Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychoterapia to studia na miarę XXI wieku, który skupia się na zmienianiu i udoskonalaniu życia, jak również na osiąganiu wyznaczanych celów. Dzięki propozycji kształcenia w tym zakresie masz szansę zgłębić różne podejścia psychoterapeutyczne, które jednocześnie obejmują koncepcje teoretyczne i kliniczne, jak i dobór optymalnych strategii i procedur terapeutycznych do specyfiki problemów pacjenta.
W trakcie realizowanego programu studiów omawiane są takie zagadnienia, jak na przykład: coaching a psychoterapia, rola emocji w funkcjonowaniu człowieka, nurty w psychoterapii, rozmowa kliniczna, elementy prawa dla psychologów, psychologia różnic indywidualnych, proces i mechanizmy zmiany w coachingu.
Miejsca pracy absolwentów to między innymi: placówki resocjalizacyjne, poradnie, poradnie specjalistyczne. Pracują oni jako specjaliści HR, psychoterapeuci, koordynatorzy procesów rozwojowych, specjaliści, którzy zajmują się szkoleniami, specjaliści w zakresie potrzeb konsumentów.
Specjalności na kierunku psychologia
Psychoterapia to studia, które skierowane są w szczególności do osób zainteresowanych m.in.: wyznaczaniem i osiąganiem określonych celów w życiu; udoskonalaniem jakości życia człowieka; wprowadzanie kontrolowanych zmian do codziennego funkcjonowania ludzi. W trakcie nauki studenci poznają np. różnorodne podejścia psychoterapeutyczne, które uwzględniają różne koncepcje teoretycznego szkolenia, a także kliniczne aspekty umiejętności prowadzenia terapii psychologicznej. Uczestnicy zajęć szkolą się w zakresie m.in.: prawidłowego postępowania w zawodzie terapeuty; doboru optymalnych strategii i procedur terapeutycznych; określania specyfiki problemów pacjenta; opisywania procesów poznawczych, emocji i motywacji człowieka.
Studia na psychoterapii pozwalają studentom zdobyć wiedzę i umiejętności, które niezbędne są np. do leczenia zaburzeń zdrowia za pomocą narzędzi i metod charakterystycznych dla psychoterapii. Absolwenci tej ścieżki kształcenia są kompleksowo przygotowani m.in. do: prowadzenia psychoterapii; stawiania trafnych diagnoz psychologicznych; prowadzenia komunikacji z pacjentem lub klientem; stosowania technik specyficznych dla obszaru coachingu; określania roli emocji w funkcjonowaniu człowieka.
W programie studiów na psychoterapii znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: roli psychoterapeuty w rozwoju człowieka na różnych etapach jego życia; technik komunikacyjnych stosowanych w różnych rodzajach terapii psychologicznych; specyfiki poszczególnych nurtów psychoterapii; narzędzi i metod diagnozy dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych w kontekście zdrowia psychicznego; podstaw poradnictwa psychologicznego.
Absolwenci psychoterapii mogą kontynuować kształcenie w zakresie psychoterapii lub rozpocząć praktykę zawodową np. w poradni psychologicznej, placówce resocjalizacyjnej, instytucji pomocowej czy w dziale szkoleniowym przedsiębiorstwa. Osoby, które ukończyły psychoterapię, mogą liczy na zatrudnienie na takich stanowiskach jak m.in.: psychoterapeuta, koordynator procesów rozwojowych, specjalista HR, specjalista ds. szkoleń, specjalista ds. konsumentów. Ponadto psychoterapeuci mogą prowadzić własną działalność w obszarze związanym z prowadzeniem terapii psychologicznej.
Absolwent psychoterapii może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychoterapia to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.
Interdyscyplinarny charakter psychologii pozwala studentom na zdobycie uniwersalnych kompetencji społecznych i zawodowych. Program kierunku przewiduje liczne przedmioty poświęcone różnorodnym czynnikom kształtującym ludzką psychikę – w trakcie nauki studenci m.in. analizują poszczególne etapy emocjonalnego, społecznego i biologicznego rozwoju człowieka. Ponadto teoretyczne zagadnienia zapoznają studentów z najważniejszymi założeniami prawnymi i etycznymi zawodu psychologa. Absolwenci tego kierunku mogą aplikować na stanowisko np. psychoterapeuty, specjalisty ds. PR, marketingowca, szkoleniowca, coacha czy seksuologa.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Poznaniu