Studia na kierunku chemistry to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku chemistry
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku chemistry możesz podjąć na 5 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | chemistry - uczelnie >
Opis kierunku
Chemistry to studia w języku angielskim, dzięki czemu ich absolwenci będą mieli ułatwiony start rozwoju kariery zawodowej w międzynarodowym środowisku. Studenci w trakcie nauki uczestniczyć będą zarówno w wykładach, jak i ćwiczeniach laboratoryjnych, dzięki którym poznają najważniejsze zagadnienia nauk chemicznych oraz innych dyscyplin ścisłych wpływające na rozwój chemii – fizykę, matematykę czy nawet informatykę.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku chemistry najczęściej warunkiem przyjęcia na studia jest: a) posiadanie świadectwa uprawniającego do podjęcia studiów, b) przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego znajomość języka angielskiego minimum na poziomie B2 w skali Rady Europy, c) pozytywna formalna ocena aplikacji.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Chemistry to kierunek, którego studenci uczą się, jak prawidłowo przeprowadzać procesy chemiczne oraz jak interpretować schematy technologiczne. Po zakończeniu kształcenia absolwenci mogą ubiegać się o zatrudnienie między innymi w sektorze przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego czy biomedycznego. Czekać na nich będą również laboratoria czy ośrodki badawcze.
Warunkiem przyjęcia na studia jest: a) posiadanie świadectwa uprawniającego do podjęcia studiów, b) przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego znajomość języka angielskiego minimum na poziomie B2 w skali Rady Europy, c) pozytywna formalna ocena aplikacji.
Wymagane przedmioty: język obcy nowożytny, język polski lub matematyka oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku chemistry na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Chemistry - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek chemistry na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek chemistry na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: język obcy nowożytny, język polski lub matematyka oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku chemistry na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek chemistry na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Chemistry
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku chemistry: chemia biomedyczna, chemia kosmetyków, chemia żywności, chemia jądrowa, radiochemia i ochrona radiologiczna.
Podczas studiów na kierunku chemistry zdobędziesz wiedzę z zakresu zaawansowanej chemii. Poznasz mechanizmy zaawansowanych reakcji chemicznych oraz ich wzajemną korelację.
Właściwości fizyko-chemiczne związków chemicznych nie będą miały przed Tobą tajemnic, podobnie jak procesy syntezy chemicznej. Zdobędziesz umiejętności pozwalające w swobodny sposób interpretować schematy technologiczne.
Istotnym aspektem będzie posiadanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim na poziomie B2+ w dziedzinie chemii.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
zaawansowanych zagadnień z zakresu chemii
mechanizmów reakcji chemicznych
właściwości fizyko-chemiczne związków chemicznych
procesów syntezy chemicznej
przeprowadzania procesów chemicznych
interpretacji schematów technologicznych
posługiwania się językiem angielskim na poziomie B2+ w dziedzinie chemii
Studia na kierunku chemistry to nic innego jak chemia w języku angielskim. Jeżeli więc lubisz zabawę w małego chemika praz fascynują Cię eksperymenty chemiczne a język angielski nie ma przed Tobą tajemnic, spróbuj swoich sił na kierunku chemistry.
3. Gdzie studiować chemistry
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemistry:
Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Chemistry
Praca po studiach
Jako absolwent tego kierunku znajdziesz zatrudnienie w laboratoriach chemicznych. Przemysł kosmetyczny wciąż szuka chemików. Bardzo rozwojowa stała się branża farmaceutyczna, wśród której wciąż czeka wiele miejsc pracy.
Również przemysł petrochemicznych stoi otworem dla przyszłych absolwentów kierunku chemistry. Należy brac pod uwagę, że studia w języku angielskim dają możliwości zatrudnienia w międzynarodowych przedsiębiorstwach o ugruntowanej pozycji na rynku.
Absolwent kierunkuChemistry znajdzie zatrudnienie w:
laboratoriach naukowo-badawczych
laboratoriach chemicznych
przemyśle petrochemicznym
przemyśle kosmetycznym, medycznym i farmaceutycznym
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach: