Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Pokaż
Studia na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo to studia magisterskie, których program kształcenia trwa 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.
Studia na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo - uczelnie >
Opis kierunku
Studia na tym kierunku łączą wiedzę z zakresu dziennikarstwa oraz analizy mediów. Studenci zdobywają umiejętności w tworzeniu treści dla różnych mediów oraz uczą się, jak analizować ich wpływ na społeczeństwo. Program obejmuje zarówno tradycyjne formy dziennikarstwa, jak i nowe technologie i media cyfrowe. W trakcie studiów uczestnicy zdobywają umiejętności związane z tworzeniem różnorodnych treści dziennikarskich dla mediów tradycyjnych i cyfrowych. Uczą się też analizy i interpretacji zjawisk medialnych oraz ich wpływu na społeczeństwo.
Praca po studiach
Absolwenci mogą pracować jako dziennikarze w gazetach, czasopismach oraz telewizji. Odnajdą się również przy redagowaniu informacji prasowych i raportów dla agencji informacyjnych. Poza tym mogą podjąć pracę w działach PR, gdzie tworzenie i zarządzanie treściami jest kluczowe dla budowania wizerunku. Bez problemu sprawdzą się również przy badaniu rynku mediów, analizie trendów i raportowaniu wyników dla firm.
Rekrutacja na studia na tym kierunku uwzględnia ocenę uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów I stopnia po pokrewnej ścieżce kształcenia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunki studiów obejmujące tę tematykę są zorganizowane w sposób, który łączy teorię z praktyką, umożliwiając studentom rozwijanie zarówno umiejętności analitycznych, jak i twórczych.
Studenci zapoznają się z historią dziennikarstwa, jego rolą w społeczeństwie oraz podstawowymi technikami zbierania informacji. Uczą się również teorii komunikacji i mediów, analizy funkcjonowania mediów masowych.
W programie kształcenia uwzględniono też praktyczne zajęcia z pisania tekstów dziennikarskich, redagowania wiadomości i przeprowadzania wywiadów. Uczestnicy poznają również zasady etyki dziennikarskiej, regulacje prawne dotyczące mediów i ochronę źródeł informacji.
Studia na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Absolwenci potrafią tworzyć treści dla różnych mediów, w tym artykuły prasowe, reportaże, felietony i wiadomości. Redagują i edytują teksty pod kątem poprawności językowej oraz stylistycznej.
Tworzą treści w wyspecjalizowanych dziedzinach, takich jak dziennikarstwo ekonomiczne, sportowe czy kulturowe. Analizują również zjawiska i wydarzenia w kontekście ich wpływu na społeczeństwo i gospodarkę.
Rozumieją podstawowe teorie komunikacyjne i ich zastosowanie w praktyce. Poza tym dokonują oceny i krytycznie analizują treści medialne.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo trwają 2 lata (studia magisterskie).
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwenci mogą pracować w roli dziennikarzy w gazetach, czasopismach czy serwisach internetowych. Odnajdą się też jako analitycy mediów, którzy odpowiadają za badanie i analizowanie rynku mediów, interpretację trendów oraz ich wpływu na społeczeństwo.
Jako specjaliści do spraw badań nad mediami znajdą zatrudnienie w agencjach badawczych, firmach konsultingowych lub instytucjach badawczych. Odnajdą się również w roli specjalistów PR, którzy tworzą strategie komunikacyjne, zarządzają wizerunkiem firmy i relacjami z mediami.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo
Dzięki zdobytym umiejętnościom i doświadczeniu absolwenci są dobrze przygotowani do podejmowania wyzwań zawodowych w różnych obszarach mediów i komunikacji. Ich kompetencje pozwalają im na dynamiczny rozwój kariery i dopasowanie się do szybko zmieniającego się środowiska medialnego.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo studia stacjonarne
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo studia II stopnia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia