Ochrona środowiska - Rzeszów

Ochrona środowiska - Rzeszów

Studia na kierunku ochrona środowiska w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Ochrona środowiska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku lub 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

15.01.2024

Ochrona środowiska – studia Rzeszów 2024 | woj. podkarpackie

Ochrona środowiska w Rzeszowie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 5 różnych specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na ochronie środowiska w Rzeszowie w 2024 r. zaczynają się od 4200 zł za pierwszy rok studiów.

Ochrona środowiska - Rzeszów
Studia na kierunku ochrona środowiska w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku lub 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku ochrona środowiska w Rzeszowie rozpocznie się 27 maja 2024 r. i potrwa do 19 lipca 2024 r. | Ochrona środowiska Rzeszów - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Studia na kierunku ochrona środowiska poświęcone są zagadnieniom z zakresu ekologii, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. W trakcie nauki studenci poznają potrzeby środowiskowe wielu ekosystemów oraz uczą się jak wdrażać działania prewencyjne. Absolwenci tego kierunku potrafią projektować i wdrażać technologie oczyszczania wód i powietrza oraz wiedzą jak zarządzać energią. Studenci w planie zajęciowym mogą spodziewać się takich przedmiotów jak np. fauna Polski, podstawy geodezji, techniki ochrony gleb i siedlisk przyrodniczo cennych czy prawo w ochronie środowiska. W programie studiów znajdują się zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci zyskają doświadczenie z narzędziami, które wykorzystają w przyszłej pracy w terenie oraz laboratoriach.

Absolwenci kierunku ochrona środowiska często podejmują pracę w instytucjach i agencjach zajmujących się ochroną przyrody, takich jak parki narodowe czy organizacje zajmujące się ochroną zwierząt. Mogą ubiegać się o zatrudnienie w urzędach i agencjach ochrony środowiska, a także w organach nadzoru, gdzie będą monitorować i kontrolować działania firm i instytucji pod kątem zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Absolwenci dobrze odnajdują się również w instytucjach badawczych, gdzie prowadzą badania nad problemami środowiskowymi oraz opracowują nowe metody ochrony środowiska. Po ukończeniu tego kierunku studiów, inżynierowie ochrony środowiska mają również szansę na znalezienie pracy w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii, bądź z koordynowaniem i planowaniem gospodarki wodno-ściekowej.

 
Uczelnie
W Rzeszowie ochronę środowiska możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Rzeszowie na kierunku ochrona środowiska w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku ochrona środowiska w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4200 zł. Wykaz opłat za studia na kierunku ochrona środowiska w Rzeszowie >

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Ochrona środowiska w Rzeszowie

Żeby dostać się na Ochronę środowiska w Rzeszowie, należy spełnić kilka zasadniczych warunków, które będą zależne od tego, na jaki stopień studiów zamierzasz aplikować. Przyszłych maturzystów obowiązuje konkurs świadectw maturalnych, a dokładniej procentowych wyników otrzymanych z egzaminu z wiodących dla opisywanego kierunku przedmiotów. 

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku ochrona środowiska w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka i astronomia,
  • fizyka,
  • geografia,
  • informatyka,
  • matematyka,
  • wiedza o społeczeństwie.

 

Pamiętaj, że szczegółowe procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni, a także ulegać zmianom na przestrzeni czasu, dlatego bądź na bieżąco z aktualnymi ustaleniami danej placówki edukacyjnej poprzez śledzenie informacji zawartych na stronie internetowej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Ochrona środowiska w Rzeszowie

Historia zna wiele przykładów różnych rewolucji, niestety nie wszystkie z nich miały pozytywny wydźwięk. Każdy z nas obecnie może na własne oczy obserwować skutki jednej z najgorszych rewolucji, a mianowicie klimatycznej. Topnienie lodowców w zastraszającym tempie, gwałtowne susze i wahania pogodowe, niszczące uprawy oraz prawidłowe środowisko ekologiczne wielu gatunków zwierząt, a także negatywne konsekwencje zdrowotne, doświadczane przez znaczną część społeczeństwa to tylko niektóre z aspektów obecnych czasów, z jakimi musimy się borykać.

Konsekwencje już znamy, a jakie są przyczyny tego tragicznego stanu rzeczy? Odpowiedź jest prosta i nasuwa się sama – przemysłowa, zachłanna działalność człowieka, nastawiona głównie na zysk z pominięciem dobra otaczających nas organizmów, a na dłuższą metę także i naszego. Budowanie mnóstwa fabryk, których produktem ubocznym są spaliny, trujące organizmy całego społeczeństwa, masowa wycinka lasów tropikalnych, będących siedliskiem zwierząt i roślin, niszczenie terenów zielonych pod budowę kolejnych biurowców – niestety, negatywne skutki zaczynają przysłaniać powstające przez lata pozytywy.

Aby zminimalizować nieuchronnie zbliżającą się katastrofę ekologiczną, należy wykształcić grono kompetentnych i świadomych powyższych kwestii ludzi. W tym celu powstały studia na kierunku Ochrona środowiska. A gdzie można je podjąć? Między innymi w Rzeszowie! 

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Studia biologiczne na kierunku Ochrona środowiska przygotowują do podjęcia pracy w sektorze ściśle związanym z wdrażaniem fachowych działań w zakresie prewencji niszczenia środowiska naturalnego, szerzenia działań uświadamiających społeczeństwo oraz edukacji młodych pokoleń. Przedmiotami, dzięki którym zgłębisz potrzebną wiedzę i umiejętności, będą:

  • biochemia,
  • biologia,
  • mikrobiologia,
  • bioróżnorodność,
  • zoologia,
  • ekologia ogólna,
  • zoologia konserwatorska,
  • hydrobiologia.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku ochrona środowiska w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Studia w Rzeszowie na kierunku Ochrona środowiska podbijają rankingi najchętniej wybieranych ścieżek edukacyjnych, implikując tym samym dość duże oblężenie – rok rocznie liczba kandydatów znacznie przewyższa liczbę dostępnych miejsc. Dlatego w celu zwiększenia swoich szans, warto odpowiedzieć sobie pytanie – dla kogo została stworzona Ochrona środowiska?

Rozważ podjęcie Ochrony środowiska w Rzeszowie, gdyż to prawdopodobnie strzał w samą dziesiątkę, jeżeli:

  • losy otaczającej przyrody nie są ci obojętne,
  • nauki przyrodnicze są twoją pasją, a uzyskiwanie wysokich ocen przychodziło ci z łatwością,
  • chciałbyś stać się częścią społeczności dbającej o zahamowanie rewolucji klimatycznej,
  • rzeszowskie uczelnie to jedyne miejsce, w którym chciałbyś zdobywać upragnioną wiedzę kierunkową.

To, jak ostatecznie będzie wyglądała twoja nauka na Ochronie środowiska, zależy od dwóch zasadniczych czynników. Jednym z nich jest wybór uczelni – jeżeli zdecydujesz się na naukę w Rzeszowie,  wybierzesz tamtejszy Uniwersytet Rzeszowski lub Politechnikę Rzeszowską.

Studia stacjonarne mają charakter zdobywania kierunkowej wiedzy i umiejętności w trakcie całego tygodnia roboczego w miesiącu. Rozwiązanie to jest przeznaczone głównie dla tych, którzy nie mają poważnych zobowiązań i są skłonni poświęcić większość swojego czasu na naukę.

Tryb zaoczny natomiast adresowany jest między innymi do studentów, którzy marzą o pogodzeniu zdobywania wyższego wykształcenia z podjęciem pełnoetatowej pracy w zawodzie. Weekendowe zjazdy zapewnią możliwość dowolnej organizacji czasu podczas każdego tygodnia roboczego.

 

4. Program studiów

Kierunki studiów w Rzeszowie posiadają specjalnie zaprojektowaną siatkę przedmiotów w taki sposób, aby wykształcić sztab fachowców w zgłębianej dziedzinie. Celem powstania Ochrony środowiska jest uświadomienie studentom zagrożeń wynikających z przemysłowej działalności człowieka, uposażenie ich w szeroką wiedzę na temat występujących w ekosystemie gatunków roślin i zwierząt, specyfiki określonego ekosystemu, bioróżnorodności oraz zależności, które występują pomiędzy poszczególnymi gatunkami.

Łatwo dojść do wniosku, że niemal wszystkie przedmioty, wykładane przez sztab pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego lub Politechniki Rzeszowskiej, opierają swoje główne założenia na owocach pracy badaczy biologii, chemii oraz biotechnologii. Gruntowna, podstawowa wiedza biologiczna jest kluczowym fundamentem, bez którego rozwój sprecyzowanych wiadomości kierunkowych nie byłby możliwy. Dlatego jako początkujący student opisywanego kierunku studiów, naukę rozpoczniesz od przypomnienia i ugruntowania zdobytych we wcześniejszych latach kompetencji.

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek ochrona środowiska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Przyrodniczych UR) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku Ochrona środowiska w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku Ochrona środowiska w Rzeszowie

Studia na kierunku ochrona środowiska w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 15, roku do 2 lat (studia II stopnia).

Wyjątkowość Ochrony środowiska przejawia się w rozmaitych kwestiach. Jedną z nich jest charakter studiów – może on zapewniać uzyskanie dyplom inżyniera. Jeśli zdecydujesz się podjąć Ochronę środowiska na Uniwersytecie Rzeszowskim, nauka w ramach pierwszego stopnia studiów potrwa trzy lata i pół roku. Dwuletnie lub półtora letnie studia drugiego stopnia zostaną zwieńczone dyplomem magistra.

Ochrona środowiska w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku lub 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku Ochrona środowiska w Rzeszowie

Absolwenci Ochrony środowiska w Rzeszowie stają się doskonale wykwalifikowanymi fachowcami, zdolnymi do podjęcia pracy w placówkach bezpośrednio związanych z wdrażaniem i stosowaniem działań prewencyjnych i edukacyjnych w kwestii dbania o ekologię.

Jeżeli szczególnie polubisz uczelnię, na której zdobywałeś kierunkowe wykształcenie, to będziesz mógł postarać się o podjęcie pracy w roli wykładowcy akademickiego, przekazującego świeżym umysłom bardzo ważne w perspektywie całego świata wiadomości.

Oprócz tego, każdy z absolwentów Ochrony środowiska w Rzeszowie znajdzie pracę w/jako:

  • międzynarodowych korporacjach,
  • oczyszczalniach ścieków,
  • kompostowniach,
  • parkach narodowych i krajobrazowych,
  • ogrodach zoologicznych,
  • administracji państwowej i publicznej,
  • placówkach oświatowych.

Gdzie studiować na kierunku ochrona środowiska w Rzeszowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Rzeszowski oferuje 70 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na URCena za pierwszy rok studiów wynosi około 4200 zł.

 

Kierunek ochrona środowiska - uczelnie w Rzeszowie:

 

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

 

Ochrona środowiska studia stacjonarne - uczelnie w Rzeszowie

 

Ochrona środowiska studia niestacjonarne - uczelnie w Rzeszowie
 
Ochrona środowiska studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie
 
Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Ochrona środowiska w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Ochrona środowiska w Rzeszowie

Uczelnie w Rzeszowie nakładają na przyszłych kandydatów szereg wymagań, które należy spełnić, aby mieć szansę na rozpoczęcie wymarzonej ścieżki edukacji. Przedmiotami odgrywającymi główną rolę w przypadku Ochrony środowiska są najczęśćiej biologia, chemia oraz język angielski.

Rekrutacja dla absolwentów studiów pierwszego stopnia wygląda podobnie, jednak w procesie rekrutacji kluczowe znaczenie mają oceny z dyplomu ukończenia ostatniego etapu edukacji, a nie matury. Warto także rozważyć wzięcie udziału w ogólnopolskiej Olimpiadzie Biologicznej, gdyż uzyskanie tytułu zwycięzcy z pewnością przybliży do zasilenia grona studentów Ochrony środowiska.

 

Proces rekrutacji i dokumenty

Proces rekrutacji na Ochronę środowiska w Rzeszowie jest zawarty w elektronicznej rejestracji kandydatów, będącej jednocześnie najwygodniejszym sposobem zgłoszenia swojej kandydatury, a tym samym zainteresowania podjęciem wybranego kierunku studiów. Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega wspomniany proces? Kiedy rezultat zmagań z egzaminem maturalnym stanie się dla ciebie jasny i stwierdzisz, że jest wystarczający do rozpoczęcia Ochrony środowiska, pochwalisz się nimi za pośrednictwem zawartego na stronie internetowej formularza.

Pamiętaj, aby dopilnować prawdziwości podawanych danych, gdyż nawet najdrobniejsza pomyłka może skutkować odrzuceniem kandydatury, a tym samym skreśleniem szans na rozpoczęcie studiów w październiku.

Do zweryfikowania podanych przez ciebie danych osobowych oraz wyników, będziesz potrzebował następujących dokumentów:

  • fotografii o wymiarach 35x45mm,
  • kserokopii świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia,
  • formularza aplikacyjnego ze strony instytutu,
  • dowodu osobistego.

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Rzeszowie

studia w Rzeszowie

 

OCHRONA ŚRODOWISKA - ważne informacje

ochrona środowiska studia

studia biologiczne i przyrodnicze w Rzeszowie

studia biologiczne i przyrodnicze w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ochrona środowiska Rzeszów studia i stopnia

Ochrona środowiska Rzeszów studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ochrona środowiska Rzeszów studia stacjonarne

Ochrona środowiska Rzeszów studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku ochrona środowiska w Rzeszowie

Ochrona środowiska w Rzeszowie

Jakie opinie mają studia na kierunku Ochrona środowiska w Rzeszowie

Podjęcie decyzji w sprawie przyszłego kierunku studiów nie należy do najłatwiejszych, czemu dodatkowo nie sprzyja bardzo młody wiek świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Z tego względu zapoznanie się z opiniami starszych kolegów może wiele ułatwić.

Jakub, student trzeciego roku Ochrony środowiska w Rzeszowie, mówi:

„W perspektywie niszczenia środowiska przez człowieka nie można być obojętnym. Dlatego jako świadomy obywatel naszej pięknej planety postanowiłem zdecydować się na studia na kierunku Ochrona środowiska. Studiuję w Rzeszowie, bo to moje rodzinne miasto, pełne wspomnień i sentymentów.”

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 



#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia biologiczne wybrać

Co zdawać na maturze

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Krasińskiego 2 , 40-952 Katowice https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJMzdCNXnPFkcRnpvBHk_LeXE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bb5e1-uczelnia-metropolitarna.jpg Uczelnia Metropolitalna
  • ul. M. Curie Skłodowskiej 9 w Bydgoszczy https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ724Sa74TA0cRSEFzZZN7NAw https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a8cef-collegium-medicum-bydgoszcz.jpg Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
  • Campus A i Campus B Uczelni https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJw9Iqi84K_UYR9iOo4Jy7QV4 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/788b5-wsz-gdansk.jpg Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpg Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJh68e3kTOFkcRrdCzknj40eA https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/93b12-sum-studia.jpg Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie