Studia architektoniczne w zakresie architektury wnętrz są niezwykle prestiżowe. Uczelnie w Zielonej Górze oferują je w ramach studiów stacjonarnych. Studia dzienne wiążą się z regularnymi spotkaniami, systematyczną nauką, praktykami zawodowymi, a także niejednokrotnie z zajęciami artystycznymi w plenerze.
Program kształcenia obfituje w przedmioty manualne i twórcze. Nie brakuje zajęć z malarstwa, rzeźby czy rysunku, ponieważ studenci pragną rozwijać swoje predyspozycje w tym kierunku. W siatce zajęć znajdziesz także przedmioty takie jak na przykład:
-
projektowanie architektoniczne,
-
budownictwo z materiałoznawstwem,
-
konstrukcje budowlane i technologie,
-
podstawy projektowania terenów zielonych z elementami ekoprojektowania,
-
podstawy projektowania mebli,
-
podstawy projektowania wystaw,
-
komputerowe wspomaganie projektowania
-
i wiele innych.
Studia nie przewidują specjalności. Program kształcenia obfituje jednak w warsztaty projektowe oraz różnego rodzaju wyjazdy, które dbają o kreatywny rozwój studentów. Przedmioty dzielone są na moduły obowiązkowe i obieralne, a przeprowadzane są w ramach wykładów, ćwiczeń czy warsztatów. Interdyscyplinarne wykształcenie łączy w sobie informacje z zakresu designu, architektury wnętrz, wzornictwa, wnętrz krajobrazowych i terenów zieleni czy wystaw. Ważna jest także praktyka, na którą składają się normy budowlane, zasady ergonomii i konstrukcji. Absolwenci rozwijają predyspozycje organizacyjne i kierownicze, umiejętności manualne i kreatorskie, zdobywają zdolności współpracy w grupie, co wiąże się z umiejętnościami komunikacyjnymi. Studia architektoniczne w Zielonej Górze dążą do stworzenia najlepszych ekspertów, którzy każdy projekt urozmaicą wyszukaną estetyką, zmysłem odnajdującym piękno w szczególe i pasją, która zmieni oblicze każdego wnętrza.
1. Dla kogo ten kierunek?
George Nelson powiedział: „To nie kreatywne myślenie jest drogą do tworzenia kreatywnych projektów. Twoje projektowanie jest drogą do kreatywnego myślenia". Otwarty umysł pozwolił Nelsonowi wyprzedzić epokę i stworzyć całkiem nowe trendy w designie wnętrz. Projektowanie z pewnością łączy się z twórczym myśleniem i pasją, która odzwierciedla się we wszelakich pomysłach. Koncepcyjność wymaga techniki i wiedzy, ale także talentu.
Kierunek architektura wnętrz w Zielonej Górze szuka idealnych kandydatów, którzy nie dość, że interesują się designem, to jeszcze mają ku niemu predyspozycje. Plastyczny talent, umiejętności manualne, a także zainteresowanie zarówno historią sztuki, jak i pojmowanie nauk ścisłych jak matematyka i fizyka, to najważniejsze wytyczne stawiane przyszłym studentom. Architektura wnętrz potrzebuje ekspertów w swojej dziedzinie. Ale Ci eksperci muszą być przede wszystkim artystami dla swoich wnętrz.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura wnętrz możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku architektura wnętrz w Zielonej Górze realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak architektura wnętrz możesz realizować w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jest to wszechstronna uczelnia, która swoim studentom oferuje interdyscyplinarne wykształcenie w bardzo różnorodnych dziedzinach, również powiązanych ze sferą artystyczną.
4. Praca po studiach
Uczelni w Zielonej Górze tworzą specjalistów, którzy mają najwyższe kwalifikacje projektowo-artystyczne. Absolwenci pracują indywidualnie bądź w zespołach, a ich celem jest kształtowanie otoczenia czy przestrzeni człowieka zarówno pięknie, jak i odpowiedzialnie.
Absolwenci zdobywają zatrudnienie w agencjach reklamowych, pracowniach architektonicznych, firmach budowlano-architektonicznych, studiach architektury wnętrz, studiach promocji i reklamy wizualnej, biurach projektowych, agencjach designerskich, przedsiębiorstwach budowlanych i deweloperskich. Niejednokrotnie otwierają także własną działalność gospodarczą. W pracy zajmują się projektowaniem i aranżowaniem wnętrz, współpracują z przedstawicielami innych dziedzin technicznych, wykonują zlecane projekty.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia z oczywistych względów będzie wymagał zajęć z rysunku, malarstwa czy rzeźby. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak podstawy projektowania terenów zielonych z elementami ekoprojektowania, budownictwo z materiałoznawstwem, konstrukcje budowlane i technologie, podstawy projektowania mebli, podstawy projektowania architektury wnętrz, podstawy projektowania wystaw, komputerowe wspomaganie projektowania, psychofizjologia widzenia i wiele innych.