Historia to kompleksowo opracowany kierunek studiów, który umożliwi Ci zapoznanie się z wydarzeniami z przeszłości Polski i świata (od starożytności po wiek XX) i zrozumienie ich znaczenia. Studenci wykształcą przy okazji umiejętności analityczne i zdolność do dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych wydarzeń.
Zagadnienia na studiach historycznych są poszerzane dzięki propozycjom specjalizacyjnym, mającym realny wpływ na tworzącą się karierę zawodową. Możesz specjalizować się w historii administracyjno-samorządowej, archiwalnej, nauczycielskiej. Propozycje ścieżek kształcenia są zmienne, dlatego warto śledzić je na stronach wybranych uczelni.
Rozwiniesz swoją aktywność intelektualną i badawczą, a także będziesz przygotowany/a do właściwego odbioru dorobku kulturowego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Historia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku historia realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra.
Stacjonarna forma kształcenia to studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w tym trybie odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia, wbrew umownej nazwie, odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień.
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wśród przedmiotów zaplanowanych w interdyscyplinarnie konstruowanym programie kształcenia w zakresie historii znajdziesz te o charakterze ogólnym, kierunkowym, a także specjalizacyjnym. Studenci uczęszczają na historię średniowieczną Polski – przegląd źródeł, psychologię ogólną, wstęp do archiwistyki, nauki pomocnicze historii, język łaciński i tym podobne.
Studenci zapoznają się z problematyką społeczną i gospodarczą, praktycznymi aspektami działalności urzędowej, zgłębiają zagadnienia prawne i makroekonomiczne. Uczą się zarządzać dokumentacją, a także rozwijają predyspozycje sprowadzające się do zdolności nauczania.
Studenci mogą brać udział w wyjazdach terenowych, które w znaczący sposób wpływają na komunikatywność i pracę zespołową. Zdobywają także kompetencje z zakresu nauk społecznych (filozofii, socjologii, nauk politycznych).