R.R. Tolkiena, Thorina i Bilba z „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena czy chociażby wybranych postaci z serii książek „Harry Potter” J.K. Rowling np. Harrego i Hagrida, Severus Snape i Lily Potter.
Pewniaki maturalne przewidywania nauczycieli przed maturą
Jak co roku, nauczyciele języka polskiego dzielą się swoimi przewidywaniami, przypominając o tzw. „pewniakach”, których treść warto sobie utrwalić. W tym roku padło m.in. na: „Pana Tadeusza”, „Lalkę”, „Wesele”, Przedwośnie", Makbeta, Dżumę, czy „Dziady część III”.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej radził, aby prześledzić arkusze z poprzednich lat oraz te pokazowe – takie działanie jest już połową maturalnego sukcesu.
Nauczyciele z języka polskiego zaznaczają, że zazwyczaj na maturach najwięcej zadań pojawia się z trzech epok: romantyzmu, pozytywizmu oraz z okresu młodej polski. Wspominają, że w ramach romantyzmu możemy spodziewać się pytań dotyczących „Dziadów cz. III”, „Kordiana” czy „Konrada Walennroda”.
Liczba zadań na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie różnić się w zależności od tego, w jakiej formule uczniowie zdają egzamin.
czytaj dalej
co będzie na maturze z j. polskiego
język polski pewniaki maturalne
Poloniści radzą, aby w swoich przygotowaniach skupić się na ćwiczeniu formy pisemnej. Zaznaczają, że wypracowanie ma być nie tyle omówieniem treści lektur, ile zapisem rozważań maturzysty na podstawie argumentów i motywów znajdujących się w lekturach.
Najczęściej pojawiającym motywem, który może znaleźć się na maturze z polskiego w 2024 roku jest motyw pracy, jej znaczenia i wpływu na życie człowieka. Temat pracy jest powszechnie obecny w literaturze, którą trzeba znać do matury tj. w Lalce Bolesława Prusa, Chłopach Władysława Rejmonta, Micie o Syzyfie czy Biblii.
czytaj dalej porady polonistów
Dobrym sposobem na dobre wypracowanie jest opracowanie go punkt po punkcie, bazując na wcześniej przygotowanym przez siebie w brudnopisie planie działania. Poloniści radzą zrobić to w kilku krokach: znajdź dwa przykłady i dwa konteksty, zbuduj argumenty na ich podstawie, następnie przyjrzyj się argumentom i połącz je w spójne stanowisko. Zacznij pisać wypracowanie.
czytaj dalej jak napisać dobre wypracowanie na maturze
Zobacz także
Jak napisać streszczenie na maturze
Jak napisać rozprawkę na maturze
Jak napisać interpretację wiersza
Notatka syntezująca na maturze
Najtrudniejsze tematy wypracowań na maturze z polskiego
Egzamin maturalny 2024 przeprowadzony będzie w dwóch formułach - 2023 i 2015.
Formuła 2023:
Arkusz egzaminacyjny podzielony będzie na dwie części: test i wypracowanie. Przeprowadzony zostanie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
1. Test
a) Język polski w użyciu (czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, notatka syntetyzująca)
b) Test historycznoliteracki (znajomość problematyki lektur obowiązkowych)
2. Wypracowanie
Dwa tematy wypracowania do wyboru (tekst argumentacyjny). Oba tematy bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej – lektura do wyboru przez zdającego spośród wszystkich lektur obowiązkowych (lista na stronach 2 i 3 arkusza egzaminacyjnego). Wymagana minimalna długość wypracowania: 300 wyrazów (nie, jak określono w Informatorze, 400).
Formuła 2015:
Arkusz egzaminacyjny podzielony będzie na dwie części: test i wypracowanie. Egzamin przeprowadzony zostanie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
1. Test
Czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwania się poprawną polszczyzną
Arkusz będzie zawierał ok. 10–13 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach
2. Wypracowanie
Na egzaminie będą trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych. Wymagana minimalna długość wypracowania: 250 wyrazów.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Żeby uczeń zdał maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym, będzie musiał zdobyć minimalnie 30 procent z wszystkich punktów możliwych do zdobycia. To, ile dokładnie maturzysta musi uzyskać punktów podczas tego egzaminu, zależy więc od tego, w jakiej Formule do niego przystępuje.
Czytaj dalej jak liczyć punkty matura 2024
Dalsza część artykułu pod reklamą
Podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego uczeń może mieć przy sobie jedynie długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym atramentem. Niezbędne będzie także okazanie dowodu osobistego, by nauczyciel mógł zweryfikować tożsamość danej osoby.
W sali powinien być także zapewniony słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny – nie mniej niż 1 na 25 osób. Uczeń nie powinien wnosić na salę żadnych pomocy naukowych, telefonu, ani innych urządzeń, które mogłyby zakłócić przebieg egzaminu
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wyniki z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym zostaną ogłoszone 9 lipca 2024 roku. Jest to również termin przekazania szkołom świadectw, aneksów i informacji o wynikach. Dodatkowo jest to również termin wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach. Z kolei wyniki z terminu poprawkowego będą ogłoszone 10 września 2024 roku.
sprawdż wyniki matur 2024
Dalsza część artykułu pod reklamą
Lista lektur - matura 2024 (Formuła 2023 zakres podstawowy, zgodna z wymaganiami egzaminacyjnymi)
Lista lektur matura 2024 (Formuła 2023 zakres rozszerzony, zgodna z wymaganiami egzaminacyjnymi)
Inne lektury obowiązkowe (zgodne z podstawą programową, nieujęte w wymaganiach egzaminacyjnych), do których również można się odwołać w wypracowaniu.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Zmiany na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym dotyczą wprowadzonej Formuły 2023, która od tamtego roku już funkcjonuje, jednak dla uczniów nadal jest pewną nowością. Co z tym idzie – zmianą jest podzielenie arkusza egzaminacyjnego na trzy części – język polski w użyciu, test historycznoliteracki, a także wypracowanie.
Zmiany nastąpiły również w liście lektur – część z nich została wykreślona (dotyczy to zarówno poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego). Część pozycji została również przeniesiona z pozycji obowiązkowych na poziomie podstawowym na poziom rozszerzony.
Zmiany formuła 2015:
Zwiększa się liczbę tematów rozprawki na poziomie podstawowym:
Do 2023 roku maturzyści otrzymywali jeden arkusz egzaminacyjny. Od 2023 roku uczniowie będą otrzymywać dwa arkusze egzaminacyjne. Pierwszy z nich zostanie podzielony na dwie części: 1. język polski w użyciu, 2. test historycznoliteracki.
Drugi arkusz to wypracowanie, na wybrany przez zdającego temat. Wypracowanie musi uwzględniać dwa utwory literackie, w tym jeden wskazany jako obowiązkowy w liście lektur, a także dwa konteksty, na przykład biograficzne, kulturowe, społeczne, polityczne, czy historyczne.
Zmiany formuła 2023:
Usunięta została część lektur obowiązkowych. Na poziomie podstawowym między innymi:
Pozycje przeniesione z poziomu podstawowego na poziom rozszerzony to między innymi:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak podawała „Gazeta Wyborcza” po egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym w 2023 roku - „maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym zdający ocenili jako "niepokojąco łatwą". Część uczniów była także zaskoczona tematami wypracowań. W mediach społecznościowych pojawiły się następujące komentarze na temat matury podstawowej z języka polskiego: „Podejrzenie łatwa ta matura”, „Całkiem spoko tematy”, „Szybko poszło, ale co to za tematy były!” „Dadzą trudną matmę, aby się wyrównało”.
Polecenia zawarte w arkuszach na maturze 2023 znalazły zarówno sympatyków, jak i osoby, które z dozą niepewności podchodzą do udzielonych odpowiedzi. Przeszukując media społecznościowe łatwo natrafić na różne opinie tych, którzy podchodzili do pierwszego maturalnego egzaminu.
Po maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym w 2022 roku zawrzało w sieci. Większość uczniów była zadowolona z egzaminu: "Tak się bałam, ale jestem dobrej myśli", "Coś nie coś napisałam, ale co z tego będzie, to nie wiem", "teraz żeby matma była taka łatwa", "jestem w szoku, bo nie było bardzo trudne" – brzmią komentarze maturzystów na Twitterze.
Również w 2021 roku uczniowie uważali, że matura z języka polskiego nie była trudna - ponad 90% maturzystów zdało egzamin z języka polskiego.
Czytaj dalej
"Pan Tadeusz" pojawił się drugi rok z rzędu na maturze
Matura 2023 z języka polskiego w nowej formule - na jakie teksty powołali się maturzyści?
Matura 2023. Które zadania sprawiły maturzystom największy kłopot?
sprawdź
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
matura 2024 matematyka - podstawowa
matura 2024 matematyka - rozszerzona
matura 2024 angielski - podstawowy
matura 2024 angielski - rozszerzony
matura 2024 niemiecki - podstawowy
matura 2024 niemiecki - rozszerzony
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia