Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak prawo możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli rozważałeś regularne studiowanie i systematyczną naukę, idealnym rozwiązaniem będą studia dzienne. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz podjąć studiów stacjonarnych, warto rozważyć tryb zaoczny i spotkania w weekendy. Pamiętaj jednak, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
Program kształcenia wypełniony jest przedmiotami z zakresu różnego rodzaju prawa na przykład: prawo karne skarbowe, prawo pracy, prawo ochrony środowiska, prawo człowieka, prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo rzymskie, prawo spadkowe, prawo rzeczowe, prawo administracyjne i wiele innych. W siatce zajęć znajdziesz między innymi także:
-
retorykę z erystyką dla prawników,
-
postępowanie nieprocesowe z elementami prawa materialnego – kazuistyka,
-
teorię i filozofię prawa,
-
systemy usług prawniczych (Legal management),
-
etykę prawniczą,
-
łacińską terminologię prawniczą
-
i wiele innych.
Po ukończeniu kierunku prawo w Zielonej Górze możesz podejść do egzaminu na aplikację sądowniczą, prokuratorską, radcowską, komorniczą czy notarialną, która analogicznie pozwoli Ci realizować się jako sędzia, radca prawny czy chociażby notariusz.
Absolwenci zdobywają szczegółową wiedzę z zakresu prawa, administracji, ekonomii, filozofii, historii i wielu innych, a także rozwijają kompetencje erudycyjne i komunikacyjne. Zdobywają i kształcą również umiejętności językowe, które są niezwykle cenione przez pracodawców i umożliwiają współpracę na arenie międzynarodowej. Studia prawnicze gwarantują interdyscyplinarne wykształcenie niezwykle przydatne w wielu branżach i sektorach zarówno prywatnych, jak i publicznych.
1. Dla kogo ten kierunek?
Adam Zagajewski stwierdził: „Nie trzeba wielkiej bystrości, żeby zobaczyć, do czego prowadzi deptanie prawa. Chociaż człowiekowi, nawet wykształconemu, prawo może wydać się nudne. Trzeba doświadczenia, żeby dostrzec, że za suchymi paragrafami kryje się ochrona naszej wolności, ładu, porządku społecznego, że w prawie tkwi ukryte piękno”. Wydaje się, że te słowa odzwierciedlają sedno tak ważnej nauki, jaką jest prawo, które ma chronić nas przed niesprawiedliwością.
Kandydaci na studia prawnicze w Zielonej Górze powinni wykazywać zainteresowanie historią, polityką polską i zagraniczną czy kwestiami prawnymi i administracyjnymi państwa. Jest to kierunek idealny dla pasjonatów nauk humanistycznych i ekonomicznych, ale także osób, które pragną zadbać o bezpieczeństwo państwa i społeczeństwa w sferze przepisów prawnych. Jeśli dostrzegasz w sobie tego typu cechy, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku prawo w Zielonej Górze realizowane są w ramach studiów jednolitych. Studia jednolite trwają pięć lat.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia prawnicze w Zielonej Górze na kierunku prawo możesz realizować na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Zielonogórskim, który oferuje bardzo bogatą ilość najważniejszych przedmiotów, realizowanych podczas wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń i seminariów. Studia tego typu przewidują także wiele godzin praktyki zawodowej.
4. Praca po studiach
Absolwenci studiów prawniczych na kierunku prawo w Zielonej Górze przystępują do egzaminu na aplikację, która ukierunkowuje ich w dziedzinie najbardziej dla nich interesującej. Studenci mogą rozwijać się zawodowo w kierunku aplikacji sądowej, adwokackiej, prokuratorskiej, notarialnej, radcowskiej czy komorniczej. Ukończenie aplikacji pozwala pracować w wybranym zawodzie, to jest analogicznie jako sędzie czy prokurator i tym podobne.
Absolwenci podejmują pracę w prywatnych kancelariach, otwierają własną działalność gospodarczą, pracują także w administracji państwowej, samorządowej i w przedsiębiorstwach. Studenci są przygotowywani do współpracy na arenie międzynarodowej w zakresie usług prawnych i mediacji.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia obfituje w zajęcia z różnego rodzaju prawa, na przykład prawa cywilnego, prawa rzymskiego, prawa konstytucyjnego, prawa karnego, prawa administracyjnego i wielu innych. W siatce zajęć znajdziesz także takie przedmioty jak: historia powszechna prawa, komunikacja prawnicza, retoryka z erystyką dla prawników, systemy usług prawniczych (Legal management), postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne i wiele innych.
W programie studiów na kierunku prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
historia powszechna prawa
-
komunikacja prawnicza
-
retoryka z erystyką dla prawników
-
systemy usług prawniczych (Legal management)