Każdy zawód powinien być wykonywany z poszanowaniem pewnych zasad, norm i przepisów. Pod tym kątem zawód psychologa wydaje się szczególny, dlatego każdy student studiów psychologicznych musi uczęszczać na zajęcia z przedmiotu o nazwie Etyka zawodu psychologa. Jest to przedmiot, który ma przekazywać wiedzę, ale również uwrażliwiać i kształcić właściwą postawę zawodową w oparciu o kodeks etyczny psychologa, Deklaracje Praw Człowieka i fachową literaturę. Kładzie nacisk na świadomość odpowiedzialnego, profesjonalnego – zwłaszcza w aspekcie moralnym- funkcjonowania przyszłych psychologów w zawodzie zaufania społecznego oraz możliwość kreowania adekwatnego, wieloaspektowego wizerunku społecznego tej profesji.
Dzięki realizowanym zajęciom studenci Psychologii poznają specyfikę i terminologię związaną z interdyscyplinarnym ujęciem etyki zawodu psychologa. Poznają standardy etyczne i prawne postępowania psychologa w różnych obszarach funkcjonowania w zawodzie zaufania społecznego, jak również psychologiczne dylematy moralne współczesności.
Etyka zawodu psychologa to przedmiot, dzięki któremu studenci potrafią identyfikować i analizować źródła dylematów etycznych w pracy psychologa sprzyjające ich rozwiązaniu, a także planować profesjonalne etycznie działania specyficzne dla psychologa badacza, popularyzatora, praktyka, nauczyciela, czy biegłego.
idź do kierunku PSYCHOLOGIA STUDIA KRAKÓW