Matematyka to kierunek o uniwersalnym charakterze kształcenia. Studenci mają szansę zdobyć wszechstronną wiedzę matematyczną, która obejmuje narzędzia matematyczne i informatyczne służące do modelowania i analizowania danych ekonomicznych oraz prognozowania zjawisk finansowych i gospodarczych.
Nauczysz się wykorzystywać metody matematyczne, które są istotne z perspektywy interpretowania i analizowania procesów gospodarczych, zwłaszcza bankowości, ubezpieczeń i przemysłu. Poznasz także nowoczesne metody informatyczne oraz zastosowania matematyki w technice i gospodarce.
Poszczególne zajęcia realizowane są w nowoczesnych i przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach komputerowych, natomiast wykwalifikowane grono akademickie chętnie dzieli się swoim doświadczeniem naukowym i zawodowym w trakcie omawiania najistotniejszych problemów matematyczno-technicznych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Matematyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Matematykę możesz studiować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata (cztery semestry). Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na etapie licencjatu.
Stacjonarna forma kształcenia to studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia realizowane są bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień (mimo umownej nazwy).
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Pamiętaj także, że studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program kształcenia kierunku matematyka konstruowany jest w interdyscyplinarny sposób, ale realizowane przedmioty mogą różnić się w zależności od wybranej uczelni, a nawet specjalności. Studenci zdobywają różne kompetencje i wiedzę specjalistyczną, jednakże kluczowe założenia programowe odnoszą się przede wszystkim do zdobycia wszechstronnej wiedzy matematycznej.
Studenci poznają metody matematyczne stosowane w rozwiązywaniu problemów biologicznych i medycznych, metody konstrukcji i implementacji oprogramowania, które istotne jest w przypadku kierowania procesami przemysłowymi oraz modelowania i przeprowadzania symulacji komputerowej zjawisk fizycznych i procesów gospodarczych, a także sposoby zarządzania danymi i projektowania baz danych.
Rozwiniesz umiejętności przeprowadzania rozumowań matematycznych i dokonywania złożonych obliczeń. Nauczysz się budować, rozwijać i wykorzystywać modele matematyczne. Zdobędziesz także kompetencje językowe w zakresie języka angielskiego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.