Wzornictwo - Poznań

Wzornictwo - Poznań

Studia na kierunku wzornictwo w Poznaniu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Wzornictwo stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

22.08.2024

Wzornictwo studia Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Wzornictwo w Poznaniu to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi projektanta mody. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu materiałoznawstwa, ergonomii czy projektowania produktów. 

Wzornictwo - Poznań
Studia na kierunku wzornictwo w Poznaniu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Studia na kierunku wzornictwo w Poznaniu można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).

Opis kierunku

Wzornictwo to kierunek studiów, który łączy w sobie sztuki plastyczne i techniczne. W programie nauczania znajdziemy takie przedmioty jak kompozycja, materiałoznawstwo, historia sztuki, projektowanie wirtualne czy praktyka projektowania. Studenci wzornictwa zostaną wyposażeni w wiedzę z zakresu technologi i metodyki procesu projektowania, zdobędą również umiejętności stylizacji, prezentacji i produkcji odzieży.

Dzięki umiejętności projektowania kolekcji, komunikacji wizualnej marki czy przestrzeni wystawienniczej absolwenci wzornictwa przygotowani są do podjęcia pracy w świecie mody. Po ukończeniu tego kierunku można też planować swoją zawodową przyszłość w działach produkcji czy agencjach zajmujących się projektowaniem grafiki użytkowej. Ponadto, po ukończeniu studiów absolwenci wzornictwa przygotowani są do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej np. w postaci własnego studia projektowania graficznego, produktów, mody, a nawet wnętrz.

 

Uczelnie

W Poznaniu wzornictwo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (Wydział Architektury i Wzornictwa UAP) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Poznaniu na kierunku wzornictwo w roku akademickim 2024/2025 najczęściej brany jest pod uwagę wynik egzaminu wstępnego. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku wzornictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Wykaz opłat za studia na kierunku wzornictwo w Poznaniu >

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Wzornictwo w Poznaniu?

Zanim zapoznasz się z treścią tego akapitu, powinieneś wiedzieć, że szczegółowe procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od rodzaju wybranej uczelni oraz wielu innych czynników, dlatego warto systematycznie sprawdzać zasady rekrutacji, obowiązujące wybrane miejsce.

Żeby dostać się na Wzornictwo, należy przede wszystkim wykazać się dobrymi umiejętnościami artystycznymi, które zostaną ocenione przez uprawnioną ku temu komisję w czasie wstępnego egzaminu. 

 

Wzornictwo Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu - przedmioty maturalne

Osoby, które chcą rozpocząć studia na kierunku wzornictwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu powinny pamiętać o tym, że w rekrutacji 2024/2025 na ten kierunek obowiązują wyniki sprawdzianu kwalifikacyjnego, który polega na przeglądzie prac dostarczonych drogą elektroniczną przez kandydata. Poza portfolio do uczelni należy dostarczyć list motywacyjny oraz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.  dowiedz się więcej

 

Rekrutacja na wzornictwo w uczelniach niepublicznych (prywatnych)

Uczelnie niepubliczne w Poznaniu przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Uczelnie w Poznaniu - kierunek wzornictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (Wydział Architektury i Wzornictwa) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Opis kierunku

W czasie studiów na kierunku wzornictwo studenci nauczą się projektowania z zastosowaniem zaawansowanych narzędzi i programów informatycznych. Ponadto rozwiną zdolności z zakresu malarstwa, rysunku, fotografii i rzeźby. Poznają także zasady kompozycji brył i płaszczyzn, a także tworzenia grafiki komputerowej. W ramach kształcenia rozwiną wiedzę na temat historii sztuki, wzornictwa oraz architektury.
 

Praca po studiach

Absolwenci znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, wydawnictwach, agencjach reklamowych i marketingowych lub studiach projektowych. Ponadto będą mogli założyć własną działalność gospodarczą o profilu związanym ze swoim wykształceniem.
 

Program studiów i przedmioty

Program studiów na kierunku wzornictwo w Poznaniu jest tak przygotowany, by absolwent po ukończeniu szkoły wyższej miał elementarną wiedzę z jej zakresu. Po opuszczeniu murów uczelni, absolwent nie powinien mieć trudności ze znalezieniem pracy w swoim kierunku – wiedza, którą student zdobędzie, będzie ugruntowywała jego pozycję na rynku pracy.

Należy w tym miejscu powiedzieć, że studia te są interdyscyplinarne, co oznacza, że student nie tylko będzie poznawał tajniki krawiectwa, materiałów i wzorów, ale także dowie się o historii sztuki, filozofii czy malarstwie. Po studiach, wiedza ta powinna być uporządkowana i dawać w młodym człowieku poczucie profesjonalizmu.

W programie studiów na kierunku kosmetologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • Historia ubioru
  • Projektowanie ubioru
  • Podstawy plastycznego kształtowania form
  • Realizacje akcesoriów
  • Akcent plastyczny w projektowaniu

 

Ile punktów na wzornictwo w Poznaniu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 24 punkty.

czytaj dalej progi na wzornictwo w Poznaniu

 

Ogólne cele kształcenia

Studia na kierunku wzornictwo są skierowane do osób kreatywnych, które chcą rozwijać swoje umiejętności projektowe i twórcze w celu tworzenia nowatorskich rozwiązań np. w dziedzinie designu i sztuki użytkowej. Program na kierunku wzornictwo jest zazwyczaj interdyscyplinarny i obejmuje różnorodne przedmioty, takie jak m.in. rysunek techniczny, projektowanie przestrzenne, projektowanie graficzne, projektowanie produktów, projektowanie wizualne, materiałoznawstwo, technologia wytwarzania, ergonomia, marketing, zarządzanie projektami, a także przedmioty związane z teorią sztuki i designu.

Podczas studiów na kierunku wzornictwo studenci uczą się m.in. kreatywnego myślenia, projektowania i rozwiązywania problemów technicznych. W trakcie zajęć rozwijają swoje umiejętności w zakresie m.in. rysunku technicznego, modelowania i prototypowania, korzystania z narzędzi projektowych i technologicznych, analizy potrzeb użytkowników, projektowania zgodnie z zasadami ergonomii i funkcjonalności, oraz prezentacji i komunikacji wizualnej swoich pomysłów.

Absolwenci studiów na kierunku wzornictwo mogą znaleźć zatrudnienie w różnych sektorach, takich jak np. przemysł, reklama, architektura wnętrz, projektowanie mebli, grafika, marketing, multimedia, czy edukacja artystyczna. Mogą pracować jako m.in. projektanci produktów, projektanci wnętrz, projektanci graficzni, projektanci wizualni, specjaliści ds. marketingu i komunikacji wizualnej, konsultanci ds. designu, czy też otworzyć własne pracownie projektowe. Studia na kierunku wzornictwo kształtują kreatywność, umiejętności projektowe oraz techniczne, przygotowując absolwentów do pracy w dziedzinie designu i sztuki użytkowej, gdzie mogą tworzyć nowatorskie rozwiązania, zarówno w obszarze produktów, grafiki, jak i przestrzeni użytkowej.

 

Gdzie studiować na kierunku wzornictwo w Poznaniu?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych im. Prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku wzornictwo, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym.

Kierunek wzornictwo - uczelnie w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 

Limity miejsc

O zakwalifikowaniu kandydatów na wybrane studia decyduje postępowanie kwalifikacyjne, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa. Uczelnie przyjmują kandydatów, którzy zdobyli odpowiednią liczbę punktów w procesie rekrutacyjnym.

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

 

Ile kosztują studia

Osoby, którym zależy na podjęciu bezpłatnej nauki na studiach, mogą zdecydować się na rozpoczęcie studiów stacjonarnych w uczelni publicznej. Studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych oraz oraz studia oferowane przez prywatne uczelnie są z kolei płatne.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki rekrutacji na studia uczelnie indywidualnie publikują w prywatnych profilach kandydatów w systemach IRK oraz ERK. Informacje te dotyczą nie tylko tego, czy dany kandydat zakwalifikował się na wybrany kierunek, ale również liczby zdobytych przez niego punktów i zajmowanego przez niego miejsca rankingowego.

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Preferowana forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych jest zależna od indywidualnej decyzji wybranej szkoły wyższej. Większość uczelni przyjmuje pliki doręczone osobiście przez zakwalifikowanych kandydatów do siedziby instytucji. Niektóre szkoły decydują się także na dopuszczenie możliwości wysłania kompletnego zestawu dokumentów za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Osoby, które pomyślnie przeszły proces rekrutacyjny, mogą składać dokumenty zazwyczaj tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Uczelnie najczęściej przyjmują kompletne zestawy przez kilka wyznaczonych dni, w trakcie których kandydaci muszą dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty. Spóźnienie lub niespełnienie któregoś z wymogów rekrutacyjnych może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Wzornictwo Poznań studia i stopnia

Wzornictwo Poznań studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Wzornictwo Poznań studia stacjonarne

Wzornictwo Poznań studia niestacjonarne

Wzornictwo w Poznaniu

  • Jaka praca po studiach na kierunku wzornictwo w Poznaniu?

    Ukończony kierunek da przeszłemu absolwentowi olbrzymie możliwości zawodowe – zarówno pod względem artystycznym jak i bytowym. Wzornictwo bowiem, przygotuje studenta do przyszłej pracy interdyscyplinarnie – absolwent tego kierunku nie będzie miał wiedzy jedynie teoretycznej – praktyczne ćwiczenia dadzą mu fach i rzetelność swoich umiejętności.

    Z pewnością, docenią to przyszli pracodawcy. Po tym kierunku, można realizować się na wielu płaszczyznach: oczywiście pierwsze co przychodzi do głowy, to biura projektowe lub architektoniczne, które w otwartymi ramionami powitają w swoich szeregach absolwentów wzornictwa. Wybitni ludzie z otwartym umysłem, to przecież narybek, którego takie miejsca poszukują – artystyczne podejścia i koncepty wykorzystywane w projektach użytkowych, komercyjnych czy prywatnych to coś, czego wciąż brakuje.

    Kolejnym miejscem, w którym można ubiegać się o pracę po wzornictwie, będą teatry, muzea, filharmonie lub opery. W każdym z tych miejsc najważniejsze jest poczucie estetyki oraz odbiór sztuki przez widza lub słuchacza. Tylko doświadczony wzornik może poradzić sobie z takim wyzwaniem. Dla tych nieco bardziej przedsiębiorczych jest jeszcze inna droga – otwarcie własnego studia bądź atelier. Tylko w takim miejscu absolwent wzornictwa będzie mógł dać nieograniczony upust swojemu talentowi, a własna praca może przynosić mu nie tylko dostatnie życie, ale także rozpoznawalność i renomę.

    Jeśli jednak obawiasz się tak dużej odpowiedzialności, a zakładanie firmy nie jest dla ciebie – polecamy rozejrzeć się za pracą w istniejących już studiach i salonach modowych. Często starsi koledzy mogą pomóc w rozpostarciu skrzydeł, kiedy świeżo upieczony absolwent wzornictwa nie jest jeszcze pewny siebie.

     

    Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku wzornictwo

    Możliwości jest wiele, a wybór należy tylko do przyszłego absolwenta. Czy wybierze drogę indywidualną, radząc sobie przy tym z dość przyziemnymi sprawami, takimi jak choćby czynsz, czy pójdzie w świat jako specjalista teatralny – wybór ten powinien być podyktowany jedynie umiejętnościami i wyobraźnią.

    Ośrodki kulturalne, projektowe i architektoniczne, stają przed wybitnymi absolwentami tego kierunku otworem, a miejsc pracy w tych miejscach wciąż przybywa. Wszystko zależy więc od możliwości kandydata.

     

    Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku wzornictwo

    • Projektant
    • Specjalista ds. designu
    • Kreator
    • Asystent teatralny

     

    Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Wzornictwo?

    Absolwenci kierunku studiów Wzornictwo mają szeroki wybór wśród zawodów artystycznych. Najczęściej wybieranymi stanowiskami są: projektant, specjalista ds. reklamy oraz grafik. Ile zarabiają i jakie obowiązki do nich należą?

     

    Projektant

    Projektant jest zatrudniany zwykle w firmach zajmujących się odzieżą, teatrach oraz na planach filmowych, gdzie wymagany jest również odpowiedni dobór strojów. Projektant tworzy kolekcje ubrań, które nie tylko trafią na sklepowe półki, a następnie do naszych szaf, ale również ubraniami artystycznymi. Zajmuje się on tworzeniem projektów od podstaw co oznacza, że poza szkicem dobiera także materiał i dodatki. Mediana zarobków projektanta wynosi 6990 zł brutto.

     

    Specjalista ds. reklamy

    Jest to stanowisko pracy, które możemy znaleźć w agencjach reklamowych, mediach lub wydawnictwach. Specjalista do spraw reklamy zajmuje się tworzeniem kampanii reklamowych. Współpracuje on z całym sztabem ludzi, który jest odpowiedzialny za grafikę, slogany oraz metody przekazu. Specjalista do spraw reklamy rozplanowuje budżet oraz kontaktuje się z mediami. Mediana zarobków wynosi 5480 zł brutto.

     

    Grafik

    Grafik ma bardzo szerokie możliwości zatrudnienia. Może on pracować w agencjach reklamowych, studiach fotograficznych lub wydawnictwach. Może także pracować jako freelancer, czyli osoba, która może pracować w dowolnym i dogodnym dla siebie miejscu. Grafik tworzy projekty na zamówienie takie jak np. logo, plakaty czy okładki. Pracuje on na tablecie graficznym lub różnych programach do obróbki zdjęć. Mediana zarobków to 5410 zł brutto miesięcznie.

    Źródła: wynagrodzenia.pl (luty 2023)

     

    *Musisz pamiętać, że wynagrodzenia mogą się różnić pomiędzy sobą, na co ma wpływ wiele czynników. Wahania w stawkach mogą zależeć od wykształcenia, ukończonych kursów, stażu pracy, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenie często różni się w zależności od województwa czy miasta.

     

Jakie opinie mają studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu?

Podjęcie decyzji w kwestii wyboru swojej ścieżki edukacyjnej, która będzie miała bardzo istotny wpływ na przyszłe życie, jest nieodłącznym elementem istnienia każdego człowieka. Niestety bardzo często wybór ten jest trudny. Opinie starszych kolegów z pewnością okażą się użyteczne dla większości.

Małgorzata, studentka pierwszego roku Wzornictwa w Poznaniu, mówi:

„Od zawsze chciałam związać swoją przyszłość z artystycznym kierunkiem, który pozwoli doskonalić mój talent, a jednocześnie zagwarantuje możliwość godnego życia. Wybór był prosty, padło na Wzornictwo w Poznaniu. Mimo, że nauka jest czasem ciężka, to niczego nie żałuję.”

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

 

Pozostałe uczelnie w Poznaniu na których jest kierunek WZORNICTWO

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia