Weterynaria to wręcz unikatowy kierunek, który możesz realizować jedynie na kilku wybranych uczelniach w Polsce. Interdyscyplinarne kształcenie przewiduje realizowanie przedmiotów zarówno ogólnych i podstawowych, jak i kierunkowych oraz fakultatywnych, które umożliwią Ci pogłębianie wiedzy w zakresie najbardziej interesujących Cię treści.
Studia weterynaryjne mają charakter teoretyczny i praktyczny. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki i staże kliniczne, dzięki czemu zdobywają potrzebne umiejętności i są przygotowani do wykonywaniu zawodu lekarza weterynarii.
Według specyfiki kierunku zawodową specjalizację możesz kontynuować na studiach doktoranckich i studiach specjalizacyjnych dla lekarzy weterynarii.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Weterynaria możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia we Wrocławiu w zakresie weterynarii realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć i pół roku, czyli jedenaście semestrów, i kończą się egzaminem magisterskim.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnie skonstruowanym programie kształcenia w ramach kierunku weterynaria we Wrocławiu znajdziesz przedmioty podstawowe, ale czeka Cię także edukacja z nauk przedklinicznych i klinicznych.
Studenci uczęszczają na przykład na anatomię topograficzną, immunologię, diagnostykę kliniczną i laboratoryjną, diagnostykę obrazową, choroby zwierząt gospodarczych.
Będziesz miał/a okazję zapoznać się z higieną żywności, co oznacza, że zapoznasz się z zadaniami inspekcji weterynaryjnej, z ustawodawstwem weterynaryjnym, a także z mikrobiologią i technologią żywności pochodzenia zwierzęcego.
Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe, w których trakcie zapoznają się z działaniami podejmowanymi w ubojniach i zakładach przetwórczych środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.