Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychologia sportu to bardzo ważne studia, które stanowią odpowiedź na oczekiwania współczesnego rynku pracy. Propozycja kształcenia w tym zakresie umożliwia nabycie wiedzy odnoszącej się do psychologii sportu oraz umiejętności psychologicznych, które są niezbędne w praktyce psychologicznej w ramach sportu, wychowania fizycznego i rekreacji.
Studenci uczą się udzielać wsparcia w rozwoju sportowcom różnych dyscyplin, nabywają umiejętność motywowania sportowców oraz rozwiązywania problemów w odniesieniu do sportu amatorskiego i zawodowego. W siatce zajęć znajdziemy między innymi takie przedmioty jak: podstawy medycyny sportu, psychologia odnowy biologicznej człowieka, techniki relaksacji, motywacja w sporcie, lęk i stres sportowy, psychologia rozwojowa człowieka, psychologia aktywności fizycznej i sportu, motywacja i stres w sporcie.
Absolwenci zatrudniani są na przykład w klubach sportowych i fitness, mediach, klinikach i ośrodkach rehabilitacyjnych, placówkach edukacyjnych, w prywatnych poradniach, klinikach i gabinetach, w publicznej i niepublicznej ochronie zdrowia.
Specjalności na kierunku psychologia
Psychologia sportu pozwala studentom poznać m.in.: psychologiczne aspekty pracy z drużyną sportowa lub indywidualnymi sportowcami; zasady kierowania zespołem; prawne aspekty pracy psychologa sportu; skuteczne techniki relaksacji oraz rodzaje motywacji w sporcie; predyspozycje psychiczne i zaburzenia funkcjonowania wśród sportowców różnych dyscyplin.
Studia na tej ścieżce kształcenia poświęcone są zagadnieniom związanym np. z: psychologią aktywności fizycznej; psychologicznymi aspektami kreowania wizerunku sportowca; agresją i motywacją w sporcie; zasadami organizacji treningu; specyfice walki sportowej.
Absolwenci psychologii sportu są kompleksowo przygotowani m.in. do rozwiązywania różnorodnych problemów psychologicznych, które charakterystyczne są dla wszelkich rodzajów aktywności sportowej..
Absolwenci psychologii sportu przygotowani są kompleksowo do pracy m.in. z osobami uprawiającymi sport czy korzystającymi z usług odnowy biologicznej. Studenci tej ścieżki kształcenia poznają np. psychologiczne aspekty funkcjonowania zawodników, trenerów lub grup sportowych, a także narzędzia i metody diagnozy psychologicznej w obszarze sportu i rekreacji. W programie psychologii sportu znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: medycynie sportu, psychologii rozwojowej, kulturze fizycznej, treningom sportowym, animacji sportu powszechnego i rekreacyjnego czy technikom terapii aktywizującym ruchowo osoby niepełnosprawne.
Uczestnicy zajęć w trakcie nauki poznają np.: podstawy neuropsychologii i fizjologii człowieka; założenia psychologii odnowy biologicznej człowieka; rodzajom treningów relaksacyjnych; psychologii w rehabilitacji; specyfice treningów sportowych osób niepełnosprawnych. Studenci tej ścieżki kształcenia rozwijają także cenne umiejętności komunikacyjne, organizacyjne i zarządcze, które odnajdują szerokie zastosowanie w branży np. doradczej.
W programie studiów na psychologii sportu znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: roli psychologa w utrzymaniu zdrowia psychicznego sportowców lub osób korzystających z odnowy biologicznej; znaczenia i wpływu motywacji, lęku lub stresu na funkcjonowanie sportowców; zasad organizacji pracy zespołu sportowego.
Absolwenci psychologii sportu mogą podjąć pracę np. w: klubie sportowym, sanatorium, uzdrowisku, ośrodku SPA, mediach, klinice lub ośrodku rehabilitacji, ośrodku sportu i rekreacji, publicznej i niepublicznej ochronie zdrowia, placówce edukacyjnej czy w prywatnej poradni lub w gabinecie psychologicznym. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą również rozpocząć własną działalność gospodarczą w zakresie pracy z osobami aktywnymi fizycznie.
Absolwent psychologii sportu może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia sportu to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.
Psychologia to kierunek interdyscyplinarny. Studenci uczą się samodzielnego diagnozowania i wdrażania podstawowej terapii zaburzeń zachowania ludzkiego oraz współpracowania w tym zakresie z innymi specjalistami. Dzięki temu absolwenci psychologii mogą liczyć na zatrudnienie np. w instytucjach medycznych, kulturalnych czy naukowych, a także w nowoczesnych przedsiębiorstwach i organizacjach.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Poznaniu