Grafika - Poznań

Grafika - Poznań

Grafika - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

grafika

Odkryj kierunek grafika w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Grafika studia Poznań | woj. wielkopolskie

Studia na kierunku grafika w Poznaniu to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć na niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. 

W rekrutacji na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie na kierunku grafika, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UAP oraz uczelni prywatnej. Ceny wahają się od 7200 zł do 10200 zł za pierwszy rok studiów.

 

W trakcie studiów na kierunku grafika w Poznaniu studenci nauczą się projektowania graficznego z zastosowaniem nowoczesnych programów i narzędzi informatycznych. Ponadto rozwiną zdolności ogólnopolityczne i nauczą się malarstwa, rysunku oraz rzeźby. Dowiedzą się także, w jaki sposób przygotować oprawę graficzną oraz wykonywać projekty 2D i 3D.

Absolwenci będą przygotowani do wykonywania zawodu grafika komputerowego, specjalisty do spraw animacji, projektanta gier komputerowych, web designera, grafika kreatywnego oraz ilustratora. Co więcej mogą związać swoją przyszłość z wydawnictwami, firmami informatycznymi oraz z instytucjami kultury.

 

czytaj dalej wszystko o Grafika - Poznań

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest kierunek grafika

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Collegium Da Vinci w Poznaniu

Collegium Da Vinci w Poznaniu

Jednostka prowadząca

Grafika stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku grafika

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Jednostka prowadząca

Grafika stopień: (I)  (II)  (Jednolite), czas trwania: 3 lata • 2 lata • 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie grafika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu

Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu

Jednostka prowadząca

Germanistyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku germanistyka

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Grafika w Poznaniu?

Grafika należy do specyficznych kierunków studiów. Do zasilenia grona studentów zazwyczaj wystarcza osiągnięcie wystarczająco wysokich wyników maturalnych. Jednak osiągnięcie sukcesu edukacyjnego i czerpania pełni satysfakcji z przyszłego zawodu, należy posiadać określone predyspozycje artystyczne, szczególnie cenne dla praktykowania Grafiki.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Grafika w Poznaniu - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

GRAFIKA POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

GRAFIKA POZNAŃ STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku grafika w Poznaniu

Studia I stopnia

Jak wyglądają studia na kierunku Grafika w Poznaniu

Świat idzie do przodu a wraz z nim technologie, na których są oparte narzędzia multimedialne. Każdy z nas korzysta z nich na co dzień. Programy do obróbek zdjęć stały się dla nas dniem powszednim, gdyż wszyscy chcemy wyglądać jak gwiazda.

Niewielu z nas jednak wie, że grafika komputerowa to kierunek studiów – ba! – kierunek, który ma coraz to większe zainteresowanie. Uczelnie wychodzą naprzeciw wszystkim tym, którzy chcą być najlepszym w swoim fachu. Największe miasta w Polsce wciąż poszerzają swoją ofertę, by przyciągnąć studentów.

Zdarza się jednak, że potencjalni kandydaci nie biorą tych studiów „na poważnie” – powszechnie panująca opinia o braku pracy po grafice jest nie tylko krzywdząca, ale też po prostu błędna. Coraz większa ilość firm opiera się na logotypach, odbiorze graficznym i odczuciach klientów. To wszystko sprawia, że grafików komputerowych jest coraz więcej. A jak to wygląda w Poznaniu?

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

 

Wiedza

Student grafiki komputerowej dowie się jak tworzyć interaktywną i dynamiczną grafikę komputerową. Poszerzy też swoją wiedzę o niezbędne narzędzia, pomocne w trakcie przebiegu studiów.

Absolwent natomiast, będzie wiedział jak stworzyć dynamiczne aplikacje lub serwisy internetowe, pozna przydatne przybory (takie jak aplikacje bądź witryny internetowe), ułatwiające późniejszą pracę w zawodzie. W trakcie studiów student dowie się jak wykorzystywać najnowsze technologie w pracy twórczej.

 

Umiejętności

Student pozna podstawową terminologię w zakresu grafiki komputerowej oraz zrozumie, jak odwzorować otaczającą nas rzeczywistość w sposób graficzny. Dowie się, czym jest rozdzielczość oraz systemy kodowania kolorów.

Absolwent tych studiów pozna także technikę modelowania 3D oraz zasady przekształcania obiektów w ten właśnie obraz. Kandydat na te studia po ich ukończeniu pozna czym jest wektorowość w grafice oraz czym jest obiekt i atrybut. Będzie aktywnie słuchał, by realizować zlecenia klientów, zgodnie z ich wymaganiami.

Studia te umożliwiają także poznanie samego siebie – determinują do bardzo dobrej organizacji pracy własnej, nawet jeśli jest ona pod presją czasu.

 

Kompetencje społeczne

Absolwent tego kierunku nauczy się, jak w sposób efektywny wykorzystywać poznaną w trakcie studiów wiedzę w kontekście graficznym i komputerowym. Pozna, czym jest grafika komputerowa a poznane umiejętności umożliwią mu znaleźć pracę w tym kierunku.

Będzie rządny pogłębiania swej wiedzy, a kompetencje powstałe w trakcie studiów umożliwią znalezienie pracy w wybranym przez niego kierunku.

 

Program studiów i przedmioty

Nie należy zapominać, że kierunek grafika komputerowa, to kierunek artystyczny. Każdy, kto skończy ten kierunek, nauczy się czym jest specjalistyczna obsługa najczęściej używanych programów komputerowych. Dzięki temu słuchacz tych studiów będzie w stanie przekształcić swoją wyobraźnię na program komputerowy lub wybitne zdjęcie.

Przeszkoleni wykładowcy dołożą niezbędnych starań, by przyszły absolwent doskonalił swoje techniki malarskie i rysunkowe oraz, by kształcił się w kierunku artystycznym. Większość z absolwentów będzie w stanie poszerzyć swój warsztat o całkiem nowe sposoby tworzenia. Dzięki kilkunastogodzinnym szkoleniom, każdy ze studentów będzie w stanie nadać mu wymiaru artyzmu. 

 

 Przedmiotami, które najpewniej napotkasz na swojej drodze jako student Grafiki, będą między innymi:

 • Historia grafiki
 • Pracownia animacji
 • Pracownia ilustracji
 • Socjologia sztuki
 • Podstawy prawa

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Jedną z najważniejszych predyspozycji przyszłego adepta grafiki komputerowej jest zamiłowanie do technologii. Każdy ze studentów musi czuć się swobodnie w temacie nowinek technicznych, a pogłębiająca się chęć wiedzy nie może być przeszkodą.

W trakcie wykładów, każdy słuchacz przyswoi niezbędną wiedzę z historii i teorii współczesnej, dzięki czemu ułatwi to odnalezienie własnego stylu i pomoże w odnajdywaniu piękna twórców współczesnych. Większość przyszłych studentów tego kierunku musi odznaczać się zamiłowanie do estetyki – co pomoże przy odkrywaniu piękna, obecnych już twórców.

 

Ile trwają studia na kierunku Grafika w Poznaniu

Ile trwają studia na kierunku Grafika w Poznaniu

Studia na kierunku Grafika w Poznaniu trwają 3 lata (studia I stopnia).

Kierunki studiów w Poznaniu mogą różnić się od siebie czasem, jakiego każdy ze studentów będzie potrzebował, aby z powodzeniem ukończyć dany etap nauki, zdobywając tym samym szereg potrzebnych do wykonywania pracy w zawodzie kompetencji.

Ukończenie studiów pierwszego stopnia może zagwarantować absolwentom uzyskanie dyplomu licencjata. Licencjackie studia pierwszego stopnia będą trwały trzy lata, a nauka zostanie rozłożona pomiędzy sześć semestrów.

Grafikę można podjąć zarówno stacjonarnie, jak i zaocznie. Wybierając drugą z opcji, będziesz uczęszczał na weekendowe zjazdy, odbywające się najczęściej co dwa tygodnie.

Gdzie studiować na kierunku grafika w Poznaniu?

 

Grafika studia w Poznaniu - uczelnie:

 • Collegium Da Vinci
 • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu

 

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Grafika w Poznaniu

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać przyszły student grafiki jest sprawdzenie wymagań uczelni. Często zdarza się, że szkoły wyższe organizują dwuetapowy egzamin rekrutacyjny – w pierwszej części jest prezentacja wcześniej przygotowanej pracy, w kolejnym etapie jest egzamin praktyczny.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić, jest koszt studiów. Niestety, uczelnie publiczne nie posiadają w swojej ofercie tego kierunku – dlatego z pomocą przychodzą uczelnie prywatne. Średnia cena takich studiów w formie stacjonarnej, to koszt około 9000 złotych.

 

Proces rekrutacji

Studia te mają trochę inny harmonogram rekrutacji, niż pozostałe kierunki studiów. Pierwszym krokiem jest rejestracja na elektronicznych platformach wybranych przez kandydata uczelni. Po rejestracji, przychodzi informacja zwrotna, czy kandydat zakwalifikował się do egzaminów wstępnych w danej szkole wyższej.

Na ogół w połowie lipca odbywają się wyżej wymienione egzaminy. To właśnie dzięki nim można dostać się na ten artystyczny kierunek. W Poznaniu jednak większość uczelni uruchamia dodatkowe terminy rekrutacji, by kandydat, który z różnych przyczyn nie dostał się na studia w lipcu, miał swoją szansę później.

 

Wymagane dokumenty

Bardzo ważne jest, by kandydat na studia dostarczył swoje dokumenty w wyznaczonym przez uczelnię terminie – zaniedbanie tego elementu skutkuje skreśleniem z listy studentów. By uniknąć tak dużych konsekwencji, należy najpierw zorientować się, jakie dokumenty trzeba przedstawić.

Uczelnie mogą mieć nieznacznie różne wymagania – o wszystkich szczegółach należy dowiedzieć się na stronach internetowych szkół wyższych. Na ogół, uczelnie proszą o dostarczenie następujących dokumentów:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • jeżeli do szkoły średniej uczęszczałeś poza granicami polski – świadectwo lub inny dokument wydane poza polskim systemem oświaty;
 • aktualne fotografie do legitymacji studenckiej;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • formularz RODO.

 

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Grafika w Poznaniu?

Jaka praca po studiach na kierunku Grafika w Poznaniu?

Studia graficzne w Poznaniu, w przeciwieństwie do innych kierunków artystycznych, mogą dać olbrzymie możliwości rozwoju i sięgania po niezbędną w dalszym ciągu edukacji wiedzę. Chcąc podążać w tym kierunku, student musi liczyć się z faktem pogłębiania ciągłej wiedzy, gdyż codzienne aktualizacje nowych aplikacji wymuszają na absolwentach rozwój.

Po zakończeniu studiów w tym kierunku, można starać się o pracę jako grafik komputerowy. Jedna przestroga! Trzeba lubić książki ?. Ponad to, można podjąć pracę jako ilustrator gazet i czasopism. Otwarte dla absolwentów tego kierunku są wydawnictwa komiksowe – tutaj także potencjalny grafik komputerowy może znaleźć wymarzoną pracę.

Jeśli jednak absolwent czuje „smykałkę do interesu”, może otworzyć własną działalność gospodarczą i w ramach niej tworzyć niezależne obrazy, grafiki oraz inne potrzebne rodzaje sztuki wysoki i użytkowej.

Zdobyte w trakcie studiów umiejętności umożliwią „rozwinięcie skrzydeł” w dziedzinie tworzenia stron internetowych, które mogą z powodzeniem przynieść wymierne rezultaty w postaci pieniędzy. Wszystko zależy od możliwości, warsztatu i zaangażowania.

 

Możliwości zatrudnienia po kierunku Grafika

Każdy absolwent tego kierunku, zapewne zastanawia się, jak będzie wyglądała jego przyszłość, po tych studiach. Dróg rozwoju i pracy jest bardzo wiele – od korporacji, i wymyślaniu dla nich logotypów, po pracę przy komiksach.

Na rynku pracy jest wiele ofert, gdzie pracodawcy poszukują młodocianych specjalistów. Otwierając najpopularniejsze portale dla poszukujących pracy, można szybko zauważyć, że ofert jest cała masa – szczególnie w większych miastach. Można pracować:

 • W agencjach artystycznych, tworząc graficzne dzieła sztuki;
 • W studiach projektowych, zajmując się między innymi grafiką użytkową – ulotkami, reklamami
 • W korporacjach – tworząc loga i multimedia dla firm
 • Biurach projektowych – produkując nowe strony internetowe, oraz aplikacje.

 

Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Grafika:

 • projektant
 • grafik

Jakie opinie mają studia na kierunku Grafika w Poznaniu?

Ciekawi cię, jaką renomą cieszą się studia na kierunku Grafika w Poznaniu? Nic tak dobrze, jak opinie studentów i absolwentów nie udzieli ci odpowiedzi na to pytanie.

Krzysztof, student pierwszego roku Grafiki w Poznaniu, mówi:

„Przez bardzo długi czas nie wiedziałem, jaki kierunek studiów chciałbym podjąć. Maturę zdałem z losowych przedmiotów, z których czułem się dobry i całe szczęście była to matematyka i informatyka. Wiedziałem jedno – chciałem związać swoją przyszłość z Poznaniem, więc podjęcie studiów gdziekolwiek indziej nie wchodziło w rachubę. Ostatecznie zdecydowałem się na studiowanie Grafiki i póki co jestem bardzo zadowolony.”

Popularne kierunki artystyczne w Poznaniu

Kierunki artystyczne w Poznaniu

animacja
mediaworking
rzeźba
Rozwiń

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

 

Komentarze (0)