Mechatronika w Łodzi - terminy rekrutacji

Mechatronika w Łodzi - terminy rekrutacji

Mechatronika w Łodzi - terminy rekrutacji


Terminy rekrutacji na uczelniach 2024/2025

Uczelnie

Filtrowanie
Status uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Politechnika Łódzka Politechnika Łódzka stacjonarneStudia stacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 18.06.2024 do 10.07.2024 Termin rekrutacji II stopnia:od 03.09.2024 do 16.09.2024 Termin dodatkowej rekrutacji:od 03.09.2024 do 11.09.2024 Dowiedz się więcej
niestacjonarneStudia niestacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 18.06.2024 do 10.07.2024 Termin rekrutacji II stopnia:od 03.09.2024 do 16.09.2024 Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Harmonogram rekrutacji +

By wziąć udział w rekrutacji na kierunek mechatronika, powinieneś jak najlepiej prześledzić harmonogram rekrutacji. Uczelnie w Łodzi ustalają go indywidualnie, więc szczegóły znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich, jego trzon wygląda jednak bardzo podobnie. Przyszli studenci zaczynają swoją przygodę z rekrutacją od rejestracji na platformach kwalifikacyjnych już na przełomie kwietnia oraz maja.

O tym, czy dostali się na wymarzone studia dowiedzą się w połowie lipca, ponieważ mniej więcej wtedy ogłaszane są wyniki maturalne. W Polsce nie liczy się bowiem kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów z egzaminów dojrzałości. To także czas składania podstawowych dokumentów oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.

Studia na kierunku mechatronika mają prestiżowy profil ścisły, więc nie każda osoba ma szansę, by dostać się na nie w pierwszym terminie. Uczelnie w Łodzi wychodzą naprzeciw tego wyzwania i na te kierunki, na które nie zostały wypełnione limity miejsc, otwierają dodatkowe terminy kwalifikacji. Ta rekrutacja trwa na ogół w sierpniu oraz we wrześniu. Wtedy masz jeszcze szansę stać się studentem wybranej uczelni.

Dokumenty rekrutacyjne +

Gdy już dostaniesz się na wymarzone studia mechatroniczne, do dziekanatu uczelni będziesz musiał dostarczyć wybrany zestaw dokumentów. To ważny etap rekrutacji, a jego zaniedbanie sprawi, że zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. By tego uniknąć, sprawdź odpowiednio wcześnie na stronach internetowych uczelni, co konkretnie powinno się wśród nich znaleźć. Każdy ośrodek akademicki ustala bowiem swój indywidualny zestaw dokumentów. Jego trzon jest jednak bardzo schematyczny, więc szczególną uwagę przywiąż do przygotowania dokumentów takich jak:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • aktualna fotografia;
  • różnego rodzaju podpisane umowy.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne dokonasz za pośrednictwem poczty polskiej, przy pomocy przelewu bankowego lub płatności elektronicznych (payU). Pamiętaj, że są one obowiązkowe i w zależności od kierunku wahają się od 85 do nawet 150 zł. Uczelnie w Łodzi swoje opłaty rekrutacyjne ustalają indywidualnie, czasami jest tak, że kandydaci płacą za pulę kierunków, a czasami za jeden. Informacje też znajdziesz na stronach internetowych uczelni w zakładkach rekrutacyjnych. Pamiętaj jednak, by opłatę rekrutacyjną wykonać terminowo, ponieważ liczy się czas jej księgowania. Do dziekanatu danej uczelni również będziesz musiał dostarczyć potwierdzenie wykonanego przelewu.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku mechatronika mają profil ścisły. Obejmują wiele zagadnień technicznych, więc do procedury rekrutacyjnej powinieneś przygotowywać się na długo przed egzaminami maturalnymi. Szansę na studia w Łodzi na tym kierunku mają wyłącznie najlepsi. Wśród przedmiotów, które zdajesz, powinny się znaleźć przede wszystkim: matematyka, informatyka, fizyka. Nacisk połóż również na naukę języka obcego nowożytnego. Pamiętaj, że przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym uatrakcyjnią twoją kandydaturę.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Uczelnie w Łodzi indywidualnie ustalają swój przelicznik punktów kwalifikacyjnych. Według niego przeliczane są punkty, otrzymane przez kandydatów podczas egzaminów maturalnych. Liczy się przede wszystkim to, czy zdawane przedmioty są zgodne z wymogami kwalifikacyjnymi oraz to, na jakim poziomie były zdawane. Maturzyści mogą wybierać pomiędzy poziomem podstawowym a rozszerzonym. Oczywiście poziom rozszerzony punktowany jest zawsze dużo wyżej, więc jest zdecydowanie korzystniejszy.

Olimpiady oraz konkursy +

Ambitni uczniowie, którzy interesują się wynalazkami, nowinkami technicznymi, czy po prostu naukami ścisłymi, mogą wziąć udział w olimpiadach przedmiotowych. Wiedza uczestników powinna zawsze przekraczać poza ramy szkół średnich, jest jednak o co walczyć, ponieważ laureaci i finaliści olimpiad na stopniu centralnym znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Jeżeli chciałbyś rozpocząć studia w Łodzi na kierunku mechatronika i uwielbiasz poszerzać swoją wiedzę, to rozważ olimpiady takie jak:

  • Olimpiadę Wiedzy Technicznej;
  • Olimpiadę Matematyczną;
  • Olimpiadę Fizyczną;
  • Olimpiadę Wiedzy Technicznej i Wynalazczości;
  • Olimpiadę Lingwistyki Matematycznej itd.

Komentarze (0)