Wieloletni specjaliści w dziedzinie programowania nie mają co do tego wątpliwości – matematyka jest częścią ich profesji, nie tylko w obszarze codziennych wyzwań związanych z pracą w zawodzie, ale także na poziomie definicji teoretycznych, według których jest to nauka o solidnych matematycznych korzeniach.
Czy tak jest w rzeczywistości? I czy programiści rozwijający swoją pasję w absolutnej ignorancji wobec algebry i logiki to naprawdę niewielki odsetek specjalistów tej branży? Oczywiście nie i nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem profesjonalnego informatyka, przekonanego o autonomii swojej dziedziny i mimo to odnoszącego sukcesy na jej polu.
Jednak nawet on byłby zmuszony przyznać, że proces zdobywania wiedzy matematycznej od podstaw, łudząco przypomina początek przygody z programowaniem, okupiony ogromnym wysiłkiem poznawczym, który w pierwszej chwili wydaje się ciemnym jak konsola programu, niekończącym się korytarzem.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek matematyka komputerowa jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku matematyka komputerowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk ścisłych i informatycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student powyższego kierunku będziesz miał okazję rozwinąć swoją wiedzę z zakresu różnorodnych dziedzin matematyki, między innymi takich jak: algebra, geometria, rachunek prawdopodobieństwa czy kombinatoryka. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Elementy logiki i teorii mnogości
-
Warsztat programisty
-
Algebra liniowa z geometrią
-
Wprowadzenie do topologii
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na powyższe studia wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się wybranych metod programowania czy korzystania z zaawansowanych narzędzi informatycznych.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób dokonywać analizy matematycznej i finansowej. Studenci rozwiną także zdolności językowe, tym samym zwiększając swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli dostrzegasz analogie między matematyką a informatyką i chciałbyś wykorzystywać je w praktyce związanej z wykonywanym zawodem, kochasz liczby a świat technik cyfrowych uważasz za najlepsze środowisko dla praktycznego wykorzystywania matematycznych teorii i pojęć, potrafisz myśleć abstrakcyjnie i analitycznie i sięgać po interdyscyplinarne rozwiązania, studia na kierunku matematyka komputerowa mają szanse spełnić Twoje oczekiwania.
5. Gdzie studiować matematykę komputerową
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek matematyka komputerowa: