Bezpieczeństwo narodowe to bardzo popularny kierunek studiów, który łączy nauki humanistyczno-społeczne. W trakcie realizowanego kształcenia masz szansę zapoznać się z technikami zarządzania kryzysowego i planowania cywilnego. Nauczysz się monitorować zagrożenia i analizować ryzyko w obszarze bezpieczeństwa powszechnego.
Rozwiniesz lub nabędziesz umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, które mogą okazać się przydatne w sytuacjach kryzysowych. W ramach zajęć będziesz analizował/a zagrożenia miejscowe, sporządzał/a plan zarządzania kryzysowego, a także nauczysz się pracować zespołowo i zarządzać zespołem zarządzania kryzysowego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Bezpieczeństwo narodowe w Kielcach możesz realizować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata, czyli cztery semestry. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na etapie licencjatu.
Stacjonarna forma kształcenia to inaczej studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień.
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Pamiętaj także, że studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnym programie studiów w ramach kierunku bezpieczeństwo narodowe znajdziesz takie przedmioty jak: historia stosunków wojskowych, stosunki wyznaniowe i etniczne, rodzaje zagrożeń i sposoby ich rozpoznawania, system zabezpieczeń imprez masowych w UE, ekonomika bezpieczeństwa, ochrona ludności w czasie konfliktów zbrojnych.
Zdobędziesz lub rozwiniesz umiejętności odnoszące się do planowania i organizacji obrony cywilnej, organizacji pracy zespołu i centrum zarządzania kryzysowego, analizy zagrożeń miejscowych, prowadzenia negocjacji. Nauczysz się komunikować wraz z wykorzystaniem środków masowego przekazu.
Nabędziesz także kompetencje, które umożliwią Ci monitorowanie zagrożeń i analizę ryzyka w obszarze bezpieczeństwa powszechnego, a także kształtowanie zagrożeń i analizę ryzyka.