Położnictwo - Łódź

Położnictwo - Łódź

Położnictwo - Łódź

Studia w Łodzi

położnictwo

Odkryj położnictwo w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Położnictwo studia Łódź - 2021 | woj. Łódzkie

Studia na kierunku Położnictwo w Łodzi to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku położnictwo, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oferuje 80 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

W czasie studiów na kierunku położnictwo studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk medycznych, biologicznych i nauk o zdrowiu. Ponadto nauczą się sprawowania opieki nad ciężarną kobietą, odbierania porodu oraz opieki nad noworodkiem. Zyskają także zdolność rozpoznawania ciąży oraz jej monitorowania, a także nauczą się podejmowania działań promujących profilaktykę zdrowotną.

Po ukończeniu studiów można podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, między inymi na oddziałach położniczych, patologii ciąży, onkologii ginekologiczej Równie ciekawą opcją może być zatrudnienie w szkołach rodzenia, sanatoriach, czy w jednostkach administracji państwowej i samorządowej. Absolwenci mogą również prowadzić prace naukowe oraz nauczać zawodu położnej/położnika.

 

czytaj dalej wszystko o Położnictwo - Łódź

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi jest kierunek położnictwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Jednostka prowadząca

Położnictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Położnictwo w Łodzi?

Żeby dostać się na studia w Łodzi na kierunku Położnictwo, należy być przygotowanym do tego, że konkurencja może być duża, a w związku z tym warto na poważnie podejść do nauki wiodących przedmiotów odpowiednio wcześnie.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku położnictwo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • język polski

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Położnictwo w Łodzi - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

POŁOŻNICTWO ŁÓDŹ STUDIA I STOPNIA

POŁOŻNICTWO ŁÓDŹ STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

POŁOŻNICTWO ŁÓDŹ STUDIA STACJONARNE

Jak wyglądają studia na kierunku Położnictwo w Łodzi?

Jedną z niezaprzeczalnych, pewnych i uniwersalnych prawd dotyczących każdego człowieka jest to, że został on kiedyś urodzony. Znaczna większość społeczeństwa rozpoczęła swoje życie w szpitalu, a pierwszą osobą, którą dane było ujrzeć niemal wszystkim, była położna/położnik. 

Ogromna odpowiedzialność, spoczywająca na wszystkich przedstawicielach tego zawodu, wynika nie tylko z obowiązku przeprowadzenia akcji porodowej w poprawny i komfortowy dla kobiety rodzącej sposób, ale również z opieki w okresie ciąży, porodu oraz fazy poporodowej nad matką i noworodkiem. Jak wiadomo, jeden nieostrożny ruch mógłby wyrządzić nowonarodzonemu dziecku niewyobrażalną krzywdę, a nawet doprowadzić do śmierci.

Analizując powyższe, można by się zastanowić, dlaczego gratyfikacja finansowa położnych jest niewspółmierna do powagi wykonywanej przez nich pracy, a pozycja w szpitalnej hierarchii przez sporą część ludzi uważana za niską, tym bardziej krzywdzi przedstawicieli tego zawodu. 

Jednak mimo wszystko duża część młodych ludzi decyduje się na wstąpienie na ścieżkę kształcenia, prowadzącą prosto do zawodu położnej lub położnika. Sprzyja temu sytuacja rynku pracy, który nieustannie potrzebuje nowych absolwentów studiów położniczych – dzieci przychodziły, przychodzą i będą nadal przychodzić na świat, w związku z czym podjęcie zawodu związanego z położnictwem daje dużą szansę znalezienia pracy.

 

1. Na początek

Nie boisz się pracy pod presją? Jesteś odporny na stres, a kontakt z niemiłymi pacjentami ci niestraszny? Chciałbyś w przyszłości przyczynić się do poprawienia komfortu kobiet ciężarnych, rodzących oraz będących tuż po porodzie? Masz w sobie wiele empatii i kochasz dzieci? Twierdząca odpowiedź przynajmniej na jedno z pytań może być początkiem świetnej przygody ze studiami na kierunku Położnictwo w Łodzi.

 

2. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

3. Program studiów

Przyszły student kierunku Położnictwo w Łodzi będzie musiał przygotować się na edukację, polegającą na zgłębieniu bardzo trudnej i pochłaniającej ogromną ilość czasu wiedzy. W związku z tym, że Położnictwo jest interdyscyplinarną nauką medyczną, jego podstawy będą oparte na biologii i chemii. W dalszym toku edukacji będziesz systematycznie zgłębiać podstawy niemal wszystkich nauk medycznych, począwszy od pediatrii, na kardiologii skończywszy.

Absolwent łódzkiej uczelni na kierunku Położnictwo będzie posiadał szeroką wiedzę na temat funkcjonowania organizmu noworodków, dokładnego przebiegu ciąży z uwzględnieniem obecnych w niej faz, zarówno podczas ciąży rozwijającej się prawidłowo, jak i zagrożonej. Jako student tego kierunku, podczas praktycznych zajęć warsztatowych nauczysz się skutecznej pracy w grupie, co przełoży się na efektyną współpracę z personelem medycznym podczas odbierania porodów. Posiądziesz techniki, które będziesz mógł wykorzystać w trakcie odbierania porodów naturalnych, jak i zakończonych cesarskim cięciem.

 

W programie studiów na kierunku położnictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

4. Nabywane umiejętności

Nie bez znaczenia pozostanie wiedza z zakresu opieki nad kobietą ciężarną oraz w okresie połogu. Podstawy psychologii pozwolą ci na zrozumienie sytuacji, w której znajduje się świeżo upieczona matka, nie będzie ci obca tematyka depresji poporodowej, a przede wszystkim będziesz w stanie zapewnić pacjentce odpowiednie wsparcie i komfort emocjonalny.

W trakcie studiów położniczych w Łodzi nauczysz się podstawowej opieki nad noworodkiem, niezwykle cennej w perspektywie konieczności zapewnienia dziecku higieny tuż po porodzie oraz odpowiedniego podłączenia do aparatury medycznej w przypadku wystąpienia specyficznych dolegliwości zdrowotnych lub przedwczesnych narodzin.

Wiedza i umiejętności z tego obszaru będą szczegolnie ważne z tego względu, że będziesz musiał zapewnić świeżo upieczonym rodzicom swoistą "instrukcję obsługi" swojego pierwszego dziecka.

Ile trwają studia na kierunku Położnictwo w Łodzi?

Ile trwają studia na kierunku Położnictwo w Łodzi?

Studia na kierunku Położnictwo w Łodzi, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Przed aplikacją na studia na kierunku Położnictwo w Łodzi, warto odpowiedzieć sobie na jedno z kluczowych pytań – ile będzie trwała edukacja na tym kierunku?

Studia licencjackie, od których należy rozpocząć naukę na kierunku Położnictwo, będą trwały sześć semestrów, a więc sześć lat. Z kolei studia drugiego stopnia magisterskie będą trwały cztery semestry.

Jaka praca po studiach na kierunku Położnictwo w Łodzi?

Jaka praca po studiach na kierunku Położnictwo w Łodzi?

W związku z szerokim zapotrzebowaniem rynku pracy na absolwentów studiów na kierunku Położnictwo, a zarazem dobrze wykwalifikowanych pracowników, zdolnych do wypełniania codziennych obowiązków wynikających ze specyfiki pracy, możesz spodziewać się stabilnej pracy w przyszłości. Najbardziej oczywistą zawodową drogą do obrania po ukończeniu studiów na kierunku Położnictwo w Łodzi jest zatrudnienie się w szpitalach, państwowych i prywatnych klinikach oraz innych placówkach medycznych, które posiadają oddziały położnicze.

 

Wyniesiona ze studiów szeroka wiedza na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu w pierwszych fazach życia, okresie ciąży, porodu oraz połogu da ci doskonałe podstawy do opieki nad ciężarnymi, mającymi nieszczęście być w zagrożonej ciąży i wymagających długotrwałej hospitalizacji, odbierania porodów naturalnych oraz będących wynikiem cesarskiego cięcia, a także instruowania świeżo upieczonych rodziców w temacie podstawowej opieki nad noworodkiem.

 

 

Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś zajął się prywatną działalnością w zakresie składania wizyt domowych ludziom, którzy nie mają doświadczenia w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem lub chcieliby zasięgnąć opinii na temat niepokojących ich kwestii.

Dzięki podstawowej, szerokiej wiedzy z obszaru większości nauk medycznych, będziesz mógł spróbować swojego szczęścia jako pracownik w specjalistycznej ambulatoryjnej oraz podstawowej opiece zdrowotnej, gdzie twoje zadania będą polegały między innymi na udzielaniu pierwszej pomocy pacjentom znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Niezależnie od obranej drogi zawodowej po ukończeniu studiów na kierunku Położnictwo w Łodzi, możesz spodziewać się, że przyszła praca będzie niewyczerpującym się źródłem satysfakcji oraz adrenaliny wynikającej z wielkiej odpowiedzialności, jaka będzie na tobie spoczywać.

Gdzie studiować na kierunku Położnictwo w Łodzi?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek położnictwo w Łodzi

 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

 

 

1. Uczelnie publiczne (państwowe)

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Położnictwo na Uniwersytecie Medycznym jest realizowane na Oddziale Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu. Studia są prowadzone w systemie dwustopniowym: 3 lata trwają studia, pozwalające zdobyć zawód położnej, a następnie dwuletnie studia magisterskie.

W rekrutacji 2021/2022 studia możesz podjąć w trybie:

 • Stacjonarnym (studia bezpłatne limit miejsc 72 osób)

 

Studia na kierunku położnictwo są przeznaczone dla tych, dla których cud narodzin jest nie tylko zawodem, a odpowiedzialną misją. Zawód położnej bowiem, należy do najstarszych zawodów świata, czego dowodem są starożytne opisy i piktogramy.

Zawód ten wiąże się z troską o mamę i jej dziecko od pierwszych dni po narodzinach, przez co wymaga od przyszłych kandydatów olbrzymiego zaangażowania i empatii. Każda ciąża jest inna, poród może przysporzyć problemów, a opieka nad maleńkim dzieckiem to często zadanie, którego obawiają się przyszli rodzice.

Położna jest zatem osobą, która jak nikt inny pomoże w pierwszych momentach, przygotuje młodych ludzi do nowej, często najważniejszej roli rodziców. Położna/położny to zawód szczególnego zaufania społecznego, zawód, gdzie obok wiedzy, umiejętności i wykształcenia, niezbędna jest pasja i powołanie. Kandydat na te studia medyczne, powinien odznaczać się skupieniem i opanowaniem, a przy tym umiejętnością podzielenia swojej uwagi.

Dobrze, by przyszła położna lub położny, byli spostrzegawczy – często niewielkie nawet gesty bądź sytuacje mogą świadczyć o problemach lub komplikacjach. Uniwersytet Medyczny w Łodzi przygotuje swoich studentów do pracy w publicznych i prywatnych ośrodkach zdrowia, klinikach, szkołach rodzenia, a nawet sanatoriach.

Dowiedz się więcej

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Położnictwo w Łodzi?

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Przede wszystkim należy zwiększyć swoją świadomość na temat aktualnie obowiązujących przepisach rekrutacyjnych na łódzkich uczelniach, gdyż mogą się one zmieniać, a bycie na bieżąco powinno być kluczowe dla przyszłych studentów każdego z kierunków. 

Podobnie jest z Pielęgniarstwem w Łodzi. Jako, że jest to kierunek medyczny, to przedmiotami wiodącymi w procesie rekrutacji są biologia i chemia. Nie należy także zapominać o matematyce, z której wynik maturalny również będzie brany pod uwagę. Znacznie ułatwiony start mają finaliści konkursów przedmiotowych, którzy otrzymują stuprocentowy wynik z egzaminu bez konieczności podchodzenia do niego.

Kandydaci na studia medyczne pierwszego stopnia na kierunku Położnictwo w Łodzi wybierani są na podstawie konkursu świadectw. W przypadku aplikacji na studia drugiego stopnia wszystko wygląda analogicznie z oczywistym wyjątkiem, że zamiast wyników maturalnych, w procesie rekrutacji brane są pod uwagę oceny z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia.

 

Proces rekrutacji

Pierwszym krokiem do ujrzenia swojego nazwiska na liście studentów, którzy od października rozpoczną swoją batalię z medycznymi przedmiotami wykładanymi na Położnictwie w Łodzi, będzie elektroniczna rejestracja. Polega ona na wypełnieniu formularza, znajdującego się na stronie internetowej danego wydziału, wynikami maturalnymi z przedmiotów branych pod uwagę w procesie rekrutacji.

 

Wymagane dokumenty

Kiedy już otrzymamy wiadomość zwrotną, że nasza aplikacja została pozytywnie rozpatrzona, wystarczy donieść odpowiednie dokumenty do komisji rekrutacyjnej. Na przyszłego studenta będzie czekała wizyta u fotografa, który wykona zdjęcie o wymiarach 35X45mm, które znajdzie się na legitymacji studenckiej. Będzie potrzebna również kserokopia świadectwa maturalnego, a w przypadku aplikantów na studia drugiego stopnia – dyplomu ukończenia studiów licencjackich oraz dowód osobisty i oryginał matury do wglądu przez wyznaczoną ku temu osobę.

 

STUDIA W ŁODZI - ważne informacje

kierunki studiów w Łodzi

studia w Łodzi

 

POŁOŻNICTWO - ważne informacje

położnictwo studia

studia medyczne w Łodzi

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Położnictwo w Łodzi?

Przy wyborze idealnego dla siebie kierunku studiów warto zasugerować się opiniami osób mających z nim do czynienia. 

 

Kamila, studentka pierwszego roku Pielęgniarstwa w Łodzi mówi:

„Od początku nie byłam przekonana, czy podjęta przeze mnie decyzja co do wyboru kierunku jest słuszna. Wiedziałam tylko, że chciałabym robić coś związanego z medycyną w ukochanym przeze mnie mieście - Łodzi. Teraz już wiem, że było warto i każdemu mogę polecić te studia!”

Kierunki medyczne w Łodzi

farmacja
położnictwo
Rozwiń

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)