Kognitywistyka to interdyscyplinarny kierunek, który łączy nauki humanistyczne i społeczne z zagadnieniami z dziedzin informatycznych i przyrodniczych.
Studenci mają okazję zdobyć wiedzę i kompetencje odnoszące się do problematyki kognitywistycznej, związanej z zagadnieniami odnoszącymi się do sposobu funkcjonowania umysłów, narzędziami poznawczymi, fundamentami komunikowania się między podmiotami, a poszczególne treści interpretowane są zarówno pod względem fenomenologicznego opisu tego typu zjawisk, jak i ich podstaw neurofizjologicznych oraz z perspektywy obliczeniowej (logicznej).
W programie studiów znajdziesz przedmioty ogólne, kierunkowe i fakultatywne, a są one realizowane w przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach komputerowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Kognitywistyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Kierunek kognitywistyka w Poznaniu możesz realizować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata (sześć semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na pierwszym stopniu. Kształcenie w tym zakresie trwa dwa lata (cztery semestry) i kończy się egzaminem magisterskim, a zarazem tytułem magistra.
Możesz studiować dziennie (stacjonarnie), czyli od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kognitywistyka to fascynująca dziedzina nauki, która obejmuje umysł i procesy poznawcze. W trakcie tego typu studiów zajmiesz się badaniem i wyjaśnianiem procesów mentalnych takich jak percepcja, reprezentacja, emocje, świadomość, pamięć, rozumowanie, mowa, komunikacja.
Niektóre zajęcia realizowane są w języku angielskim. W kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak: neuronauka, podstawowe problemy kognitywistyki: percepcja, Behavioral & Cognitive Neuroscience, analiza i wizualizacja danych, językoznawstwo kognitywne, anatomia układu nerwowego.
Kierunek pozwoli Ci zapoznać się z mechanizmami biologicznymi, obliczeniowymi, fizycznymi, kulturowymi i społecznymi, które mają znaczenie dla procesów poznawczych; analizują przy tym funkcje języka jako nośnika informacji i narzędzia komunikowania.