Dietetyka kliniczna to ścieżka kształcenia, która pozwala studentom zdobyć wiedzę w zakresie dietetyki ogólnej, ściśle związanej z leczeniem człowieka chorego. W trakcie nauki studenci poznają m.in. sposoby żywienia pacjentów na różnych etapach choroby, które zapobiegają jej rozwojowi lub zaostrzeniu. Absolwenci dietetyki klinicznej potrafią zaplanować zdrową dietę, dopasowaną do stanu zdrowia pacjentów, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb.
Studia na dietetyce klinicznej poświęcone są zagadnieniom związanym np. z: podstawowymi jednostkami chorobowymi (chorobami dietozależnymi); powszechnymi nawykami żywieniowymi pacjentów; żywieniem kobiet w ciąży i kobiet karmiących; alergiami pokarmowymi; podstawami farmakologii klinicznej w zakresie dietetyki czy sposobami opracowywania planów żywienia dla osób chorych.
Absolwent dietetyki klinicznej przygotowany jest m.in. do udzielania porad żywieniowo-dietetycznych dla osób zdrowych i zmagających się z zaburzeniami odżywiania lub przewlekłymi chorobami metabolicznymi. Dzięki temu osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą zająć się zawodowo prowadzeniem poradnictwa dietetycznego i leczenia żywieniowego np. w warunkach szpitalnych i ambulatoryjnych, w przychodniach lub we własnej działalności gospodarczej.
Studenci dietetyki klinicznej szkolą się w zakresie m.in.: prowadzenia dokumentacji klinicznej pacjenta; wykonywania prostych czynności oceniających organizm człowieka; diagnozowania zmian w funkcjonowaniu organizmu mierzącego się z zaburzeniami odżywiania; planowania diety dostosowanej do stanu zdrowia pacjenta; przeprowadzania wywiadu żywieniowego z pacjentem przebywającym pod stałą opieką lekarza.
W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty, które poświęcone są np.: interakcji leków z pożywieniem; zastosowaniu witamin lub składników mineralnych; sposobom leczenia otyłości i niedożywienia szpitalnego; metodom planowania i opracowywania jadłospisów i potraw wchodzących w skład różnych rodzajów diet; podstawom profilaktyki i leczenia dietetycznego chorób dietozależnych,
W programie studiów na dietetyce klinicznej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: podstaw żywienia człowieka zdrowego i chorego; interakcji leków z pożywieniem; zasad edukacji żywieniowej; sposobem przechowywania i kontroli jakości produktów żywieniowych; metod oceny stanu odżywienia; technik planowania jadłospisów; zasad postępowania dietetycznego w różnych jednostkach chorobowych.
Absolwent dietetyki klinicznej są przygotowani do pracy, która wymaga zdolności np. organizowania procesów żywieniowych w warunkach klinicznych, ze wsparciem personelu administracyjno-medycznym. Uczelnie w Warszawie zapewniają także studentom tej ścieżki możliwość zdobycia kompetencji niezbędnych do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie poradnictwa dietetycznego.
Absolwent dietetyki klinicznej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Dietetyka kliniczna to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku dietetyka.
W trakcie nauki studenci dietetyki zdobywają interdyscyplinarną wiedzę z zakresu m.in. biologii, chemii i medycyny. Ponadto uczestnicy zajęć poznają również np. społeczne, kulturowe i psychologiczne aspekty żywienia człowieka, a także technologiczne zmiany, które kształtują żywienie we współczesnym społeczeństwie.
Absolwenci tego kierunku przygotowani są do prowadzenia własnej działalności gospodarczej – w programie studiów na dietetyce nie brakuje przedmiotów, które poświęcone są ekonomii, zarządzaniu czy prawnym ograniczeniom pracy dietetyka. Osoby, które ukończyły ten kierunek, gotowi są m.in. do prowadzenia działań, które mają na celu promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Oznacza to, że absolwenci dietetyki nabyte kompetencje mogą wykorzystywać nie tylko w środowisku medycznym, ale i medialnym, gastronomicznym lub sportowym.
Dowiedz się więcej: dietetyka studia w Warszawie
Zobacz także: