Elektroradiologia
Warszawa
Pokaż
Studia na kierunku elektroradiologia to studia licencjackie lub magisterskie z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej, których program kształcenia koncentruje się w zagadnieniach z zakresu fizyki, elektroniki, medycyny oraz biologii.
Studia na kierunku elektroradiologia | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku elektroradiologia możesz podjąć na 12 uczelniach publicznych oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | elektroradiologia - uczelnie >
Studia zazwyczaj trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończą się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studenci w trakcie studiów otrzymują rozległą i interdyscyplinarną wiedzę między innymi z zakresu: anatomii, fizjologii, obrazowania medycznego i radioterapii, budowy i funkcjonowania terapeutycznej i diagnostycznej aparatury z użyciem promieniowania jonizujacego i pola elektromagnetycznego.
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku elektroradiologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, matematyka, informatyka, geografia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci elektroradiologii odnajdują się w pracy między innymi w pracowniach diagnostyki elektromedycznej, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w pocesie kwalifikacyjnym na kierunek elektroradiologia na większości uczelni:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Chcesz dowiedzieć się jak działa aparatura radiodiagnostyczna i jak się ją obsługuje? Twoją mocną stroną są nauki ścisłe oraz medyczne i szukasz innowacyjnego kierunku, który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom nowoczesnego rynku? Jeśli tak to kierunek Elektroradiologia może okazać się dla Ciebie doskonałym wyborem!
Studia na kierunku elektroradiologia chętnie wybierane są przez osoby, które chciałby swoją intelektualną przyszłość związać z zawodami medycznymi, ale niekoniecznie czują, że kierunek lekarski spełniłby ich oczekiwania. Warto wziąć wtedy pod uwagę kierunek taki jak elektroradiologia, Znajduje się on w ofercie niemal każdej uczelni medycznej.
1. Tryb i typ studiów
Studenci swoją przygodę z nim związaną mogą rozpocząć od kształcenia stacjonarnego (dziennego) lub niestacjonarnego. Zastanów się, która forma nauki będzie dla ciebie najdogodniejsza. Studia stacjonarne są bezpłatne (w uczelniach publicznych) oraz mają formę regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia – to wtedy odbywają się zajęcia.
Studia na kierunku elektroradiologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku elektroradiologia: anatomia radiologiczna, fizyka z elementami fizyki współczesnej, kardiologia i radiologia inwazyjna, informatyka medyczna, standardy akredytacyjne w opiece zdrowotnej.
Studia elektroradiologiczne mają bardzo rozbudowane programy kształcenia. Osoby, które je wybierają, muszą mieć świadomość, że czeka je wiele intelektualnych wyzwań. Pierwsze semestry kształcenia poświęcone będą na poznawanie zagadnień podstawowych, charakterystycznych dla nauk medycznych.
W programie studiów na kierunku elektroradiologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Najważniejsze będzie jednak zapoznawanie się z tymi zagadnieniami, które mają ścisły związek z przeprowadzaniem wszelkich badań diagnostycznych, opartych o radioterapię i elektroradiologię. Studenci będą się bowiem uczyć tego, jak wykonywać poprawnie wszystkie te badania przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Przyszli elektroradiolodzy przejdą także przez intensywny kurs, wprowadzający do medycyny.
Oznacza to, że studenci zetkną się z treściami charakterystycznymi dla chociażby chirurgii, onkologii, czy ortopedii. Kierunki studiów takie jak elektroradiologia zakładają także odbycie szczegółowych praktyk na oddziałach szpitalnych – przyszli absolwenci dzięki temu nie będą wyłącznie dysponować rozbudowaną wiedzą. Znaczenie będzie mieć przede wszystkim jej umiejętność praktycznego wykorzystania.
Jaką wiedzę i umiejętności nabędziesz w ramach studiów na kierunku Elektroradiologia? Po ukończeniu studiów będziesz świetnie przygotowany do świadczenia usług medycznych w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii.
Co więcej, zdobędziesz wiedzę teoretyczną o metodach diagnostycznych z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, gamma czy protonowych. Poznasz także zasady odbioru i przekazywania sygnałów bioelektrycznych oraz badań z zakresu diagnostyki elektromedycznej.
4. Gdzie studiować elektroradiologię
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek elektroradiologia:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku elektroradiologia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Kierunki studiów takie jak elektroradiologia dzielą się na dwa podstawowe cykle kształcenia. Podział ten obejmuje większość kierunków w Polsce, także częściowo te z kręgu medycznego. Studenci swoją przygodę z kształceniem wyższym rozpoczną od studiów I stopnia. W przypadku elektroradiologii trwają one trzy lata, a więc sześć semestrów. To czas zdobywania podstawowej wiedzy, a po obronie pracy dyplomowej – otrzymanie tytułu licencjata.
Z kolei studia II stopnia na kierunku elektroradiologia trwają dwa lata. Studenci wzbogacają wtedy znacząco swoje kompetencje i przygotowują się do obrony najważniejszej pracy dyplomowej, która – jeśli wszystko powiedzie się pomyślnie – zagwarantuje im tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako absolwent tego kierunku? O pracę możesz ubiegać się w pracowniach rentgenowskich, rentgenoskopii i radiologii interwencyjnej. Zatrudnienie możesz również podjąć w placówkach zajmujących się radioterapią lub medycyną nuklearną.
W dobie szybkiego rozwoju medycyny nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem ciekawej pracy w zawodzie. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany aparaturą diagnostyczną i w przyszłości chciałbyś zająć się tym w sposób profesjonalny to na pewno odnajdziesz się na tym kierunku!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Elektroradiologia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia