Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychologia rodziny to studia, które umożliwią Ci nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie diagnozowania, terapii dzieci, młodzieży oraz ich rodzin. Kompleksowo opracowany program zajęć pozwoli Ci zrozumieć dylematy dzieciństwa i dorastania, a także umożliwi patrzenie na te etapy przez pryzmat symptomów, etiologię trudności, opóźnień, zaburzeń rozwojowych i relacji rodzinnych.
W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: neuropsychologia kliniczna, problemy i zadania wychowawcze okresu dzieciństwa i dorastania, wspomaganie procesu uczenia się i nauczania w szkole, psychotraumatologia i psychopatologia, seksualność człowieka w cyklu życia, systemowe ujęcie rodziny, patologie społeczne, psychologia osób niepełnosprawnych, uzależnienia od środków psychoaktywnych.
Miejsca zatrudnienia absolwentów studiów psychologicznych w tym zakresie to między innymi centra edukacyjno-rehabilitacyjne, rejonowe ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradnie zdrowia psychicznego, placówkach edukacyjnych, rehabilitacyjnych, leczniczych i resocjalizacyjnych.
Specjalności na kierunku psychologia
Studenci psychologii rodziny poznają podstawy m.in.: psychologii dzieci i młodzieży, psychologii dorosłych, psychologii klinicznej, psychoterapii i psychotraumatologii. W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone np.: różnorodnym zaburzeniom układu nerwowego, które istotnie wpływają na funkcjonowanie rodzin oraz rozwój dzieci i młodzieży; narzędziom i technikom diagnozy psychologicznej dzieci i osób dorosłych; diagnozie środowiska wychowawczego.
Studia na psychologii rodziny pozwalają studentom zdobyć także wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.: szeroko pojetej psychoedukacji uczniów, rodziców i nauczycieli; wspomagania procesu uczenia się i nauczania w szkole; diagnozowania i leczenia zaburzeń zachowania i osobowości; radzenia sobie ze stresem i agresją w szkole. Uczestnicy zajęć poznają np.: podstawy psychosomatyki i psychofarmakologii; problemy i zadania wychowawcze okresu dzieciństwa i dorastania; specyfikę uzależnień oraz wpływ lęku i stresu na funkcjonowanie rodziny.
W programie studiów na psychologii rodziny znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: typów relacji rodzinnych we współczesnym społeczeństwie; zasad, metod i narzędzi diagnozy systemu rodzinnego; rodzajów dysfunkcji i patologii charakterystycznych dla środowiska rodzinnego; technik komunikacyjnych stosowanych w pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi, parami lub rodzinami.
Absolwenci psychologii rodziny mogą podjąć prace np. w: publicznych i niepublicznych szpitalach lub przychodniach; placówkach edukacyjnych, rehabilitacyjnych, leczniczych i resocjalizacyjnych; poradniach psychologiczno-pedagogicznych; poradniach zdrowia psychicznego; centrach edukacyjno-rehabilitacyjnych; centrach pomocy rodzinie; rejonowych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych; ośrodkach adopcyjnych.
Absolwent psychologii rodziny może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia rodziny to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.
Absolwenci psychologii rozumieją indywidualne różnice występujące między pacjentami oraz klientami, a także stosują się do sprawdzonych trendów psychologicznych. Studenci tego kierunku poznają specjalistyczną terminologię stosowaną w profesjonalnym środowisku psychologicznym, dzięki czemu mogą oni prowadzić efektywną współpracę z lekarzami specjalistami. Ponadto kompetencje psychologów cenione są m.in. w: nowoczesnych przedsiębiorstwach, ośrodkach szkoleniowych czy instytucjach kultury.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Poznaniu