Dodaj do ulubionych

Pedagogika nauczycielska studia, kierunek studiów

Belfer, psor, pan od matmy – nasze stosunki z nauczycielami są zazwyczaj tak złożone i pełne różnorodnych emocji, że owocują istnieniem mnogości określeń na ich temat. To bardziej lub mniej przychylne epitety, ale jedno jest pewne – wobec osób, które prowadzą nas przez najwcześniejsze lata naszego edukacyjnego życia, nigdy nie pozostajemy obojętni. Wszyscy jesteśmy indywidualnościami i nie każde dwa sposoby patrzenia na świat mają szansę pokrywać się i współbrzmieć (mamy prawo nie zgadzać się z punktem widzenia naszego mentora, tak jak on nie ma obowiązku uważania za słuszne naszych życiowych postaw), ale warto uświadomić sobie, że kompetencje pedagoga wyrastają poza jednostkowe sympatie i antypatie, są strategią, która, jeśli odpowiednio podejść do jej realizacji i uzupełnić ją o czynnik improwizacyjno-osobowościowy, musi zaowocować dobrymi wynikami wychowawczymi. Jakie są piętra tej zawiłej sztuki pedagogicznej, co zrobić by osiągnąć każde z nich i jak najlepiej wykorzystać w praktyce zdobyte umiejętności? Odpowiedzi na te pytania poszukują osoby, zdecydowane by ukończyć studia na kierunku pedagogika nauczycielska.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli masz osobowość, która jest w stanie pociągnąć innych do zdobywania wiedzy i troszczenia się o ich własny rozwój, potrafisz słuchać, motywować, jesteś empatyczny, ale masz w sobie również silne poczucie sprawiedliwości, ciekawią Cię ludzkie postawy, zwłaszcza te, którymi kierują się osoby dopiero kształtujące swój charakter i chciałbyś wykorzystać wiedzę o mechanizmach psychologicznych w rozumieniu istniejących i proponowaniu własnych strategii nauczania, studia na kierunku pedagogika nauczycielska mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By dziedzina, której będziesz uczyć stała się dla Twoich podopiecznych fascynującym wyzwaniem i została na długo w ich głowach, zaznajomisz się z metodologią badań edukacyjnych i ze sposobami wykorzystywania ich w praktyce, dowiesz się, czym jest proces efektywnego kształcenia oraz organizowania właściwych sytuacji edukacyjnych, które pozytywnie wpływają na jakość i szybkość uczenia się. Będziesz przygotowany do różnicowania działań pedagogicznych w zależności od indywidualnych potrzeb dzieci i młodzieży na różnych poziomach edukacji. Opanujesz zagadnienia związane z antropologią kultury, nauczysz się prowadzić terapię, diagnostykę i profilaktykę pedagogiczną. Zostaniesz przygotowany do pracy w różnych, niekiedy wymagających środowiskach społecznych, które mają wpływ na edukację dzieci i młodzieży, nauczysz się jak pokonywać trudności edukacyjne i rozwojowe dziecka we współpracy z rodzicami. Poznasz podstawy filozofii edukacji, dowiesz się w jaki sposób prowadzić zajęcia plastyczne, rozwijać wrażliwość estetyczną i pomagać podopiecznym w uwalnianiu własnej twórczej ekspresji. Weźmiesz udział w zajęciach z emisji głosu, andragogiki, pedagogiki ogólnej i porównawczej. Zrozumiesz najnowsze kierunki rozwoju oraz zadania stawiane przed literaturą dziecięcą. Zajmiesz się edukacją poprzez sztukę, teatr oraz media.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku pedagogika nauczycielska? Przede wszystkim zyskujesz solidne i pewne kompetencje, które umożliwiają Ci pracę w charakterze pedagoga szkolnego oraz nauczyciela w klasach I-III szkoły podstawowej. W zależności od tego, na jaką specjalizację zdecydujesz się w trakcie studiów, będziesz mógł zastanawiać się również nad zawodem animatora kultury i czasu wolnego, rozważać pracę w fundacjach, poradniach, świetlicach środowiskowych i samorządach. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku pedagogika nauczycielska bardzo często decydują się również na karierę szkoleniowca, nauczyciela osób dorosłych, trenera i mentora biznesu oraz doradcy zawodowego.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na pedagogikę nauczycielską na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: przyjęcie na studia na kierunku pedagogika nauczycielska odbywają się na podstawie konkursu dyplomów licencjackich.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK PEDAGOGIKA NAUCZYCIELSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Jednostka prowadząca

Pedagogika nauczycielska stopień: (II), czas trwania: 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku pedagogika nauczycielska

Pedagogika nauczycielska - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

PEDAGOGIKA NAUCZYCIELSKA STUDIA NIESTACJONARNE

PEDAGOGIKA NAUCZYCIELSKA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

PEDAGOGIKA NAUCZYCIELSKA STUDIA II STOPNIA

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku pedagogika nauczycielska

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując pedagogikę nauczycielską?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • różnorodnych metodologii badań edukacyjnych i sposobów wykorzystywania ich w praktyce
 • rozumienia i wspierania procesów efektywnego kształcenia
 • organizowania właściwych sytuacji edukacyjnych, które pozytywnie wpływają na jakość i szybkość uczenia się
 • różnicowania działań pedagogicznych w zależności od indywidualnych potrzeb dzieci i młodzieży na różnych poziomach edukacji
 • podstaw antropologii kultury
 • prowadzenia diagnostyki, profilaktyki i terapii pedagogicznej
 • pracy w różnych, niekiedy wymagających środowiskach społecznych, które mają wpływ na edukację dzieci i młodzieży
 • pokonywania trudności edukacyjnych i rozwojowych dzieci i młodzieży w praktyce indywidualnej oraz we współpracy z rodzicami
 • podstaw filozofii edukacji
 • prowadzenia zajęć plastycznych, kształtowania wrażliwości estetycznej oraz tworzenia przestrzeni ku uwalnianiu twórczej ekspresji
 • emisji głosu
 • andragogiki oraz wyzwań stojących przed nauczycielem osób dorosłych
 • kierunków rozwoju i zadań stawianych przed literaturą dziecięcą
 • podstaw pedagogiki ogólnej i porównawczej
 • edukacji poprzez sztukę, teatr i media

Gdzie będziesz pracował po kierunku pedagogika nauczycielska?

Absolwent kierunku pedagogika nauczycielska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • nauczyciel w szkołach podstawowych w klasach I-III
 • pedagog szkolny
 • animator kultury
 • fundacjach, poradniach i świetlicach środowiskowych
 • samorządach
 • szkoleniowiec
 • nauczyciel osób dorosłych
 • trener i mentor biznesu
 • doradca zawodowy

Zobacz inne kierunki Pedagogiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU PEDAGOGIKA NAUCZYCIELSKA

Komentarze (0)