Archeologia
Łódź
Pokaż
Studia na kierunku archeologia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku archeologia | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku archeologia możesz podjąć na 11 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | archeologia - uczelnie >
Archeologia to jeden z kierunków, który można zaliczyć do grupy studiów historycznych. Studenci w trakcie wszystkich semestrów nauki otrzymują gruntowną wiedzę, ale w ich codziennej pacy największą rolę odgrywać będą umiejętności! Uczą się więc, jak gromadzić, badać, opisywać czy analizować zebrany materiał. Dowiadują się, jak skutecznie korzystać z dostępnych źródeł w codziennej pracy badawczej.
Specjalności
Współczesne studia archeologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku archeologia: archeologia konfliktu. wojna i przemoc w pradziejach, archeologia polski i powszechna, archeologia historyczna, archeologia powszechna.
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku archeologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, historia sztuki, geografia, język polski, matematyka, język obcy, język łaciński i kultura antyczna.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Kierunki takie jak archeologia mają więc praktyczny program kształcenia, który oparty jest na stabilnych podstawach teoretycznych. Po zakończeniu nauki zatrudnienia szukać można w różnorodnych instytucjach badawczych czy ośrodkach naukowych. Na absolwentów czeka będą także muzea, ośrodki związane z kulturą i historią czy firmy zajmujące się prowadzeniem wykopalisk.
Żeby dostać się na archeologię, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język polski, język obcy nowożytny, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości narodowych i mniejszości etnicznych, język regionalny, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku archeologia:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku archeologia: bronioznawstwo, historia archeologii, krypty grobowe - metody badań, łacina, materialny wymiar kultury w ujęciu etnograficznym - wybrane aspekty w kontekście badań archeologicznych.
W ramach studiów zgłębisz wiedzę z zakresu archeologii wielu epok - od terenów śródziemnomorskich aż po obszary Nowego Świata. Skupisz się również na metodach i technikach wykopaliskowych, zarówno tych tradycyjnych jak i nowoczesnych.
Dzięki zdobytej wiedzy będziesz potrafić określić przynależność kulturową zabytków oraz umiejscowić je w czasie.Co więcej, poznasz zagadnienia prawne związane z ochroną dziedzictwa kulturowego, co umożliwi Ci, na przykład pracę w muzeum.Cały okres studiów przygotuje Cię do wyjazdów i ekspedycji archeologicznych, w których, jak absolwent tego kierunku, będziesz mógł wziąć udział.
W programie studiów na kierunku archeologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kiedy wkroczyli do Europy pierwsi Homo sapiens? Jak wyglądały zwierzęta sprzed trzech tysięcy lat? Jak budowane były skomplikowane sieci tuneli w starożytności? Na te pytania bez problemu odpowiadają najwięksi archeologowie dzisiejszych czasów. Jak absolwent tego kierunku będziesz mógł dołączyć do tego grona!
Kierunek archeologia można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać opcję najbardziej dopasowaną do swoich planów i potrzeb. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku.
Natomiast wybierając studia niestacjonarne na naukę będziesz musiał poświęcić wybrane weekendy semestru. Studenci, którzy zdecydują się aplikować na powyższe studia zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk historycznych, geograficznych czy humanistycznych.
Studia na kierunku archeologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
W planie zajęć na kierunku archeologia znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów, takich jak:
Studenci najwięcej czasu poświęcą doskonaleniu swojej wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem ery starożytnej i średniowiecznej, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ponadto, dowiesz się więcej na temat różnorodnych kultur i cywilizacji, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej praktyce zawodowej.
W czasie studiów na kierunku archeologia, oprócz wiedzy teoretycznej rozwiniesz także cenne umiejętności praktyczne. Jako student będziesz uczestniczył w licznych wyjazdach terenowych, badaniach powierzchniowych czy wykopaliskach, podczas których poznasz specyfikę branży archeologicznej.
Studenci nauczą się także analizy danych architektonicznych przy użyciu zaawansowanych technologii informatycznych. W programie znajdzie się także lektorat z języka obcego, na którym rozwiniesz swoje zdolności językowe i tym samym zwiększysz swoje szanse na międzynarodową karierę.
Od zawsze chciałeś zajmować się wykopaliskami i zgłębiać tajniki historii czyhających pod powierzchnią ziemi? A może interesują Cię zabytki lub praca w muzeum? Jeżeli wpisujesz się w powyższy opis to archeologia będzie świetnym wyborem dla Ciebie!
5. Gdzie studiować archeologię
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek archeologia:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku archeologia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Kierunek archeologia można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają sześć semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Natomiast nauka na studiach magisterskich trwa dwa lata. Po upływie tego czasu zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Archeologia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia