Prawo studia stacjonarne Trójmiasto

Prawo studia stacjonarne Trójmiasto

Studia na kierunku prawo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne
Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku prawo

Uczelnie, gdzie prawo jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Prawo w biznesie stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni

Bezpieczeństwo narodowe stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku bezpieczeństwo narodowe

04.01.2023

Prawo - studia stacjonarne (dzienne) Trójmiasto - 2023 | woj. pomorskie

Studia na kierunku prawo w Trójmieście to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Prawo studia stacjonarne Trójmiasto
Studia na kierunku prawo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Studiów stacjonarnych bezpłatnie można podjąć się na uczelni publicznej – Uniwersytecie Gdańskim.

Za stacjonarne studiowanie prawa należy zapłacić na dwóch uczelniach niepublicznych (prywatnych): Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni

 

Prawo to kierunek poświęcony zagadnieniom o naturze humanistyczno-społecznej. W trakcie studiów uczestnicy zajęć poznają szczegółowo charakterystykę systemu prawnego w Polsce, a także badają specyfikę prawa europejskiego. Współczesne uczelnie kładą duży nacisk na szkolenie specjalistów, którzy będą umieć poruszać się sprawnie nie tylko w problematyce polskiego prawa, ale również na międzynarodowym rynku prawniczym.

Studenci prawa poznają najważniejsze zagadnienia socjologiczne, administracyjne, ekonomiczne i gospodarcze — przyglądają się zależnościom występującym między najważniejszymi czynnikami kształtującym system prawny. Absolwenci tego kierunku przygotowani są do pracy praktycznej w zawodach prawniczych.

 

Jakie wymagania na kierunek Prawo w Trójmieście?

 

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.

 

Najczęściej wymaganymi przedmiotami w czasie rekrutacji na kierunek prawo są takie przedmioty jak:

  • historia,
  • język obcy,
  • język polski,
  • język łaciński i kultura antyczna,
  • matematyka,
  • wiedza o społeczeństwie

 

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

Jak wyglądają studia na kierunku prawo w Trójmieście?

Studia prawnicze wiążą się z dużą dawką wiedzy teoretycznej, do której pojęcia niezbędna będzie bardzo dobra pamięć. Skuteczny prawnik potrafi nie tylko sprawnie rozwiązywać problemy klientów, ale także widzi wpływ systemu prawnego na funkcjonowanie społeczeństwa, postępuje zgodnie z etyką prawniczą i umiejętnie prezentuje się w środowisku specjalistycznym. Studenci prawa przygotowani są do rzetelnego pełnienia funkcji odpowiedzialnych za sprawiedliwe egzekwowania prawa.

 

1. Wiedza i umiejętności

Przyszli prawnicy zdobywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy m.in. w sądach, kancelariach prawniczych czy urzędach. W trakcie studiów studenci poznają najważniejsze dokumenty prawne, które budują polski system prawny.

Ponadto uczestnicy zajęć potrafią rozwiązywać nie tylko problemy prawne i ekonomiczne, ale także różnorodne konflikty. Studenci uczą się tego, w jaki sposób przemawiać, a także zapoznają się ze specyfiką zawodów prawniczych.

 

Wiedza

Program zajęć na kierunku prawo przewiduje liczne zajęcia poświęcone polskiemu i międzynarodowemu systemowi prawnemu. W trakcie nauki studenci dokładnie analizują i interpretują kodeksy prawne stosowane w Polsce i Europie, badając zachodzące między nimi zależności. Ponadto uczestnicy zajęć poznają wpływ zmian społecznych i ekonomicznych na rozwój prawa, zgłębiając zagadnienia socjologiczne i gospodarcze.

Absolwenci prawa wiedzą zatem, jak dynamiczny potrafi być system prawny i jak funkcjonuje on w różnych ustrojach politycznych. Studenci uczą się charakterystyki najważniejszych pism procesowych i poznają język ekspercki stosowany przez prawników.

 

Student po ukończeniu studiów prawniczych:

  • zna najważniejsze kodeksy prawne stosowane w Polsce
  • zna podstawy prawa europejskiego
  • potrafi scharakteryzować poszczególne doktryny polityczne
  • widzi zależności między poszczególnymi czynnikami kształtującymi system prawny
  • posiada podstawowa wiedzę z zakresu ekonomii, gospodarki, socjologii, administracji, filozofii
  • postępuje zgodnie z etyką zawodową prawnika
  • sprawnie posługuje się językiem prawniczym.

 

Umiejętności

Studenci zarządzania w trakcie studiów zdobywają umiejętności umożliwiające im sprawne poruszanie się w przestrzeni prawnej. Odpowiednio dostosowany program przewiduje przedmioty angażujące studentów praktycznie – współczesne uczelnie wykorzystują rozwiązania wymagające aktywności od uczestników zajęć, którzy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas prac zespołowych.

Studia prawnicze rozwijają umiejętności przyszłych specjalistów także w zakresie językowym – absolwenci prawa potrafią sprawnie komunikować się w języku angielskim. Ponadto studenci potrafią bronić swojego stanowiska, przy wykorzystaniu skutecznych technik prezentowania się. Wyszkoleni prawnicy sprawiedliwie egzekwują prawo i wydają orzeczenia sądowe czy administracyjne.

 

Najważniejsze umiejętności, które nabywa student prawa:

  • rozwiązywanie problemów prawnych i gospodarczych
  • rozwiązywanie różnorodnych konfliktów
  • sporządzanie najważniejszych pism sądowych
  • zarządzanie zespołem
  • znajomość języka angielskiego na poziomie B2
  • zdolności erystyczne i retoryczne

 

2. Jak wyglądają studia stacjonarne?

Studia stacjonarne pozwalają studentom rozpocząć praktyczne przygotowania do pracy w wybranym zawodzie. Dzięki ofertom uczelni studenci mogą uczyć się, korzystając z nowoczesnych narzędzi oraz oprogramowań, które ułatwiają zapoznanie się ze specyfiką studiowanej dziedziny. Dzięki nowoczesnej technologii wykorzystywanej na wielu polskich uczelniach, uczestnicy zajęć kształtują się w zawodzie w perspektywie przyszłościowej.

Studenci stacjonarni mają częstszą okazję do prowadzenia działań grupowych – liczne projekty oraz prace zespołowe rozwijają zdolności komunikacyjne i prezentacyjne studentów. Ponadto uczelniane znajomości motywują studentów do dalszej nauki, a także zachęcają ich do prowadzenia aktywnego życia uczelnianego. Dostęp do bogatych zasobów bibliotecznych uczelni oraz bezpośredni kontakt z profesjonalistami pomagają studentom zdobywać wiedzę oraz szkolić swoje zdolności.

Studia stacjonarne przewidują zajęcia przeważnie w godzinach porannych i południowych od poniedziałku do piątku – w godzinach wieczornych oraz w weekendy studenci mogą zajmować swój wolny czas pracą lub przyjemnościami.

Uczelnie publiczne proponują określonej liczbie studentów naukę stacjonarną za darmo – ci, którzy nie dostali się na wybrany kierunek na uczelni publicznej, mogą rekrutować na uczelnię prywatną. Tam jednak możliwość nauki wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

studia stacjonarne w Trójmieście
studia niestacjonarne w Trójmieście

 

3. Jak możemy studiować prawo w Trójmieście?

 

Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:

 

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

sprawdź wszystko o: prawo studia w Trójmieście

 

 

4. Program studiów i przedmioty

Studenci prawa muszą być przygotowani na ciężką pracę. W programie tego kierunku przewidziano wiele zajęć poświęconych poszczególnym aspektom prawnym – przedmioty dotyczą najważniejszych kodeksów prawnych, a także zagadnień ekonomicznych, socjologicznych czy etycznych. Program kierunku prawo nastawiony jest na wykształcenie specjalistów, którzy płynnie będą poruszać się w przestrzeni prawnej.

 

Przykładowe zajęcia na kierunku prawo:

  • prawo administracyjne
  • prawo cywilne
  • prawo karne
  • prawo konstytucyjne
  • prawo handlowe
  • prawo finansowe
  • prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
  • prawo międzynarodowe prywatne i publiczne

 

5. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Przyszły prawnik musi sprawnie działać pod presją – zawody prawnicze wiążą się z pracą w stresie, a także dużym wysiłkiem intelektualnym. Kandydat na ten kierunek powinien cechować się doskonałą pamięcią i umiejętnością szybkiego przyswajania wiedzy. Studenci prawa muszą być obowiązkowi i sprawiedliwi, a także kreatywni i sprytni.

Student tego kierunku powinien także umiejętnie organizować swoją pracę i mieć czas, który może poświęcić na trudną naukę. Dobrze, by był on zdeterminowany i pewny siebie, a przy tym komunikatywny i otwarty.

 

Student prawa powinien:

  • mieć doskonałą pamięć
  • uczyć się rzetelnie
  • potrafić zorganizować swój czas
  • systematycznie powtarzać materiał
  • być obowiązkowy i sprawiedliwy
  • mieć wysokie ambicje
  • być komunikatywny

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek prawo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Gdański (Wydział Prawa i Administracji UG) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku prawo w Trójmieście

Wiedza oraz umiejętności zdobyte w trakcie studiów umożliwiają absolwentom rozpoczęcie działalności m.in. w kancelariach prawniczych, sądach, punktach doradztwa prawnego czy przedsiębiorstwach. Wyspecjalizowany prawnik odnajdzie się także w zawodach związanych z polityką czy dyplomacją.

Studenci sprawnie rozwiązują konflikty oraz stanowią istotne wsparcie dla klientów znajdujących się w trudnej sytuacji prawnej. Oznacza to zatem, że absolwenci prawa mogą świadczyć szereg usług w dziedzinach mediacyjnych, doradczych, a także zarządzających zarówno na polskiej scenie prawniczej, jak i europejskiej.

 

Absolwenci prawa mogą aplikować na stanowiska takie jak:

  • adwokat
  • prokurator
  • sędzia
  • notariusz
  • radca prawny
  • doradca podatkowy
  • doradca prawny
  • prawnik-menedżer
  • reprezentant firm i osób prywatnych w sądach
  • oficer śledczy

 

Absolwenci prawa mogą szukać stanowisk w różnorodnych instytucjach publicznych i prywatnych. Ciągły rozwój systemu prawnego w Polsce i na świecie wpływa na rosnące zapotrzebowanie na usługi prawnicze. Dzięki temu studenci prawa mogą zostać zatrudnieni nie tylko w sądach czy kancelariach prawniczych, ale także m.in. w urzędach i przedsiębiorstwach.

 

Absolwent prawa może pracować w:

  • sądzie
  • kancelarii prawnej
  • administracji prywatnej
  • administracji publicznej
  • prokuraturze
  • firmach prywatnych
  • urzędach

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów prawo?

Studenci prawa w trakcie studiów mogą wybrać specjalizację, która najbardziej będzie ich interesować. Dzięki temu przyszli prawnicy mają szansę wykonywać różnorodne zawody związane m.in. z egzekwowaniem prawa, doradztwem prawniczym czy prowadzeniem działalności.

Wysokość wynagrodzenia prawnika zależna jest od tego, jakie problemy będzie on rozwiązywać oraz w jakiej instytucji zostanie on zatrudniony. Rosnące w społeczeństwie zapotrzebowanie na pomoc prawniczą sprawia, że jest to zawód, który może przynieść satysfakcjonujący zysk.

Specjalista prawniczy zarabia średnio 5680 zł brutto miesięcznie. Różnice między zarobkami prawników mogą jednak różnić się drastycznie. Miesięczne wynagrodzenie dla tego zawodu może wahać się między 4490 zł a 7260 zł brutto.

Źródło: wynagrodzenia.pl (wrzesień 2021)

 

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na prawo

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku prawo w Gdańsku | gdyni | sopocie

Studia jednolite

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki prawnicze i administracja niestacjonarne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

komentarze (0)