Architektura - Rzeszów

Architektura - Rzeszów

Architektura - Rzeszów

Studia w Rzeszowie na kierunku

architektura 

Odkryj kierunek architektura w Rzeszowie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Architektura – studia Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia na kierunku architektura w Rzeszowie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera architekta) lub magistra (drugi stopień kształcenia).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w trybie stacjonarnym

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku architektura, w roku akademickim 2021/2022, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym.

 

czytaj dalej wszystko o Architektura - Rzeszów

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie jest kierunek architektura

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Jednostka prowadząca

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura w Rzeszowie

Architektura to kierunek specyficzny, nie tylko dlatego, że łączy w sobie wiele, nierzadko abstrakcyjnych zagadnień. Aby dołączyć do grona studentów należy wziąć udział w konkursie świadectw, w którym trzeba pochwalić się dobrą oceną z matematyki. Czy to koniec? Nie. Kolejnym etapem rekrutacji jest egzamin praktyczny sprawdzający uzdolnienia plastyczne kandydata.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku architektura w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • matematyka,
 • historia,
 • historia sztuki, 
 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • geografia.

Wymagania na kierunek Architektura w Rzeszowie są wysokie, między innymi dlatego, by w toku nauki poradzić sobie z szeregiem przedmiotów o różnym zakresie tematycznym. Aby upewnić się w ich aktualności oraz tym, że nie uległy zmianom w czasie, zapoznaj się ze stroną internetową wybranej wcześniej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Architektura w Rzeszowie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA RZESZÓW STUDIA I STOPNIA

ARCHITEKTURA RZESZÓW STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA RZESZÓW STUDIA STACJONARNE

Jak wyglądają studia na kierunku Architektura w Rzeszowie

Cykl nauki, jaki oferują studia w Rzeszowie na kierunku Architektura, można podzielić na trzy komplementarne bloki. Pierwszy z nich zawiera się w teorii historycznej, będącej doskonałym uzupełnieniem zdobywanych w późniejszym czasie kompetencji praktycznych. Dzięki zagadnieniom teoretycznym z zakresu historii sztuki oraz samej architektury, okraszonym sporą dozą informacji o sylwetkach najwybitniejszych twórców i projektantów, zdobędziesz inspiracje niezbędne do czerpania pełni radości z uprawianej dziedziny.

Drugi z bloków to kompleksowa nauka matematyki oraz fizyki, niezbędnych do wprowadzania do tworzonych projektów nuty realizmu – dzięki zgłębieniu podstawowych praw rządzących przyrodą oraz umiejętności wykonywania złożonych obliczeń matematycznych, osiągniesz pewność, że realizacja tworzonych przez ciebie projektów architektonicznych powiedzie się, a powstały w ten sposób budynek będzie odporny na działania warunków zewnętrznych.

Blok trzeci łączy dwa pozostałe i stanowi najważniejszy punkt całych studiów. Warsztatowe umiejętności praktyczne nie tylko pozwolą ci na rozwijanie niezwykle cennego talentu artystycznego, ale również dadzą szansę na postawienie kilku kroków na drodze do rozwoju osobistego pod okiem najlepszych wykładowców.

 

 

Peter Zumthor, szwajcarski architekt, powiedział: „Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu.”

Co można wyczytać z powyższych słów? Między innymi to, że jedną z cech jaką powinien charakteryzować się architekt. Czy można nauczyć się wrażliwości? Raczej nie. A skoro nie wszystkiego można się nauczyć, to znaczy, że Architektura jest wyjątkową dziedziną. Jej rozwój można obserwować śledząc historię powstawania rozmaitych stylów w budownictwie, ich przemian oraz inspiracji czerpanych przez najwybitniejszych architektów naszych czasów.

Architektura odgrywała niezwykle znaczącą rolę już w czasach prehistorycznych, a doskonałym tego przykładem są znaleziska architektoniczne potwierdzające tezę, że od zarania dziejów lidzie starali się, aby tworzone przez nich budowle pełniły funkcję nie tylko czysto pragmatyczną, ale również nosiły znamiona estetyki i unikalności, wzbudzającej zachwyt obserwatorów.

Dzisiejszy rozwój cywilizacyjny i gospodarczy spowodował, że najzdolniejsi młodzi ludzie mogą rozpocząć cykl kształcenia na studiach architektonicznych w Rzeszowie, będącym stolicą podkarpacia. Architektura należy do kierunków najchętniej wybieranych i noszących zaszczytne miano prestiżowych. Dlatego szansę na podjęcie pracy w zawodzie otrzymają wyłącznie najlepsi.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Kierunek Architektura w Rzeszowie zakłada przygotowanie do profesjonalnego, aktywnego i twórczego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni służącej człowiekowi. Studenci poznają między innymi tajniki projektowania architektonicznego, projektowania urbanistycznego, czy konserwacji zabytków, a także zdobywają kwalifikacje do sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego. 

Kierunek Architektura w Rzeszowie realizowany jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku architektura w Rzeszowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Studia architektoniczne w Rzeszowie są wyjątkowe pod wieloma względami. Jednym z nich jest artystyczny charakter kierunku, połączony z pragmatyczną cząstką nauk ścisłych i technicznych. Ta niecodzienna mieszanka sprawia, że szansę na zasilenie grona studentów jednej z uczelni w Rzeszowie będą mieli wyłącznie najlepsi. Zatem jak wygląda sylwetka idealnego kandydata na ten kierunek?

Jeżeli jesteś ponadprzeciętnie uzdolniony plastycznie, co potwierdza uznanie nauczycieli artystycznych przedmiotów, nauka matematyki i fizyki przychodzi ci bez problemu, pisma technicznego używasz z taką swobodą, że z powodzeniem mógłbyś zastąpić nim tradycyjny charakter pisma, a ponadto marzysz o projektowaniu budynków przemysłowych oraz mieszkalnych, to studia na kierunku Architektura w Rzeszowie z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę!

 

4. Tryb studiów

Jako że Architektura zdecydowanie nie należy do grona najłatwiejszych kierunków, uczelnie w Rzeszowie postanowiły nieco ułatwić studentom życie poprzez zaoferowanie możliwości podjęcia ich w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Pierwszy wybór zagwarantuje regularne przyswajanie kierunkowej wiedzy w trakcie pięciu dni tygodnia. Studia niestacjonarne mają charakter weekendowych zjazdów, odbywających się najczęściej dwa razy w miesiącu.

Pamiętaj, że niezależnie od dokonanego wyboru, każdy z absolwentów Architektury na dowolnie wybranej uczelni będą mieli równe szanse na dzisiejszym rynku pracy, co zapobiegnie niepotrzebnym sporom i zaprowadzi na świecie nieco więcej sprawiedliwości.

Ile trwają studia na kierunku Architektura w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku Architektura w Rzeszowie

Studia na kierunku administracja w Rzeszowie trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Czas trwania, jaki trzeba poświęcić, aby ukończyć wybrane kierunki studiów w Rzeszowie to jedna z tych kwestii, które zdecydowanie należy sprawdzić tuż przez aplikacją. Coraz poważniej rozważasz podjęcie studiów na kierunku Architektura w Rzeszowie i chciałbyś wiedzieć, jaki jest czas ich trwania?

Pierwszy stopień opisywanego kierunku zostanie zwieńczony tytułem inżyniera. Jako „klasyczne” studia inżynierskie, Architektura będzie trwała trzy i pół roku. 

Jaka praca po studiach na kierunku Architektura w Rzeszowie

Jaka praca po studiach na kierunku Architektura w Rzeszowie

Jaką pracę możemy znaleźć kończąc studia na kierunku Architektura w Rzeszowie? Przymiotników odpowiadających na to pytanie będzie bardzo wiele – przyszłościową, ambitną, potrzebną światu, dobrze płatną, umożliwiającą ciągły samorozwój.

Absolwenci znajdą zatrudnienie w pracowniach projektowych architektonicznych i urbanistycznych zarówno już istniejących, jak i własnych. Otworzenie swojej działalności gospodarczej pozwoli na realizację wymarzonych celów w sposób niezależny od szefostwa, którego na dobrą sprawę wcale nie będzie.

Zatrudnienie w jednostkach administracji samorządowej i państwowej pozwoli absolwentom na wzięcie udziału w światowej skali projektach użyteczności publicznej, a także wzięcie odpowiedzialności za nowo powstałe zapiski prawne, regulujące funkcjonowanie powstawania i realizacji szeroko rozumianych projektów architektonicznych.

Jeżeli natomiast marzysz o podjęciu kariery naukowej, która będzie ściśle powiązana z kierunkiem twojego kształcenia, zatrudnienia poszukasz między innymi w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych. Być może przyczynisz się do dokonania odkryć, które wkrótce zrewolucjonizują ludzkość.

Jak sam widzisz, wachlarz możliwości zawodowych, oferowanych przez ukończenie studiów na kierunku Architektura w Rzeszowie, będzie niesamowicie szeroki, co przyczyni się do uniknięcia pewnych zawodowych frustracji i przedwczesnego wypalenia.

Gdzie studiować na kierunku architektura w Rzeszowie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek architektura w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Architektura w Rzeszowie

Kierunki architektoniczne od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Przykrą, ale oczywistą sprawą jest to, że nie są to studia dla każdego. Zatem co należy sprawdzić, zanim zdecydujesz się aplikować na Architekturę?

Uważasz, że osiągnięte przez ciebie wyniki maturalne z przedmiotów wiodących dla Architektury, czyli matematyki, fizyki i języka obcego są wystarczające, aby mieć szansę na dostanie się na studia? Znasz alternatywną opcję w procesie rekrutacji, czyli osiągnięcie tytułu finalisty lub laureata jednej z olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim? Jesteś w stanie uzyskać wymaganą ilość punktów z praktycznego sprawdzianu umiejętności plastycznych? Pragniesz stać się częścią artystycznego światka architektów? Jeśli tak, śmiało możesz przejść do kolejnego podpunktu.

 

Proces rekrutacji

Zanim zgłosisz swoją kandydaturę na Architekturę, musisz najpierw zgłębić wymagania rekrutacyjne, wyznaczone przez regulamin uczelni leżących w kręgu twojego zainteresowania. Zazwyczaj pierwszym krokiem do rozpoczęcia studiów jest aplikacja za pośrednictwem formularza, zamieszczonego na stronie internetowej wybranego ośrodka akademickiego.

Podążając za przejrzystymi instrukcjami z pewnością nie zgubisz się w rekrutacyjnych zawiłościach.

 

Dokumenty

Do zwieńczenia całokształtu rekrutacyjnego procesu wystarczy jedynie dostarczyć potrzebne dokumenty w odgórnie ustalonym terminie. Weź ze sobą:

 • Fotografię do legitymacji studenckiej
 • Formularz zgłoszeniowy
 • Kserokopię świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Rzeszowie

studia w Rzeszowie

 

ARCHITEKTURA - ważne informacje

architektura studia

studia architektoniczne w Rzeszowie

studia architektoniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Architektura w Rzeszowie

Podjęcie decyzji o wyborze kierunku kształcenia już jest dużym sukcesem i krokiem ku naszej przyszłości, lecz kandydaci na studia muszą zmierzyć się z jeszcze jedną nie wiadomą: gdzie studiować? Jakie ma kierunek Architektura w Rzeszowie opinie?

Błażej, student drugiego roku Architektury w Rzeszowie, mówi:

„Studiuję Architekturę bo ją kocham. Studiuję w Rzeszowie, bo go kocham. To proste. W życiu trzeba kierować się tym, co najważniejsze, a najważniejsza jest właśnie miłość. Pasja, radość – to powinno dawać nam energię do działania, a to miasto właśnie takie jest.”

Kierunki architektura i budownictwo w Rzeszowie

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 

Komentarze (2)

ddddd odpowiedz

dlaczego na politechnice rzeszowskiej nie otworzono jeszcze studiów architektonicznych niestacjonarnych?

marek Gosztyła odpowiedz

Lubię zupę ogórkową. A Ty?