Technologia chemiczna to kompleksowo opracowana propozycja kształcenia, która umożliwi Ci zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu chemii i inżynierii chemicznej i procesowej. W trakcie realizowanych zajęć będziesz miał/a możliwość w praktyczny sposób połączyć wiedzę o syntezie produktów chemicznych ze znajomością metod ich wytwarzania.
Nauczysz się korzystać z dostępnych surowców oraz obsługiwać nowoczesną aparaturę chemiczną. Poznasz zasady bezpieczeństwa i ekonomicznego gospodarowania surowcami, produktami i odpadami chemicznymi.
Zajęcia odbywają się w nowoczesnych pracowniach komputerowych i laboratoryjnych oraz w przystosowanych do prowadzenia kształcenia salach wykładowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Technologia chemiczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Technologię chemiczną w Szczecinie możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie realizowane są w trakcie trzech semestrów (półtora roku). Mają charakter uzupełniający w stosunku do pierwszego etapu kształcenia.
Stacjonarna forma kształcenia prowadzona jest od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni. Na uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny jest odpłatny.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Pamiętaj, że nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, musisz sprawdzić, w jakiej formie są one realizowane. Studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W kompleksowo opracowanym programie studiów technologii chemicznej znajdziesz takie przedmioty jak: ekologiczne problemy w produkcji chemicznej, zarządzanie zasobami ludzkimi i projektami, chemia ogólna i nieorganiczna, zarządzanie jakością i produktami chemicznymi, podstawy wytrzymałości i części maszyn, operacje jednostkowe w technologii chemicznej, termodynamika techniczna i chemiczna.
W trakcie realizowanych zajęć poznasz zasady zrównoważonego rozwoju promowane w nowoczesnych technologiach oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska. Nauczysz się przeprowadzać we właściwy sposób czynności laboratoryjne i analizy, a przy tym obsługiwać nowoczesny sprzęt laboratoryjny i aparaturę pomiarową.
Wykształcisz interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemów technologicznych i inżynierskich, jak również nauczysz się organizować i prowadzić procesy produkcyjne.