Weterynaria w Lublinie to 5,5-letnie studia (jednolite magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu weterynarza. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu fizjologii i hodowli zwierząt czy farmakologii weterynaryjnej.
Studia na kierunku weterynaria w Lublinie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia jednolite magisterskie
Czas trwania
5,5 roku (studia jednolite magisterskie)
Opis kierunku
Studia w Lublinie na kierunku weterynaria opierają się na wykładach teoretycznych, podpartymi szeregiem zajęć praktycznych — laboratoriów i zajęć w terenie (praktyki). Studenci zapoznają się między innymi z tym, jak prawidłowo przeprowadzać różnorodne zabiegi chirurgiczne, dostosowywać leczenie zwierząt do ich indywidualnych potrzeb oraz co robić, by zadbać o jak najlepszą egzystencję zwierząt gospodarczych. Program kształcenia przewiduje również naukę mikrobiologii i parazytologii, anatomii i fizjologii zwierząt, zootechniki czy etyki i prawa weterynaryjnego.
Absolwenci weterynarii mają możliwość pracy w różnych sektorach związanych z opieką zdrowotną nad zwierzętami. Mogą starać się o zatrudnienie w klinikach weterynaryjnych, inspekcjach sanitarnych, fermach czy ośrodkach badawczo-rozwojowych. Weterynarze pracują również w instytucjach zajmujących się kontrolą jakości żywności, zapewniając, że produkty pochodzenia zwierzęcego są bezpieczne do spożycia przez ludzi. Po ukończeniu studiów absolwent może zdecydować się również na pracę na rzecz dzikich zwierząt w ośrodkach rehabilitacji lub organizacjach zajmujących się ochroną i badaniem dzikiej przyrody.
Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. Ceny na weterynarii w Lublinie w 2024/2025 r zaczynają się od 12000 zł za pierwszy rok studiów.
Gdzie studiować kierunek weterynaria w Lublinie
Studia w Lublinie 2024/2025 na kierunku weterynaria możesz podjąćna 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek weterynaria w Lublinie
W procesie rekrutacji na studia w Lublinie na kierunku weterynaria w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia,biologia, fizyka i astronomia, matematyka. | weterynaria Lublin - przedmioty maturalne
Kierunek weterynaria w Lublinie to bardzo prestiżowa dziedzina nauk medycznych, która wzbudza duże zainteresowanie. Kandydatów na jedno miejsce jest bardzo wielu, dlatego musisz postarać się o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Wybrane przedmioty warto zdawać na poziomie rozszerzonym, by jak najbardziej zwiększyć swoje szanse na miejsce na listach przyjętych. Przygotuj się na przykład z fizyki czy matematyki. Obowiązkowo musisz zdawać biologię i chemię. Pamiętaj także o badaniach lekarskich, które potwierdzą Twoją zdolność do podjęcia pracy w zakresie weterynarii.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia na kierunku weterynaria w Lublinie
Studia na kierunku weterynaria w Lublinie realizowane są w ramach studiów jednolitych magisterskich. Studia jednolite trwają pięć i pół roku i kończą się tytułem magistra.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia obfituje w nauki z zakresu biologii, chemii czy fizyki. Kształcenie obejmuje kwestie anatomiczne zwierząt czy różnego rodzaju choroby oraz wpływ zwierząt na życie człowieka.
W programie studiów na kierunku weterynaria znajdziesz takie przedmioty jak np.:
żywienie zwierząt i paszoznawstwo,
fizjologia zwierząt,
chów i hodowla zwierząt,
farmakologia weterynaryjna,
mikrobiologia,
higiena zwierząt rzeźnych i mięsa,
etologia, dobrostan i ochrona zwierząt,
technologie w produkcji zwierzęcej
i wiele innych.
Zajęcia realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów. Obfitują także w szereg ciekawych staży klinicznych w zakresie chorób ptaków, psów i kotów, koni czy zwierząt gospodarskich lub praktyk odnoszących się do hodowli, inspekcji weterynaryjnej czy weterynarii klinicznej.
Uczelnie w Lublinie zapewniają swoich absolwentom gruntowne wykształcenie odwołujące się do chorób zwierzęcych, ich leczenia, profilaktyki, higieny produktów, które są pochodzenia zwierzęcego, a także z zakresu zdrowia ludzi i jego ochrony w kontekście chorób pochodzenia zwierzęcego. Studenci zyskują umiejętności sprowadzające się do właściwego przeprowadzenia badań lekarskich, zdobywają zdolności analityczne i komunikacyjne. Studia medyczne w zakresie weterynarii kształcą najlepszych ekspertów w swojej dziedzinie. Jeśli zagadnienia związane z anatomią i fizjologią zwierząt znajdują się w gronie Twoich zainteresowań, jak również czujesz powołanie, które odnosi się do niesienia pomocy zwierzętom i ludziom zarazem, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie.
Ile trwają studia na kierunku weterynaria w Lublinie
Studia na kierunku weterynaria w Lublinie trwają 5,5 roku (studia jednolite).
Studia w Lubliniena kierunku weterynaria zapewniają absolwentom wiele możliwości rozwoju i pracy. Studenci są przygotowywani do rozpoznawania, zapobiegania, zwalczania i leczenia chorób zwierząt; wykonywania zabiegów chirurgicznych; badania stanu zwierząt; badania zwierząt rzeźnych, mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego; wydawania opinii i orzeczeń lekarsko-weterynaryjnych; wykonywania badań i weterynaryjnej oceny środków żywienia zwierząt oraz warunków ich wytwarzania; nadzoru sanitarno-weterynaryjego nad produktami pochodzenia zwierzęcego, ochrony zdrowia publicznego i środowiska oraz obrotu zwierzętami; upowszechniania wiedzy weterynaryjnej, zarządzania w zakresie spraw weterynaryjnych, wykonywania badań laboratoryjnych dla celów diagnostycznych, profilaktycznych, leczniczych lub sanitarno-weterynaryjnych.
Absolwenci uzyskują tytuł lekarza weterynarii po sześcioletniej edukacji. Są przygotowani do pracy na stanowisku lekarskim. Wielu z nich decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej, inni pracują w klinikach, które zajmują się zwierzętami. Weterynarze służą swoją pomocą i udzielają wskazówek w przypadku zagrożenia zdrowia i życia zwierzęcia bądź człowieka. Weryfikują także działanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Wielokrotnie współpracują ze środkami masowego przekazu, gdzie udzielają porad i wyrażają opinie na temat sytuacji związanej z fauną i sytuacją ekologiczną XXI wieku. Jest to bardzo trudny, ale niezwykle satysfakcjonujący kierunek medyczny, który zapewni Ci prestiżowy zawód, nieustający rozwój i możliwość realizowania pasji w zakresie medycyny zwierząt.
Jak wygląda rekrutacja na weterynarię w Lublinie
Weterynaria - rekrutacja na uczelniach w Lublinie:
Weterynaria w Lublinie należą do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Lublinie. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie aplikowało 1294 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się 9 kandydatów.
Jakie progi na weterynarię w Lublinie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 221 punktów.
Ile kosztują studia na kierunku weterynaria w Lublinie
Studia stacjonarne na kierunku weterynaria w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Angelika, studentka piątego roku jednolitych studiów magisterskich, stwierdziła:
Zwierzęta naturalnie koegzystują z człowiekiem. To oczywiste, że musimy o nie dbać i im pomagać. Czuję się w obowiązku im służyć, ponieważ wiemy, że same nie są w stanie wyleczyć się w każdej sytuacji. Jeśli jesteś gotowy się poświęcić, zachęcam do studiowania weterynarii.
Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu