Kynologia to unikatowy w skali kraju kierunek, który odpowiada na oczekiwania współczesnego rynku pracy. Jest to nauka o psie, jego hodowli i tresurze. Warto podkreślić, że Polska jest w czołówce europejskich krajów pod względem liczby psów, dlatego specjaliści w tej dziedzinie są niezwykle potrzebni.
W trakcie realizowanych zajęć studenci mają szansę zdobyć wiedzę, która będzie kluczowa w przypadku dbania o dobrą kondycję psa, a także w dążeniu do jego zdrowego trybu życia. Będziesz miał/a okazję poznać szczegółowe informacje odnoszące się do potrzeb żywieniowych w zależności od rasy, wieku, aktywności fizycznej, kierunku użytkowania, stanu fizjologicznego i zdrowia psa.
Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach komputerowych. Teoretyczną wiedzę studenci weryfikują w trakcie praktyk zawodowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Kynologia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek kynologia w Szczecinie może być realizowany na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia; odbywają się w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Stacjonarna forma kształcenia to studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w tym trybie realizowane są bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień (mimo umownej nazwy).
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program kształcenia kynologii konstruowany jest w interdyscyplinarny sposób. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: endokrynologia, immunologia i immunoprofilaktyka weterynaryjna, podstawy biologii rozrodu i rozwoju zwierząt, profilaktyka chorób środowiskowych i odzwierzęcych, kierowanie rozrodem, diagnostyka andrologiczna i ginekologiczna psów, profilaktyka i patologia w rozrodzie psów, rehabilitacja psów, szkolenie psów przewodników osób niewidomych.
Kierunek umożliwi Ci zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie najważniejszych kwestii odnoszących się do życia psów.
Studenci zdobywają wiedzę w zakresie aspektów ekonomicznych, prawnych, etycznych i humanistycznych w kynologii. Poznają zasady bezpieczeństwa, które obowiązują podczas pracy w laboratorium oraz w ramach pracy ze zwierzętami.
Zdobywają także informacje odnoszące się do ekologii psowatych, jak również na temat ochrony środowiska przyrodniczego i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej.