Ludzkie zdrowie jest jedną z najwyższych wartości. Na jego straży zawsze czuwają farmaceuci, gotowi do zrealizowania lekarskich recept, doradzenia w wyborze suplementów wspomagających odporność oraz pracujących w rozmaitych laboratoriach farmaceutycznych.
Farmacja w Trójmieście jest kierunkiem bardzo popularnym i chętnie wybieranym przez miłośników biologii, chemii oraz ludzkiej fizjologii i anatomii, którzy chcieliby w przyszłości podjąć pracę na rzecz osób korzystających z opieki zdrowotnej.
Jesteś zafascynowany recepturami leków i substancji farmaceutycznych, a ich wpływ na ludzki organizm nie przestaje cię zadziwiać? Od zawsze uwielbiałeś biologię, fizykę i chemię? Jesteś empatyczny, dokładny i lubisz mieć kontakt z drugim człowiekiem? Jeżeli tak, to studia na kierunku farmacja są stworzone właśnie dla ciebie!
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku farmacja możemy podzielić na:
1.Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia jednolite na kierunku farmacja trwają zazwyczaj pięć lat, a absolwenci mogą liczyć na zdobycie dyplomu z tytułem magistra. Warto wspomnieć, że studia to zazwyczaj dopiero początek nauki – większość farmaceutów przechodzi przez staż w wybranym miejscu pracy.
Studia realizowane są zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Farmację z powodzeniem można zaliczyć do dziedzin interdyscyplinarnych. Jest to kierunek, dzięki któremu zdobędziesz szeroką wiedzę na temat rozmaitych receptur farmaceutycznych, poznasz w sposób szczegółowy ludzką fizjologię i anatomię, a także wykształcisz w sobie ogromną precyzję, która okaże się nieoceniona podczas dokładnego odmierzania substancji chemicznych.
Osoby wybierające naukę na farmacji często zwracają uwagę na to, że są to studia wymagające. Warto zauważyć, że mogą one również przynosić wiele radości oraz atrakcyjnych perspektyw na przyszłość.