Każdy z nas codziennie korzysta z urządzeń multimedialnych – dotykowe telefony, komputery o rozmiarze kartki papieru, czy konsole do gier stały się dla nas rutyną, a życie bez nich wydaje się nieco smutne. Ten cały multimedialny świat wymusza na nas pewne standardy – nikt przecież nie chce źle wyglądać w sieci, a przecież nie każdy może pochwalić się nienagannym wyglądem, figurą czy mięśniami.
Z pomocą przychodzą nam narzędzia graficzne, te łatwiejsze i te tylko dla profesjonalistów. No właśnie – a jak zostać profesjonalistą? Nieduży Rzeszów okazuje się bardzo dobrym miastem, by kształcić się na kierunku grafika komputerowa.
Tamtejsze uczelnie wyższe, korzystając z wiedzy i doświadczenia swoich wykładowców, stoją otworem dla przyszłych adeptów tej dziedziny. Warto tu także podkreślić, że jest to kierunek cieszący się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród pracodawców, niemal każda duża korporacja, skupia w swoich szeregach profesjonalistów w tym fachu.
Dlaczego? Ponieważ żyjemy w czasach, w których często obrazek liczy się bardziej od treści pisanej, a informacje podawane są w postaci symboli i ikon. Największe firmy wprost „biją się” o specjalistów tej dziedziny, by stworzyć logo rozpoznawalne dla większości ludzi na świecie.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student grafiki komputerowej dowie się jak stworzyć stronę internetową oraz aplikację. Pozna metody pracy z najnowocześniejszymi programami do obróbki zdjęć, będzie tworzył loga i logotypy. Zaznajomi się z reklamą i dowie się jak stworzyć animację. Student na kierunku Grafika zdobędzie również szeroką wiedzę teoretyczną z zakresu psychofizjologii widzenia, komunikacji wizualnej, historii sztuki, kultury, estetyki oraz filozofii.
Umiejętności
W trakcie studiów młody grafik pozna niezbędną terminologię z zakresu przedmiotu swoich studiów. Pozna, jak odwzorować rzeczywistość w sposób graficzny, a także na czym polega metoda modelowania 3D.
Profesorowie przekażą mu, czym jest rozdzielczość oraz jak prawidłowo kodować kolory w trakcie projektowania grafiki. Absolwent grafiki komputerowej pozna także pojęcie wektorowości, a pojęcie obiektu i atrybutu nie będzie miało przed nim tajemnic.
Kompetencje społeczne
Po zakończeniu studiów, absolwent grafiki komputerowej będzie chciał osiągać coraz to wyższe cele. Zrozumie przy tym, że nie należy kończyć swojej edukacji na studiach – będzie brał czynny udział w różnego rodzaju szkoleniach i seminariach, by doskonalić swój warsztat i zdobywać doświadczenie.
Poznana w trakcie studiów wiedza, umożliwi mu znalezienie dobrej pracy w tym kierunku, a zdobyte dotychczas informacje ułatwią działania jako grafik komputerowy. Będzie także wiedział, że pojawiające się na rynku nowinki techniczne i metody tworzenia grafiki są tylko pretekstem do podnoszenia sobie własnej poprzeczki.
Program studiów i przedmioty
Uczelnie wyższe w Rzeszowie tak opracowały swoje programy, by absolwent kończący studia, miał dużą wiedzę i doskonały warsztat, by podjąć pracę jako grafik komputerowy. Przedmioty, których student będzie się uczył, mają pobudzić wyobraźnię młodego człowieka, pchając go do działania i tworzenia.
Grafika komputerowa to przecież kierunek artystyczny, a możliwości odwzorowania rzeczywistości jest nieskończenie wiele. Studia te nauczą słuchaczy myślenia nieszablonowego i artystycznego, co w rezultacie ma uwrażliwić młodych ludzi na piękno. Kilkunastogodzinne zajęcia praktyczne, pomogą studentom nabrać innej perspektywy i poczuć się jak prawdziwi artyści przez duże A.
W programie studiów na kierunku grafika komputerowa znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Historia sztuki
-
Historia grafiki
-
Marketing sztuki i prawo autorskie
-
Psychologia reklamy
-
Malarstwo cyfrowe
-
Rysunek cyfrowy
-
Kompozycja obrazu cyfrowego
-
Ilustracja cyfrowa
-
Cyfrowa obróbka obrazu
-
Rzeźba wirtualna
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydat na kierunek grafika komputerowa, musi lubić technologie i nowinki techniczne. Obcowanie z komputerem powinno być dla niego przyjemnością. Dobrze byłoby, gdyby znał się na podstawowych narzędziach graficznych, takich jak Photoshop.
Kandydat na te studia powinien mieć w sobie poczucie estetyki – to cecha ta – niezwykle potrzebna, pomoże w odkrywaniu piękna a także, rozjaśni myśli przewodnie dotychczasowych twórców. Student grafiki nie może bać się przyswajania wiedzy, a kolejne odkrywane zagadnienia powinny przynosić mu radość i chęć do dalszego kształcenia.
Przyszły grafik komputerowy, nie może być „na bakier” z matematyką – obliczenia i tabele to nieodłączny element projektowania stron internetowych czy aplikacji.