Filologia polska to kierunek dla pasjonatów, którzy interesują się językiem polskim oraz literaturą polskojęzyczną, ale także literaturą światową.
Studenci mają szansę zdobyć wszechstronne wykształcenie, które obejmuje kwalifikacje ogólnopolonistyczne, między innymi odnoszące się do historii i teorii literatury, poetyki, krytyki literackiej, przedmiotów językoznawczych, takich jak historia języka, językoznawstwo ogólne.
Studenci mają szansę wyspecjalizować się w zakresie nauczania języka polskiego, w edytorstwie, ale także w zakresie dziennikarstwa czy copywritingu. Oferta specjalizacyjna jest bogata, ale zmienna, dlatego warto śledzić aktualne propozycje na stronie wybranej uczelni.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia polska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Filologię polską możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Zajęcia na polonistyce prowadzone są przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W siatce zajęć filologii polskiej znajdziemy szereg najważniejszych przedmiotów, takich jak: metodologia badań językoznawczych, literatura powszechna, historia literatury, sztuka wystąpień publicznych, wybrane zagadnienia z historii literatury XIX wieku, gramatyka opisowa i kultura języka.
Kompleksowo opracowany program studiów umożliwia zdobycie wszechstronnego wykształcenia odnoszącego się do teoretycznych i metodologicznych podstaw współczesnej lingwistyki. Będziesz miał/a okazję poznać związki genetyczne i geograficzne między językiem polskim a innymi językami słowiańskimi. Zdobędziesz także wiedzę specjalistyczną, która umożliwi Ci rozpoczęcie pracy w wymarzonym zawodzie.
Studenci zdobywają bądź rozwijają umiejętności analityczne i językowe. Uczą się także różnych stylów pisania oraz poprawności językowej. Rozwijają także umiejętności interpersonalne i kompetencje sprowadzające się do pracy w zespole.