Prawo studia stacjonarne Bydgoszcz

Prawo studia stacjonarne Bydgoszcz

Studia na kierunku prawo w Bydgoszczy możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne
Akademia Kujawsko-Pomorska

Akademia Kujawsko-Pomorska

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie prawo jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz

Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz

Finansowo - prawny stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku finansowo - prawny

Akademia Kujawsko-Pomorska

Akademia Kujawsko-Pomorska

Ekonomia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku ekonomia

15.04.2024

Prawo - studia stacjonarne (dzienne) Bydgoszcz - 2024 | woj. pomorskie

Studia na kierunku prawo to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Prawo studia stacjonarne Bydgoszcz
Studia na kierunku prawo w Bydgoszczy
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Prawo możesz studiować bezpłanie w ramach studiów stacjonarnych na jednej bydgoskiej uczelni publicznej: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Studia na kierunku prawo możesz podjąć także w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. Jest to jedyna uczelnia niepubliczna, która uzyskała zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich na tym kierunku.

Ponadto prawo jako specjalizację na innym kierunku znaleźć można na dwóch uczelniach bydgoskich:

  • Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy (kierunek finansowo-prawny)
  • Kujawsko-pomorska szkoła wyższa w Bydgoszczy (administracja)

 

Prawo to kierunek prestiżowy, popularny wśród kandydatów na studia. Niewątpliwie jest to dziedzina dynamicznie rozwijająca się, wymagająca od specjalistów ciągłego zdobywania nowych umiejętności oraz wiedzy. Wszelkie zmiany społeczne, ekonomiczne, gospodarcze oraz technologiczne istotnie wpływają na strukturę prawa w Polsce i na świecie. Oznacza to, że zapotrzebowanie na usługi prawnicze ciągle wzrasta – nie każdy z nas radzi sobie z łatwością w problemach prawnych czy finansowych, coraz częściej potrzebujemy wsparcia ekspertów.

Studenci prawa zdobywają szczegółową wiedzę z zakresu różnorodnych kodeksów prawnych, a także uczą się tego, w jaki sposób postępować w przypadku złamania przepisów prawnych. Kierunek ten przeznaczony jest dla ludzi ambitnych, którzy chcą mieć rzeczywisty wpływ na egzekwowanie prawa w systemie polskim czy światowym. Polskie uczelnie umożliwiają studentom zapoznanie się ze strukturą prawa nie tylko krajowego, ale i europejskiego. Dzięki temu absolwenci bydgoskich szkół wyższych mogą zwoje kompetencje prawnicze prezentować na arenie międzynarodowej.

Jakie są wymagania na studia stacjonarne (dzienne) na kierunku prawo w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.
 

Jeżeli kandydat na egzaminie maturalnym czy też egzaminie dojrzałości zdawał historię lub wiedzę o społeczeństwie, to liczbę przyznanych punktów za wymienione przedmioty podwyższa się o 20% (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).

Kandydaci na uczelnie niepubliczne mogą bez problemu rekrutować na prawo, o ile posiadają oni świadectwo dojrzałości. O przyjęciu kandydata decyduje zazwyczaj kolejność zgłoszeń.
 

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

 

Jak wyglądają studia na kierunku prawo w Bydgoszczy?

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku Prawo możemy podzielić na:
 

1. Typ

  • Studia jednolite magisterskie


 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

sprawdź wszystko o: prawo studia w Bydgoszczy

 

Program studiów i przedmioty

Prawo to kierunek szczególnie teoretyczny, jednak w programie nauczania nie zabraknie także zajęć praktycznych. Mimo to warto znać zagadnienia, z którymi przyszły student prawa może spotkać się w toku studiów. Większość zajęć naturalnie dotyczy zaznajamiania się z poszczególnymi kodeksami prawnymi – jest to niezbędny proces, niezbędny do wykonywania zawodu prawniczego lub doradczego.

Ponadto studenci w trakcie nauki poznają historyczne, etyczne, filozoficzne i socjologiczne aspekty kształtowania się prawa w Polsce i na świecie. Bydgoskie uczelnie umożliwiają studentom także obranie specjalistycznej ścieżki. Dzięki temu przyszli prawnicy mogą szkolić się pod najbardziej interesującym ich kątem prawa.

 

W programie studiów na kierunku prawo w Bydgoszczy znajdują się przedmioty takie jak:

  • Prawoznawstwo
  • Prawo konstytucyjne
  • Łacińska terminologia prawnicza
  • Ekonomiczne podstawy prawa
  • Historia państwa i prawa polskiego
  • Prawo rzymskie
  • Instytucje ochrony prawa
  • Archeologia prawa
  • Postępowanie karne
  • Doktryny polityczne i prawne
  • Prawo rodzinne i opiekuńcze
  • Prawo ubezpieczeń społecznych
  • Prawo międzynarodowe prywatne
  • Postępowanie podatkowe
  • Prezentacje publiczne i retoryka prawnicza
  • Przygotowywanie pism w sprawach cywilnych
  • Przestępczość i szczególne jej rodzaje
  • Polityka kryminalna

 

Wiedza i umiejętności

Studenci prawa zdobywają cenne umiejętności prawnicze. Z usług specjalistów korzystają nie tylko przeciętni klienci, ale także wielcy przedsiębiorcy czy politycy. Prawo to specyficzna nauka, która wymaga od studentów skupienia i uwagi, a co najważniejsze – ogromnej ilości własnego wkładu. Cierpliwość studentów zostanie jednak wynagrodzona. Ciężka praca owocuje w licznych zdolnościach analitycznych, komunikacyjnych i doradczych.
 

 

Wiedza:

Program studiów prawniczych przewiduje przedmioty poświęcone w szczególności prawu. W trakcie zajęć uczestnicy poznają wszelkie rodzaje kodeksów prawnych stosowanych w Polsce. Ponadto studenci tego kierunku szkolą się w zakresie prawa międzynarodowego, z naciskiem na prawo europejskie. Dzięki temu dziedziny prawne stale rozwijają się wraz ze zmianami społeczno-gospodarczymi.

Postępująca globalizacja wymaga od przyszłych prawników wiedzy związanej z kolejnymi przestrzeniami prawnymi powstającymi w wyniku rozrastania się potrzeb cywilizacyjnych. Uczelnia starają się zapewnić studentom kompleksową wiedzę, która pozwoli przyszłym prawnikom nie tylko trafnie interpretować teksty prawne, ale także rozwiązywać wszelkie problemy związane z kształtowaniem się prawa. Ponadto studenci poznają specjalistyczną terminologię prawniczą i umiejętnie obserwują oraz analizują relacje zachodzące między systemem prawnym a innymi systemami społecznymi.

Student prawa:

  • wie, na czym polega praworządność i sprawiedliwość społeczna i jak propagować te wartości
  • zna zjawisko naruszenia prawa i potrafi skutecznie egzekwować prawo
  • ocenia sytuację na podstawie uniwersalnych wartości moralnych
  • zna terminologię stosowaną w środowisku prawniczym
  • widzi zależności w relacjach między systemem prawa a innymi systemami społecznymi
  • jest zapoznany z historią prawa w Polsce i na świecie
  • zna charakterystykę prawa europejskiego

 

Umiejętności:

Studenci studiów prawniczych zdobywają szereg cennych umiejętności, które niezbędne są w wykonywaniu zawodu prawnika. Dzięki szczegółowo przygotowanym programom studiów uczestnicy zajęć mają szansę wcześnie rozpocząć swoje doświadczenia związane z wymarzoną karierą. Studenci potrafią sporządzać odpowiednie pisma, a także przeprowadzać procesy.

Praktyczne przedmioty umożliwiają studentom rozpoznanie poszczególnych stanowisk występujących na sali sądowej i, w zależności od potrzeby, szkolą się w pełnieniu określonych funkcji sądowych. Ponadto studenci prawa rozwijają swoje umiejętności komunikacyjne oraz językowe – przyszli prawnicy potrafią m.in. nawiązywać i utrzymywać relacje zawodowe w środowisku prawniczym, przekonująco argumentować swoje stanowisko czy skutecznie zapobiegać przestępstwom.
 

Najważniejsze umiejętności, które nabywa student prawa:

  • skutecznie rozpoznaje i rozwiązuje problemy prawne
  • sprawiedliwie egzekwują prawo
  • prowadzi działania doradcze
  • sprawnie posluguje się językiem prawniczym w środowisku eksperckim
  • dokonuje udanej autoprezentacji
  • zna przebieg procesów prawnych

 

Jak wyglądają studia stacjonarne

Studia stacjonarne to odpowiednia forma nauczania dla tych studentów, którzy spragnieni są kontaktu z gronem ludzi. Uczelniane kierunki naturalnie łączą osoby o podobnych zainteresowaniach oraz pasjach. Wspólna nauka skutecznie zachęca do studiowania, a nawiązane w trakcie studiów znajomości wiążą się z długotrwałymi relacjami przyjacielskimi i zawodowymi. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z prowadzącymi studenci mają szansę obserwować prace specjalistów z różnych dziedzin.

Ponadto studia stacjonarne umożliwiają uczestnikom zajęć możliwość skorzystania z rozwiązań proponowanych przez uczelnię. Nowoczesne narzędzia technologiczne ułatwiają studentom praktyczne kształcenie się w wybranym kierunku. Bogate księgozbiory uczelnianych bibliotek stanowią z kolei cenne źródło wiedzy teoretycznej, która szczególnie przydatna jest w okresie sesji egzaminacyjnej. Studenci uczą się pracy zespołowej i kształcą swoje zdolności interpersonalne na terenie uczelni, poszerzając swoje horyzonty zarówno światopoglądowe, jak i zawodowe.

Studia stacjonarne planowane są zazwyczaj tak, by zajęcia dzienne odbywały się w godzinach porannych i popołudniowych. Studenci systematycznie spotykają się na terenie uczelni w dni robocze – weekendy pozostają do ich dyspozycji. Ci, którzy chcą lub potrzebują, mogą pracować lub rozwijać swoje zainteresowania poza godzinami zajęć, tj. wieczorami.

Publiczne uczelnie oferują studentom naukę bezpłatną na większości kierunków udostępnionych w ofercie. Taka nauka wiąże się jednak z ograniczoną liczbą miejsc, co szczególnym utrudnieniem może być przy rekrutowaniu na kierunki popularne wśród kandydatów. Studenci mogą także rozpocząć lub kontynuować naukę na uczelni prywatnej – za to rozwiązanie będą musieli jednak zapłacić.

zobacz wszystkie:

studia stacjonarne w Bydgoszczy

studia niestacjonarne w Bydgoszczy


Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Student prawa powinien mieć dobrą pamięć – specyfika tego kierunku zmusza studentów do zapamiętywania ogromnej ilości teoretycznych zagadnień związanych z poszczególnymi aktami prawnymi. Ponadto kandydat na prawo musi dobrze radzić sobie w sytuacjach stresowych. Presja jest częstym problemem, z którym spotykają się przyszli prawnicy, jednak stres nie może wpływać na jakość ich działania.

Dobrze, by kandydat na ten kierunek interesował się polityką oraz zmianami społeczno-gospodarczymi. Student prawa musi być zorganizowany i ułożony, a także zdeterminowany. Dobrze, by przyszły specjalista prawny czuł potrzebę dążenia do sprawiedliwości, a także umiejętnie obserwował otaczającą go przestrzeń. Zdolności analityczne, komunikacyjne i językowe z pewnością pomogą studentowi kształcić się w kierunku prawniczym.

 

Co cechuje studenta prawa:

  • ambicja, gotowość do pracy
  • determinacja
  • odporność na stres
  • zdolność szybkiego myślenia i analizowania
  • zorganizowanie
  • dobra pamięć
  • cierpliwość
  • umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji
  • zdolność rozwiązywania konfliktów
  • asertywność

 

Gdzie studiować na kierunku prawo w Bydgoszczy

Uczelnie, na których można studiować na kierunku prawo stacjonarnie w Bydgoszczy:

czytaj dalej 

uczelnie w Bydgoszczy

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek prawo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Kujawsko-Pomorska stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Studia jednolite magisterskie) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku prawo w Bydgoszczy

Studenci prawa zdobywają wiedzę oraz umiejętności, których bez udziału szkoły wyższej najprawdopodobniej nie osiągnęliby. Jest to bardzo istotne w kontekście kariery absolwenta prawa – jedynie wyszkoleni specjaliści mogą pełnić funkcje prawnicze. Absolwenci tego kierunku mogą pracować w różnorodnych instytucjach publicznych i prywatnych, działając na rzecz sprawiedliwości, a także w celach badawczych lub doradczych.

Wiele przedsiębiorstw coraz chętniej korzysta ze wsparcia prawniczego – rozwijający się system prawny wymaga od właścicieli gospodarczych znajomości najważniejszych założeń prawnych, a skomplikowana struktura prawna utrudnia im niekiedy samodzielną ocenę sytuacji. Otwiera to nowe drogi do kariery absolwentów kierunków prawniczych.

 

Absolwent kierunku prawo może starać się o pracę m.in. w:

  • kancelariach (np. jako członek zespołu opracowującego różnorodne zagadnienia prawnicze)
  • organach wymiaru sprawiedliwości (sądy, prokuratura)
  • korporacjach ochrony prawnej (adwokatura, radcowie prawni, notariat)
  • administracji rządowej
  • urzędach i izbach skarbowych
  • administracji samorządowej
  • policji
  • instytucjach finansowych (np. jako specjalista finansowy)
     

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów prawo w Bydgoszczy?

Prawnicy niewątpliwie są na rynku pracy poszukiwani przez różnorodnych pracodawców. Zarówno firmy prywatne, jak i instytucje publiczne poszukują specjalistów, którzy sprawnie poruszać się będą w przestrzeni prawnej.

Dynamiczny rozwój technologiczny, społeczny i gospodarczy istotnie wpływa na kształtowanie się systemu prawnego w Polsce i na świecie. Oznacza to zatem rosnące zapotrzebowanie na usługi prawnicze – w sądach, prokuraturze czy jednostkach doradczych.

Specjalista prawniczy zarabia średnio 5680 zł brutto miesięcznie. Różnice między zarobkami prawników mogą jednak różnić się drastycznie. Miesięczne wynagrodzenie dla tego zawodu może wahać się między 4490 zł a 7260 zł brutto.

Źródło: zarobki.pracuj.pl (październik 2021)

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na prawo

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)